Primátor Sadiq Khan predstavil ambiciózny plán, vďaka ktorému sa má Londýn stať mestom nulového odpadu. Dôležitú úlohu v dosahovaní cieľov budú zohrávať domácnosti žijúce v bytoch.
Londýnska environmentálna stratégia obsahuje šesť primárnych cieľov, ktoré zahŕňajú aj oblasť odpadového hospodárstva.
Podľa stratégie sa má Londýn stať tzv. „zero waste“ mestom alebo mestom s nulovým odpadom. Hlavným cieľom je do roku 2026 úplne odkloniť biologicky rozložiteľný a recyklovateľný odpad zo skládok a do roku 2030 dosiahnuť mieru recyklácie na úrovni 65 %.
Súčasná produkcia komunálneho odpadu a ciele stratégie
Londýn produkuje okolo sedem miliónov ton komunálneho odpadu ročne, z čoho iba polovica podlieha recyklácii.
Stratégia sa zameriava najmä na redukciu potravinového odpadu a odpadu z jednorazových obalov. Cieľom je do roku 2025 znížiť potravinový odpad na osobu o 20 %.
Hoci skládkovanie odpadu od roku 2005 výrazne pokleslo, Londýn naďalej ukladá ročne na skládky okolo jeden milión ton odpadu. Skládky, ktoré prijímajú odpad z Londýna, majú do roku 2026 dosiahnuť svoju kapacitu.
Preto treba v prvom rade odkloniť biologicky rozložiteľný a recyklovateľný odpad zo skládok a postupne zvyšovať do roku 2030 mieru recyklácie komunálneho odpadu z aktuálnych 52 % na 65 %.

Zero Waste London | Obrázok: London.gov.uk
Pokiaľ budú Londýnčania produkovať rovnaké množstvo odpadu, pri narastajúcej populácii bude súčasný systém nakladania s odpadom neudržateľný. Prechod na obehové hospodárstvo je preto nevyhnutný.
Recyklácia v bytoch bude rozhodujúca
K tomu, aby Londýn dosiahol úroveň recyklácie 65 percent, musí zlepšiť recyklačné služby v bytových domoch, keďže v nich žije až polovica londýnskej populácie.
Na dosiahnutie Khanovho cieľa do roko 2030 musia Londýnčania zvýšiť mieru triedenia z 33 % na 42 %. Zároveň podľa analýzy Waste and Resources Action Programme (WRAP) dosahujú obyvatelia bytov o polovicu horšie výsledky v recyklácii oproti individuálnej bytovej výstavbe.
Nasledujúci graf zobrazuje fakt, že s narastajúcou hustotou bytov vo štvrti súčasne klesá miera triedenia v domácnostiach.

Miera domáceho triedenia podľa počtu bytov vo štvrti (v %) | Zdroj: Resource.co
Od marca vznikla pracovná skupina „Flats Faskforce“ zameraná na zvyšovanie povedomia o triedení odpadu a zlepšenie prístupu k odpadovým službám v bytových domoch.
V súčasnosti má menej ako polovica londýnskych bytov zabezpečený zber kuchynského odpadu. Mesto sa vo svojej stratégii preto zameriava na poskytnutie separátneho zberu kuchynského odpadu v každej domácnosti.
Hoci má väčšina londýnskych domácností zabezpečenú komplexnú recyklačnú infraštruktúru, úroveň recyklácie stagnuje. Napríklad štvrť Camden triedi šesť hlavných prúdov odpadu, šíri osvetu a zabezpečuje týždenne zber kuchynského odpadu, jej úroveň triedenia však neprekračuje tridsaťpercentnú hranicu.
Najzelenšie mesto na svete?
Londýn je na správnej ceste stať sa jedným z najzelenších miest na svete. Podľa European Green City Index obsadil 11. priečku z celkovo 30 krajín Európy (Bratislava na 20. mieste).
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.