Z Londýna sa má stať mesto nulového odpadu | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Z Londýna sa má stať mesto nulového odpadu

Primátor Sadiq Khan predstavil ambiciózny plán, vďaka ktorému sa má Londýn stať mestom nulového odpadu. Dôležitú úlohu v dosahovaní cieľov budú zohrávať domácnosti žijúce v bytoch.

Z Londýna sa má stať mesto nulového odpadu

Foto: Fotolia

Londýnska environmentálna stratégia obsahuje šesť primárnych cieľov, ktoré zahŕňajú aj oblasť odpadového hospodárstva.

Podľa stratégie sa má Londýn stať tzv. „zero waste“ mestom alebo mestom s nulovým odpadom. Hlavným cieľom je do roku 2026 úplne odkloniť biologicky rozložiteľný a recyklovateľný odpad zo skládok a do roku 2030 dosiahnuť mieru recyklácie na úrovni 65 %.

Súčasná produkcia komunálneho odpadu a ciele stratégie

Londýn produkuje okolo sedem miliónov ton komunálneho odpadu ročne, z čoho iba polovica podlieha recyklácii.

Stratégia sa zameriava najmä na redukciu potravinového odpadu a odpadu z jednorazových obalov. Cieľom je do roku 2025 znížiť potravinový odpad na osobu o 20 %.

Hoci skládkovanie odpadu od roku 2005 výrazne pokleslo, Londýn naďalej ukladá ročne na skládky okolo jeden milión ton odpadu. Skládky, ktoré prijímajú odpad z Londýna, majú do roku 2026 dosiahnuť svoju kapacitu.

Preto treba v prvom rade odkloniť biologicky rozložiteľný a recyklovateľný odpad zo skládok a postupne zvyšovať do roku 2030 mieru recyklácie komunálneho odpadu z aktuálnych 52 % na 65 %.

Zero Waste London | Obrázok: London.gov.uk

Pokiaľ budú Londýnčania produkovať rovnaké množstvo odpadu, pri narastajúcej populácii bude súčasný systém nakladania s odpadom neudržateľný. Prechod na obehové hospodárstvo je preto nevyhnutný.

Recyklácia v bytoch bude rozhodujúca

K tomu, aby Londýn dosiahol úroveň recyklácie 65 percent, musí zlepšiť recyklačné služby v bytových domoch, keďže v nich žije až polovica londýnskej populácie.

Na dosiahnutie Khanovho cieľa do roko 2030 musia Londýnčania zvýšiť mieru triedenia z 33 % na 42 %. Zároveň podľa analýzy Waste and Resources Action Programme (WRAP) dosahujú obyvatelia bytov o polovicu horšie výsledky v recyklácii oproti individuálnej bytovej výstavbe.

Nasledujúci graf zobrazuje fakt, že s narastajúcou hustotou bytov vo štvrti súčasne klesá miera triedenia v domácnostiach.

Miera domáceho triedenia podľa počtu bytov vo štvrti (v %) | Zdroj: Resource.co

Od marca vznikla pracovná skupina „Flats Faskforce“ zameraná na zvyšovanie povedomia o triedení odpadu a zlepšenie prístupu k odpadovým službám v bytových domoch.

V súčasnosti má menej ako polovica londýnskych bytov zabezpečený zber kuchynského odpadu. Mesto sa vo svojej stratégii preto zameriava na poskytnutie separátneho zberu kuchynského odpadu v každej domácnosti.

Hoci má väčšina londýnskych domácností zabezpečenú komplexnú recyklačnú infraštruktúru, úroveň recyklácie stagnuje. Napríklad štvrť Camden triedi šesť hlavných prúdov odpadu, šíri osvetu a zabezpečuje týždenne zber kuchynského odpadu, jej úroveň triedenia však neprekračuje tridsaťpercentnú hranicu.

Najzelenšie mesto na svete?

Londýn je na správnej ceste stať sa jedným z najzelenších miest na svete. Podľa European Green City Index obsadil 11. priečku z celkovo 30 krajín Európy (Bratislava na 20. mieste).

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Roman Malček: Kríza zasiahla aj komunálnu techniku, využiť eurofondy je pre samosprávu ťažké

Roman Malček: Kríza zasiahla aj komunálnu techniku, využiť eurofondy je pre samosprávu ťažké

Projekty, na ktoré samosprávy získali dotácie vlani, majú obrovský problém s dodržaním zazmluvnených termínov a cien, upozorňuje odborník.

Kompost z kuchynského odpadu je nekvalitný, farmári ho nechcú, konštatuje ministerstvo

Kompost z kuchynského odpadu je nekvalitný, farmári ho nechcú, konštatuje ministerstvo

Slovenskí farmári ročne použijú desaťtisíce ton kompostu. Väčšinu tvorí priemyselný kompost alebo maštaľný hnoj.

Procesy EIA a integrované povoľovania sa majú zefektívniť. Ministerstvo chystá veľké zmeny

Procesy EIA a integrované povoľovania sa majú zefektívniť. Ministerstvo chystá veľké zmeny

Šéfka sekcie EIA z rezortu životného prostredia predstavila tiež viacero noviniek, ktoré prídu do praxe s novým zákonom o výstavbe. Z ministerstva sa má stať najväčší stavebný orgán v krajine.