NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Londýnske reštaurácie nechcú recyklovať polystyrénové obaly

Niektorí londýnski šéfkuchári žiadajú zakázať používanie polystyrénových obalov v hlavnom meste. Dôvodom majú byť environmentálne a zdravotné dôsledky.

Londýnske reštaurácie nechcú recyklovať polystyrénové obaly

Foto: Fotolia

Šéfkuchári v liste adresovanom starostovi Londýna tvrdia, že rozšírené používanie polystyrénových obalov prispieva “k mizernej miere recyklácie, čoho dôkazom sú kopy polystyrénového odpadu hromadiaceho sa sa v reštauráciach a na uliciach.”

Experti na jedlo tiež vyjadrujú obavy zo škodlivého dopadu tohto nie prírodne rozložiteľného materiálu na životné prostredie.

Iniciátori zákazu sa mohli inšpirovať podobným legislatívnym opatrením v niektorých amerických mestách, naposledy v San Franciscu, kde sa už nemôžu používať mnohé polystyrénové výrobky vrátane potravinových obalov, pohárov na kávu a obalov na mäso a ryby.

Dodávatelia a reštaurácie vo Veľkej Británii aj v ostatnej Európe vraj čoraz viac používajú recyklovateľné alternatívy, najmä materiály z tvrdenej lepenky.

Zástupcovia gastroobalového odvetvia väčšinu tvrdení odmietajú. “Je škoda, že títo skvelí šéfkuchári sa sústredili na jediný materiál, ktorý je 100 % bezpečný, efektívny z hľadiska zdrojov a vyznačuje sa vynikajúcimi funkčnými benefitmi.”

Dôvody reštaurácií odmieta aj Asociácia pre recykláciu so slovami, že polystyrén je cennou komoditou a obaly sú 100% recyklovateľné.

“Jedným z dôvodov, prečo spoločnosti zaoberajúce sa spracovaním odpadu tento materiál nie vždy zberajú je, že je veľmi ľahký a rozmerný. To znamená, že iba jeho samostatný zber nie je efektívny. Navyše býva často kontaminovaný rybami a preto je menej cenný ako čistý polystyrén,” objasňuje príčiny nezáujmu o zber takýchto obalov Simon Ellin, riaditeľ asociácie.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zálohovanie obalov sa neoplatí, tvrdí české ministerstvo

Zálohovanie obalov sa neoplatí, tvrdí české ministerstvo

Zavedenie zálohovania môže ohroziť zavedený systém triedenia obalov aj podľa štúdie Centra ekonomických a trhových analýz.

Ako sa darí firmám v odpadoch? Tri najziskovejšie podniky ukázali výsledky za rok 2023

Ako sa darí firmám v odpadoch? Tri najziskovejšie podniky ukázali výsledky za rok 2023

Traja najziskovejší hráči v slovenskom odpadovom hospodárstve vlani dosiahli tržby viac ako 130 miliónov eur.

Prečo Švajčiarsko nie je najlepšie v recyklácii odpadu? Problém je v koncovke

Prečo Švajčiarsko nie je najlepšie v recyklácii odpadu? Problém je v koncovke

Švajčiarsko má jednu z najvyšších mier recyklácie komunálneho odpadu v Európe, aspoň pokiaľ ide o hliník a sklo. Väčšina plastov sa však spaľuje. Cieľom novej iniciatívy je tento trend zvrátiť.