Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Z Londýna sa má stať mesto nulového odpadu

Primátor Sadiq Khan predstavil ambiciózny plán, vďaka ktorému sa má Londýn stať mestom nulového odpadu. Dôležitú úlohu v dosahovaní cieľov budú zohrávať domácnosti žijúce v bytoch.

Z Londýna sa má stať mesto nulového odpadu

Foto: Fotolia

Londýnska environmentálna stratégia obsahuje šesť primárnych cieľov, ktoré zahŕňajú aj oblasť odpadového hospodárstva.

Podľa stratégie sa má Londýn stať tzv. „zero waste“ mestom alebo mestom s nulovým odpadom. Hlavným cieľom je do roku 2026 úplne odkloniť biologicky rozložiteľný a recyklovateľný odpad zo skládok a do roku 2030 dosiahnuť mieru recyklácie na úrovni 65 %.

Súčasná produkcia komunálneho odpadu a ciele stratégie

Londýn produkuje okolo sedem miliónov ton komunálneho odpadu ročne, z čoho iba polovica podlieha recyklácii.

Stratégia sa zameriava najmä na redukciu potravinového odpadu a odpadu z jednorazových obalov. Cieľom je do roku 2025 znížiť potravinový odpad na osobu o 20 %.

Hoci skládkovanie odpadu od roku 2005 výrazne pokleslo, Londýn naďalej ukladá ročne na skládky okolo jeden milión ton odpadu. Skládky, ktoré prijímajú odpad z Londýna, majú do roku 2026 dosiahnuť svoju kapacitu.

Preto treba v prvom rade odkloniť biologicky rozložiteľný a recyklovateľný odpad zo skládok a postupne zvyšovať do roku 2030 mieru recyklácie komunálneho odpadu z aktuálnych 52 % na 65 %.

Zero Waste London | Obrázok: London.gov.uk

Pokiaľ budú Londýnčania produkovať rovnaké množstvo odpadu, pri narastajúcej populácii bude súčasný systém nakladania s odpadom neudržateľný. Prechod na obehové hospodárstvo je preto nevyhnutný.

Recyklácia v bytoch bude rozhodujúca

K tomu, aby Londýn dosiahol úroveň recyklácie 65 percent, musí zlepšiť recyklačné služby v bytových domoch, keďže v nich žije až polovica londýnskej populácie.

Na dosiahnutie Khanovho cieľa do roko 2030 musia Londýnčania zvýšiť mieru triedenia z 33 % na 42 %. Zároveň podľa analýzy Waste and Resources Action Programme (WRAP) dosahujú obyvatelia bytov o polovicu horšie výsledky v recyklácii oproti individuálnej bytovej výstavbe.

Nasledujúci graf zobrazuje fakt, že s narastajúcou hustotou bytov vo štvrti súčasne klesá miera triedenia v domácnostiach.

Miera domáceho triedenia podľa počtu bytov vo štvrti (v %) | Zdroj: Resource.co

Od marca vznikla pracovná skupina „Flats Faskforce“ zameraná na zvyšovanie povedomia o triedení odpadu a zlepšenie prístupu k odpadovým službám v bytových domoch.

V súčasnosti má menej ako polovica londýnskych bytov zabezpečený zber kuchynského odpadu. Mesto sa vo svojej stratégii preto zameriava na poskytnutie separátneho zberu kuchynského odpadu v každej domácnosti.

Hoci má väčšina londýnskych domácností zabezpečenú komplexnú recyklačnú infraštruktúru, úroveň recyklácie stagnuje. Napríklad štvrť Camden triedi šesť hlavných prúdov odpadu, šíri osvetu a zabezpečuje týždenne zber kuchynského odpadu, jej úroveň triedenia však neprekračuje tridsaťpercentnú hranicu.

Najzelenšie mesto na svete?

Londýn je na správnej ceste stať sa jedným z najzelenších miest na svete. Podľa European Green City Index obsadil 11. priečku z celkovo 30 krajín Európy (Bratislava na 20. mieste).

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Spoplatnenie jednorazových pohárov motivuje spotrebiteľov doniesť si vlastný, potvrdila štúdia

Spoplatnenie jednorazových pohárov motivuje spotrebiteľov doniesť si vlastný, potvrdila štúdia

Ako premýšľa spotrebiteľ? Zľava z nápoja ho láka menej ako možnosť vyhnúť sa plateniu za pohár na jedno použitie. Iná štúdia zase tvrdí, že ľudia, ktorí vo všeobecnosti nakupujú menej, sú šťastnejší ako tí, ktorí investujú do ekologických výrobkov.

J. Stet: Recyklujme, ak je to naozaj reálne a cenovo výhodné

J. Stet: Recyklujme, ak je to naozaj reálne a cenovo výhodné

Odpad z centrálnej časti Londýna končí takmer všetok v spaľovni. Westminster však musí zvýšiť mieru recyklácie na 45 %, čo nebude ľahké z mnohých dôvodov.

Cirkulárna ekonomika v Únii je ešte len v plienkach, tvrdí EEA

Cirkulárna ekonomika v Únii je ešte len v plienkach, tvrdí EEA

Napriek progresu je stále čo doháňať.