NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Medveď Žabo testoval odolnosť kontajnera

Spoločnosť pre výskum, vzdelávanie a spolužitie s prírodou testovala koncom septembra tohto roku v košickej ZOO kontajner, resp. jeho odolnosť voči medveďom.

Medveď Žabo testoval odolnosť kontajnera

Išlo o testovanie klasického 1100 – litrového kovového kontajnera na zber komunálneho odpadu a separovaného zberu, ktorý je na trhu dlhodobo používaný a osvedčený, od výrobcu MEVA.

Lákadlom pre medveďa Žaba boli vianočka, melón, arašidové maslo, med, ryby, ale aj malinová esencia, ktoré pritiahli pozornosť medveďa.

Úspešný test

Podobne ako pri iných skúškach, aj tentoraz dostal medveď hodinu na to, aby sa pokúsil získať túto potravu. Kontajner odolal.

Spoločnosť pre výskum, vzdelávanie a spolužitie s prírodou (Slovak Wildlife Society - SWS) v spolupráci s výrobcom kontajnerov zorganizovala toto testovanie už druhýkrát.

Výrobca kontajnerov MEVA, ktorého na Slovensku zastupuje spoločnosť MEVA – SK, použil na výrobu kontajnera hrubší plech. „Vybavili sme ho dvojbodovým uzamykateľným systémom a protizápachovú gumu sme vymenili za zosilnenú kovovú lištu, ktorá zabraňuje otvoreniu kontajnera,“ povedal obchodný manažér spoločnosti Martin Chyla.

K výhodám upraveného kontajnera patrí minimálny finančný náklad na jeho prestavbu a žiadna technická alebo konštrukčná zmena, ktorá by mohla narušiť kompatibilitu kontajnera s používaným zvozovým autom.

Nenáročné úpravy

Uzamykací mechanizmus spočíva v tom, že do veka kontajnera je namontovaný jednoduchý dvojbodový zámok, ktorý sa ovláda uzamykateľnou kľukou. Rozporná tyč zapadá do oboch častí zosilnených bočníc kontajnera.

Kľuka ju umiestnená pod držiakom a tak je chránená proti prípadnému poškodeniu.

Výskyt medveďa v blízkosti ľudských obydlí je častý problém, živočích spôsobuje najmä neporiadok a riziko, že napadne človek. Spôsobuje tiež psychické ujmy zo strachu.

Postupné vylepšovanie

„Toto je už tretí test špeciálne upraveného kontajnera. Kontajner so zabezpečením proti medveďom sme testovali už na území TANAP-u v teréne s voľne žijúcimi medveďmi za použitia fotopascí, priamo vo Vysokých Tatrách pri penzióne. Druhý test bol proti mechanickému poškodeniu za využitia zvozových vozidiel na komunálny odpad. Všetky tri testy boli úspešné,“ povedal predseda SWS Robin Rigg.

„Na testovaní proti mechanickému poškodeniu bolo zaujímavé, že sme simulovali ročný cyklus vývozu odpadu a kontajner odolal,“ povedal koordinátor projektu z SWS Michal Haring.

Dodal tiež, že na projekte sa podieľa široké spektrum spoločností, ale aj jednotlivcov, pričom koordinátori zohľadňujú aj názory laickej verejnosti.

Úspešnosť dvojročného testovania potvrdil aj strážca TANAP-u Miro Brezovský. „Všetky pokusy zo strany medveďov boli neúspešné a určite na základe testov by bola vhodná inštalácia týchto kontajnerov do problémových oblastí.“

Podobné testy sa uskutočňujú pravidelne v americkom Grizzly & Wolf Discovery Center, kde prebiehajú testy všetkých nových kontajnerov zabezpečených proti medveďom.

Pozrite si tiež video reportáž TV Košice.

Značky
medvede

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na webinár: Úvod do nového nariadenia o batériách a odpadových batériách

Pozvánka na webinár: Úvod do nového nariadenia o batériách a odpadových batériách

Spoločnosť Inisoft pozýva na webinár s odborníčkou na právo životného prostredia Annamáriou Tóthovou určený všetkým, ktorí sa zaoberajú batériami a odpadovými batériami.

Pozvánka na konferenciu: OBEHOVÉ HOSPODÁRSTVO

Pozvánka na konferenciu: OBEHOVÉ HOSPODÁRSTVO

Organizátor podujatia spolu so spolupracujúcimi inštitúciami pozývajú odbornú verejnosť na medzinárodnú konferenciu, ktorá sa uskutoční v polovici júna v Bratislave.

Na KOSIT si uplatní predkupné právo väčšinový majiteľ

Na KOSIT si uplatní predkupné právo väčšinový majiteľ

Majoritný akcionár košickej odpadovej firmy, spoločnosť Wood Waste Management Ltd., oznámila mestu svoj zámer využiť predkupné právo na 29 % akcií mesta. Dorovnala ponuku skupiny AVE, ktorá patrí do holdingu českého miliardára Daniela Křetínského.