Spoločnosť Marius Pedersen rozšírila svoje portfólio triediacich liniek na Slovensku o nové zariadenie, ktoré bolo spustené do prevádzky vo Zvolene začiatkom jesene. Slávnostná kolaudácia modernej optickej linky sa uskutočnila 5. októbra.
Triediaca linka je popri viacerých manuálnych zariadeniach, ktoré majú inštalované v každom regióne svojho pôsobenia, druhou optickou s vysokým stupňom robotizácie a kvalitou triedenia.
Prvú optickú linku spustila spoločnosť Marius Pedersen do prevádzky na jar roku 2015 v Šulekove pri Hlohovci. Zariadenie vo Zvolene je technologicky totožné so zariadením v Šulekove.
Výhodou optickej linky je predovšetkým jej efektivita. „Ak sme doteraz vedeli v jednej pracovnej zmene spracovať jeden až jeden a pol tony plastového odpadu pri manuálnom triedení, s rovnakým počtom ľudí dnes vieme pri tejto optickej linke spracovať päťnásobok, teda päť ton plastového odpadu,“ uviedol pre Odpady-portal.sk Jozef Pivka, riaditeľ prevádzky vo Zvolene.
Jozef Pivka, Marius Pedersen
Linka spracováva plastový odpad z okresov Zvolen, Detva, Krupina a Banská Bystrica. Zberová spoločnosť uvažuje aj o využití linky na spracovanie odpadu z ďalších miest svojho pôsobenia. Pri trojzmennej prevádzke by zariadenie bolo schopné roztriediť až 4 500 ton plastového odpadu ročne, čo je kapacita na úrovni celého stredného Slovenska.
Stavebné investície do prevádzky stáli 330-tisíc eur bez DPH, technologické 665-tisíc eur. „Polovicu technologickej investície sa nám podarilo pokryť vďaka dotácii z Recyklačného fondu,“ vysvetľuje J. Pivka.
Triediacu linku obsluhuje pri jednozmennej prevádzke desať pracovníkov, v celej triediacej hale vrátane lisovania pracuje 13 zamestnancov.
Marius Pedersen plánuje aj v budúcnosti rozširovať infraštruktúru zberu a triedenia odpadu.
Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Olivera Šujana by vo svojich prevádzkach radi pokračovali v investovaní do technológií na spracovanie druhotných surovín.
Oliver Šujan, Marius Pedersen
„Je to segment, ktorý narastá. Ide o zložku komunálneho odpadu, ktorá svoj objem každoročne zvyšuje, čo dosvedčujú aj rastúce limity dané ministerstvom. Plánujeme zriaďovať nové a zväčšovať naše existujúce triediace strediská tak, aby sme ich vedeli komplexne vybaviť technológiou na spracovanie všetkých druhotných surovín, ktoré sa dajú recyklovať,“ povedal pre Odpady-portal.sk O. Šujan.
Fotoreportáž
Pozrite si exkluzívnu fotoreportáž zo slávnostnej kolaudácie optickej linky vo Zvolene dňa 5. októbra 2017.
Hala triediacej linky Marius Pedersen
Optická linka REDWAVE
Optická linka REDWAVE (hore)
Optická linka REDWAVE
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.