NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Viete čo s použitými batériami?

Dňa 9. septembra sme si pripomenuli Európsky deň recyklácie použitých batérií a akumulátorov.

Deň recyklácie použitých batérií a akumulátorov

Deň recyklácie použitých batérií a akumulátorov, Avion Bratislava, 5. 9. 2017 | Foto: Odpady-portal.sk

Aj použité a vybité batérie sa dajú recyklovať, ak skončia na správnom mieste. Podľa údajov zverejnených Ministerstvom životného prostredia SR bolo v roku 2016 na Slovensku predaných 1 236 ton prenosných batérií.

Správne vyzbieraných a recyklovaných bolo 478 ton. Cieľom Európskeho dňa recyklácie použitých batérií a akumulátorov je zvýšiť povedomie spotrebiteľov o potrebe zberu a recyklácie batérií a akumulátorov.

batérie, asekol sk

V modernom elektronickom svete, kedy máme na batérie takmer všetko, od hračiek pre najmenších, cez telefóny až po náradie v dielňach, je dôležité obracať sa na spotrebiteľov s prosbou, aby nezahadzovali použité batérie a elektroodpad do zmesového odpadu alebo ich nechávali doma v šuplíkoch, ale aby ich odniesli do zberných nádob na to určených. Len ASEKOL SK má po celom Slovensku umiestnených viac ako 4131 takýchto nádob“, uviedol Ronald Blaho, konateľ spoločnosti ASEKOL SK, ktorá je organizáciou zodpovednosti výrobcov pre batérie a akumulátory a v mene výrobcov zabezpečuje zber a recykláciu použitých batérií.

„Správne vyzbierané batérie budú zrecyklované a druhotné suroviny recykláciou získané sa tak dostanú späť do obehu, zatiaľ čo batérie, ktoré skončia v nesprávnych nádobách alebo na skládkach sú pre životné prostredie záťažou“.

batérie, asekol sk

Európsky deň recyklácie použitých batérií a akumulátorov vyhlasuje každoročne Európske združenie EUCOBAT pri príležitosti narodenín Luigiho Galvaniho (9. 9. 1737) priekopníka elektrickej energie, ktorý sa preslávil pokusmi s tzv. živočíšnou elektrinou.

Jeho bádateľská činnosť priviedla jeho súčasníka a oponenta Allesandra Voltu k zostrojeniu prvého galvanického článku, ktorého princíp sa stal základným konštrukčným prvkom všetkých dnešných elektrických batérií a akumulátorov.

batérie, asekol sk

EUCOBAT je asociáciou združujúcou organizácie, ktoré v mene výrobcov zabezpečujú v členských krajinách Európskej únie zber použitých batérií. Organizácia zodpovednosti výrobcov pre elektrozariadenia a batérie ASEKOL SK je členom EUCOBAT, ako jediná spoločnosť zo Slovenska.

ASEKOL SK, ako slovenský člen EUCOBAT, si Európsky deň recyklácie použitých batérií pripomenul už v predstihu, dňa 5. septembra v obchodnom centre Avion v Bratislave.

Zdroj: ASEKOL SK, redakcia

 

Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka: Československá ENVIROnmentálna konferencia 2018

Pozvánka: Československá ENVIROnmentálna konferencia 2018

20.5.2018, Aktualizovaný program konferencie | EKOS PLUS s.r.o. a E-expert s.r.o. Vás pozývajú na tradičnú konferenciu odborníkov venujúcich sa ochrane životného prostredia, ktorá sa opäť vracia do obľúbenej Sepetnej v Moravskoslezkých Beskydoch.

Nerozumiete evidencii odpadov? Nevadí! Máme pre Vás aplikáciu

Nerozumiete evidencii odpadov? Nevadí! Máme pre Vás aplikáciu

Vedenie evidencie odpadov je častokrát veľmi náročná a komplikovaná činnosť. S aplikáciou EnviSys ju však zvládne aj začiatočník.

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v máji 2018

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v máji 2018

Prinášame vám súhrn evidenčných a ohlasovacích povinností v odpadovom hospodárstve v máji 2018, ktoré musí dodržiavať držiteľ odpadu, sprostredkovateľ alebo obchodník.