Štandardy pre materiály dovážané do Číny na recykláciu začínajú naberať kontúry. Prítomnosť iných materiálov ako deklarovanej suroviny nebude môcť v dovezenom odpade prekročiť určenú hranicu.
Separovaný odpad do Číny bude musieť po novom spĺňať pevný limit maximálnej povolenej kontaminácie. Tá podľa neoficiálnych informácií nebude môcť prekročiť 0,5%.
Návrh, o ktorom v uplynulých dňoch informovali viaceré svetové médiá, je benevolentnejší než očakávaných 0,3%. Oproti kontaminačnému limitu na úrovni jedného percenta, ktorý presadzovali exportéri odpadu a o ktorom sa hovorilo na zasadaní Svetovej obchodnej organizácie v Ženeve, je však navrhované pravidlo podstatne prísnejšie.
Niektoré kovy s limitom do 1%
Čínske ministerstvo životného prostredia by malo oficiálne zverejniť nové štandardy už v najbližších týždňoch. Ak bude 0,5-percentný limit prijatý, účinnosť by mal nabrať už od 31. decembra tohto roku.
Pravidlo maximálne 0,5% kontaminácie dovážaného odpadu bude platiť pre väčšinu druhov odpadu. Týkať by sa malo plastov, papiera, dreve, železa či elektroodpadu. Automobilový šrot by, naopak, nemal byť kontaminovaný inými druhmi odpadu o viac ako 0,3%.
V prípade odpadových neželezitých kovov bude limit kontaminácie benevolentnejší – stanoviť ho majú pravdepodobne na úrovni 1%, informuje portál WasteDive.com. Do tejto skupiny kovov patria, napríklad, hliník, meď, olovo, cín, nikel či zinok.
Problémom sú najmä plasty
„Polpercentná úroveň kontaminácie bude podľa očakávaní ťažko dosiahnuteľná pre mnohých operátorov, ktorí presadzovali skôr 1-percentný limit, hoci stále ide o realistickejší štandard než pôvodne diskutovaných 0,3%,“ reagoval envirožurnalista Will Date na portáli LetsRecycle.com.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.