NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Koniec skládkam odpadu? Firma premieňa zmesový odpad na plasty

Izraelská spoločnosť chce z komunálneho odpadu vyrábať plastové produkty. Tvrdí, že je to zisková činnosť a trúfa si uspieť bez pomoci štátu.

Koniec skládkam odpadu? Firma premieňa zmesový odpad na plasty

Foto: Fotolia

Izraelská start-up spoločnosť UBQ vyvíja technológiu, premieňajúcu skládkový odpad na plasty. Tvrdí, že táto inovatívna metóda prinesie revolúciu do odpadového hospodárstva na celom svete a skládky odpadu sa stanú zbytočnými. Po päťročnej fáze vývoja novej technológie chce spoločnosť v najbližšom čase spustiť prvú komerčnú prevádzku.

Pilotná továreň na výrobu plastov spolu s výskumným centrom sa nachádza v meste Zeelim neďaleko púšte Negev. “Berieme niečo, čo je nielen neužitočné, ale spôsobuje veľa škody našej planéte a meníme to na veci, ktoré používame každý deň,” hovorí Albert Douer, člen predstavenstva spoločnosti UBQ. Produkovaný materiál môže slúžiť podľa neho ako náhrada konvenčných plastov vyrábaných z ropy, či nahradiť drevo, čím sa znižuje spotreba ropy a miera odlesňovania.

Prvá továreň v Zeelim dokáže spracovať jednu tonu komunálneho odpadu za hodinu, čo zodpovedá zhruba potrebám menšieho mesta v Izraeli. No spoločnosť chce postupne expandovať. Izraelskej firme veria aj investori, ktorí do nej vložili 30 miliónov dolárov. Jedným z nich je aj Albert Douer, šéf spoločnosti Ajover Darnel Group vyrábajúcej plasty. Medzi poradcami spoločnosti figurujú napríklad držiteľ Nobelovej ceny za chémiu Roger Kornberg, univerzitní biochemici, či bývalá dánska eurokomisárka pre klimatické záležitosti Connie Hedegaard.

Výrobný postup chránený patentom

Samozrejme, recyklovateľný odpad ako je sklo a kovy sa vytrieďuje a putuje na ďalšie zhodnotenie. Zvyšná časť odpadu, teda najmä bioodpad, zašpinené plasty, papier, lepenka, sa suší a melie na prach. Tento prach sa v špeciálnej komore rozkladá a premieňa na plastový kompozitný materiál. Spoločnosť si postup spracovania úzkostlivo stráži a nechala si ho aj patentovať. V procese, ktorý spotrebuje iba málo vody a energie, nevznikajú vraj žiadne emisie CO2 ani iných toxických vedľajších produktov.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Chýba elementárna kontrola, veľa obcí nevykazuje ani povinné zložky odpadu, tvrdí NKÚ

Chýba elementárna kontrola, veľa obcí nevykazuje ani povinné zložky odpadu, tvrdí NKÚ

Najvyšší kontrolný úrad preveroval, ako sa štátu darí plniť ciele pre separovaný zber odpadu. Ministerstvo životného prostredia dostalo od kontrolórov viacero odporúčaní.

Knihy sú neobalmi, postup ministerstva je nekorektný, tvrdia právnici

Knihy sú neobalmi, postup ministerstva je nekorektný, tvrdia právnici

Ministerstvo nemôže nadraďovať vyhlášku nad zákonom, zareagovali na stanovisko ministerstva k vyradeniu kního zo zoznamu možných neobalov právnici.

Slovenské Sensoneo získalo ďalšiu miliónovú investíciu

Slovenské Sensoneo získalo ďalšiu miliónovú investíciu

Investíciu vo výške 1,2 milióna eur chce využiť na posilnenie ďalšej expanzie na zahraničné trhy.