NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Používanie ortuti sa obmedzi, MŽP SR pripraví legislatívne zmeny

V Ženeve sa stretli delegácie vyše stovky krajín na prvej Konferencii zmluvných strán Minamatského dohovoru o ortuti, ktorý významným spôsobom obmedzuje používanie ortuti ako v zdravotníctve a priemysle, tak i v niektorých výrobkoch.

ortuť

Foto: Fotolia

Pri tejto príležitosti sa v piatok 29. 9. v rámci stretnutia na vysokej úrovni uskutočnila otvorená ministerská diskusia za okrúhlym stolom. Slovenskú republiku na stretnutí zastupoval minister životného prostredia László Sólymos.

Slovenská republika je v súčasnosti jednou z 84 krajín, ktoré dohovor ratifikovali. „Je to dôležité z pohľadu uvedomenia si našej zodpovednosti za stav životného prostredia. Práve Minamatský dohovor o ortuti je významným krokom pri riešení problematiky ortuti nielen v Európskej únii, ale na celom svete,“ povedal minister životného prostredia Lázsló Sólymos. 

Súčasný spôsob využívania ortuti je z dlhodobého hľadiska neudržateľný. Minamatský dohovor o ortuti je nástroj, ktorého hlavným cieľom je znižovať emisie ortuti pochádzajúcej z ľudských činností a jej negatívnych vplyvov na životné prostredie a zdravie ľudí. Účastníci konferencie sa zhodli na potrebe čo možno najskoršej implementácie dohovoru.

U nás obmedzenia už od 1. 7. 2018

Na európskej úrovni sa dohovor bude implementovať prostredníctvom už platnej, ale aj novej legislatívy s účinnosťou od 1. januára 2018. V nadväznosti na tento proces nastanú zmeny aj v slovenských zákonoch. Od 1. júla 2018 bude potrebné zaviesť nové požiadavky na obmedzenie amalgámových výplní pre zraniteľné skupiny, ako sú tehotné a dojčiace ženy a deti do 15 rokov.

Od januára 2019 sa zubný amalgám bude môcť používať iba vo forme vopred pred-dávkovaných kapsúl a prevádzkovatelia zubných ambulancií si musia zabezpečiť odlučovače zubného amalgámu. Obmedzí sa aj používanie ortuti v priemyselnej výrobe.

Implementáciou Minamatského dohovoru o ortuti sa postupne znížia emisie a vylučovanie ortuti zo všetkých hlavných zdrojov, ako sú napríklad remeselná a drobná ťažba zlata, ťažba zdrojov na výrobu ortuti a jej spracovanie, spaľovanie uhlia a priemyselné činnosti.

ZDROJ: MŽP SR


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Monitoring odpadového hospodárstva | 5. - 11. 3. 2018

Monitoring odpadového hospodárstva | 5. - 11. 3. 2018

Služba pre predplatiteľov.

Monitoring odpadového hospodárstva | 26. 2. - 4. 3. 2018

Monitoring odpadového hospodárstva | 26. 2. - 4. 3. 2018

Služba pre predplatiteľov.

Monitoring odpadového hospodárstva | 19. - 25. 2. 2018

Monitoring odpadového hospodárstva | 19. - 25. 2. 2018

Služba pre predplatiteľov.