Londýnske reštaurácie nechcú recyklovať polystyrénové obaly | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Londýnske reštaurácie nechcú recyklovať polystyrénové obaly

Niektorí londýnski šéfkuchári žiadajú zakázať používanie polystyrénových obalov v hlavnom meste. Dôvodom majú byť environmentálne a zdravotné dôsledky.

Londýnske reštaurácie nechcú recyklovať polystyrénové obaly

Foto: Fotolia

Šéfkuchári v liste adresovanom starostovi Londýna tvrdia, že rozšírené používanie polystyrénových obalov prispieva “k mizernej miere recyklácie, čoho dôkazom sú kopy polystyrénového odpadu hromadiaceho sa sa v reštauráciach a na uliciach.”

Experti na jedlo tiež vyjadrujú obavy zo škodlivého dopadu tohto nie prírodne rozložiteľného materiálu na životné prostredie.

Iniciátori zákazu sa mohli inšpirovať podobným legislatívnym opatrením v niektorých amerických mestách, naposledy v San Franciscu, kde sa už nemôžu používať mnohé polystyrénové výrobky vrátane potravinových obalov, pohárov na kávu a obalov na mäso a ryby.

Dodávatelia a reštaurácie vo Veľkej Británii aj v ostatnej Európe vraj čoraz viac používajú recyklovateľné alternatívy, najmä materiály z tvrdenej lepenky.

Zástupcovia gastroobalového odvetvia väčšinu tvrdení odmietajú. “Je škoda, že títo skvelí šéfkuchári sa sústredili na jediný materiál, ktorý je 100 % bezpečný, efektívny z hľadiska zdrojov a vyznačuje sa vynikajúcimi funkčnými benefitmi.”

Dôvody reštaurácií odmieta aj Asociácia pre recykláciu so slovami, že polystyrén je cennou komoditou a obaly sú 100% recyklovateľné.

“Jedným z dôvodov, prečo spoločnosti zaoberajúce sa spracovaním odpadu tento materiál nie vždy zberajú je, že je veľmi ľahký a rozmerný. To znamená, že iba jeho samostatný zber nie je efektívny. Navyše býva často kontaminovaný rybami a preto je menej cenný ako čistý polystyrén,” objasňuje príčiny nezáujmu o zber takýchto obalov Simon Ellin, riaditeľ asociácie.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zvolili nové vedenie a prezentovali komunálnu techniku. Čo priniesol jarný snem ZOVP (+FOTO)

Zvolili nové vedenie a prezentovali komunálnu techniku. Čo priniesol jarný snem ZOVP (+FOTO)

Jarný snem Združenia organizácií verejných prác SR sa konal 25. mája 2023 v Patinciach.

OZV ENVI - PAK prezentovala novú online hru o triedení odpadu

OZV ENVI - PAK prezentovala novú online hru o triedení odpadu

Hra je určená pre širokú verejnosť a nadväzuje na behaviorálne techniky, ktorými ENVI - PAK motivuje ľudí k pozitívnej zmene správania.

Čo všetko vieme o mikroplastoch? Sú všade, no nakoľko nám škodia zatiaľ nie je jasné

Čo všetko vieme o mikroplastoch? Sú všade, no nakoľko nám škodia zatiaľ nie je jasné

Drobné plastové čiastočky sa vyskytujú aj na najodľahlejších miestach na planéte, konzumujeme ich v potravinách a vdychujeme zo vzduchu. Doposiaľ však nemáme jednoznačné závery o tom, či negatívne vplývajú na ľudské zdravie a fungovanie ekosystémov.