NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Kto môže prevziať zodpovednosť za neobalový výrobok?

Ten, kto objednávku zadáva, vie identifikovať čo sa s výrobkami ďalej stane.

neobalový výrobok, knihy

Foto: Fotolia

Ministerstvo životného prostredia vydalo v lete tohto roku usmernenie k neobalovým výrobkom.

V usmernení je tiež uvedené, že výrobcom neobalového výrobku by mal byť až objednávateľ výrobku, ktorý vie identifikovať, či daný výrobok má potenciál skončiť v komunálnom odpade, teda, že ide o vyhradený výrobok spadajúci pod rozšírenú zodpovednosť výrobcov – RZV.

INISOFT

Usmernenie sa však nevenuje situácii, kedy sa napríklad tlačiareň dohodne s objednávateľom výrobku, že celú povinnosť RZV za neobalový výrobok prenesie na seba, teda na tlačiareň. Dôvodom môže byť najmä služba zákazníkom, nakoľko drobných objednávateľov táto povinnosť výrazne administratívne zaťažuje.

Je však možné túto povinnosť preniesť dohodou dvoch strán na fyzického výrobcu výrobku? To znamená, že objednávateľ služby by oznámil tlačiarovi, že výrobok, ktorý pre neho vyrobí, spadá pod RZV, a povinnosť vykázať a nahlásiť množstvá neobalového výrobku do Organizácie zodpovednosti výrobcov bude mať tlačiar, teda fyzický výrobca výrobku a nie objednávateľ služby.

V spolupráci s poradcom pre odpady, spoločnosťou Odpadový hospodár s.r.o., sme sa na problém spýtali ministerstva životného prostredia.

„Zákonná definícia výrobcu neobalového výrobku sa vzťahuje na subjekty, ktoré buď samy vyrábajú takéto výrobky alebo si ich nechajú vyrobiť. Tak ako aj ministerstvo uvádza vo svojom usmernení, predpokladá sa, že ten, kto objednávku zadáva, vie identifikovať čo sa s výrobkami ďalej stane, preto je považovaný v zmysle zákona o odpadoch za výrobcu neobalového výrobku, na ktorého sa vzťahuje rozšírená zodpovednosť výrobcu,“ vysvetľuje pre Odpady-portal.sk hovorca ministerstva životného prostredia Tomáš Ferenčák.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. info@odpadovyhospodar.sk21.09.2017 (14:36)
    o tejto diere v zákone si môžete niečo prečítať aj tu: https://www.odpadovyhospodar.sk/ako-si-trh-nasiel-medzeru-v-zakone-o-odpadoch-no-ministerstvo-s-tym-nesuhlasi/

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Eurofondy z OP KŽP sa v tomto roku na 90 % nevyčerpajú, priznáva ministerstvo

Eurofondy z OP KŽP sa v tomto roku na 90 % nevyčerpajú, priznáva ministerstvo

Prijímatelia príspevkov z OP KŽP sa potýkajú s výrazným zdražením stavebných prác. Tie v mnohých prípadoch nie je možné obstarať za pôvodne predpokladané ceny.

Slnečné žiarenie rozkladá plasty v mori na desaťtisíce chemických zlúčenín

Slnečné žiarenie rozkladá plasty v mori na desaťtisíce chemických zlúčenín

Z novej štúdie vyplýva, že plasty možno nie sú v životnom prostredí také odolné a trvácne, ako sa predpokladalo. Slnko mení a degraduje aj mikroplasty.

Hlavné mesto si bude zabezpečovať triedenie odpadu vo vlastnej réžii

Hlavné mesto si bude zabezpečovať triedenie odpadu vo vlastnej réžii

Mesto tiež prezradilo, za akú sumu odkúpilo triediacu linku od spoločnosti Bratislavská recyklačná.