Dvořák Hager & Partners
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Ryanair odstráni nerecyklovateľné plasty z paluby lietadiel

Hoci šéf nízkonákladovej leteckej spoločnosti častuje ekológov nelichotivými prívlastkami, politickému tlaku na elimináciu plastov sa podvolil.

Ryanair odstráni nerecyklovateľné plasty z paluby lietadiel

Foto: Ryanair

Európska nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair ohlásila koniec používania nerecyklovateľných plastov od roku 2023. “S veľkým potešením oznamujeme náš environmentálny plán, zahŕňajúci záväzok odstrániť všetky nerecyklovateľné plasty z používania počas nasledujúcich piatich rokov. Pre zákazníkov na palube lietadla to bude znamenať iniciatívy ako napríklad prechod na drevený príbor, biologicky rozložiteľné kávové šialky a odstránenie plastov z celého radu produktov ponúkaných počas letu.”

“Tiež zavedieme program, ktorý umožní zákazníkom kompenzáciu uhlíkových nákladov ich letu prostredníctvom dobrovoľného daru na klimatickú charitu cez internet,” uvádza sa vo vyhlásení Ryanairu, z ktorého možno badať istú dávku irónie medzi riadkami.  

Šéf Ryanairu Michael O’Leary je známy svojimi výrokmi, pri ktorých si nekladie servítku pred ústa a politická korektnosť je mu cudzia. Už v minulosti sa napríklad pre denník The Guardian vyjadril, že ekológov by najradšej postrieľal a označil ich za “spiatočníkov vedúcich nás naspäť do 18. storočia.” Odmieta aj všeobecne presadzovaný názor, že klimatické zmeny spôsobujú emisie uhlíka v ovzduší, ktorých letecký priemysel produkuje dostatočne.

Plasty tu budú vždy

Podľa marketingového manažéra spoločnosti Kennyho Jacobsa ekologický plán Ryanairu zahŕňa “náš záväzok odstrániť všetok nerecyklovateľný plast z používania počas nasledujúcich piatich rokov.” Zákazníkom navrhuje možnosť priniesť si vlastné poháre na palubu, no dodáva: “Nie je to iba o jedle a nápojoch počas letu. Pozornosť zameriame aj na plastové časti v lietadle a to čo je nerecyklovateľné. V spolupráci s výrobcami pôvodného vybavenia budeme hľadať riešenia pre vyššie používanie recyklovateľných plastov.”

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
plastové obaly

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Hanba pre ľudstvo: Igelitky nájdete už aj na dne Mariánskej priekopy

Hanba pre ľudstvo: Igelitky nájdete už aj na dne Mariánskej priekopy

Vedci zdokumentovali takmer 3500 kusov plastu, ktoré našli v najhlbších častiach oceánu. Odpadom sme zahltili už naozaj celú planétu.

Ako bolo na veľtrhu IFAT? (+ FOTO)

Ako bolo na veľtrhu IFAT? (+ FOTO)

Najväčší európsky veľtrh pre vodu, odpadovú vodu, odpady a druhotné suroviny objavujú už aj českí a slovenskí vystavovatelia.

FAUN ide do elektriny. Predstavil ju aj na veľtrhu IFAT (+ VIDEO)

FAUN ide do elektriny. Predstavil ju aj na veľtrhu IFAT (+ VIDEO)

Výrobca nadstavieb FAUN zo skupiny Kirchhoff predstavil v utorok 15. mája na najväčšom európskom veľtrhu pre odpadové hospodárstvo a komunálnu techniku v Mníchove novinky vo svojom portfóliu. Boli sme pri tom.