Dvořák Hager & Partners
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Skládka komunálneho odpadu v Zlatých Moravciach sa rozširuje

V súčasnosti prevádzkovaná skládka v meste je takmer plná, rozšírením o 246-tisíc m3 pribudne takmer dvojnásobná kapacita.

Skládka komunálneho odpadu v Zlatých Moravciach sa rozširuje

Foto: Fotolia

Skládka tuhého komunálneho odpadu v Zlatých Moravciach sa podstatne zväčší. Rozšírenie skládky odpadu má v konečnom dôsledku ušetriť mestu náklady za odpad. Ten by inak muselo vyvážať na inú najbližšiu skládku, kde by platilo náklady za dopravu aj poplatok za skládkovanie. Zároveň by prišlo o príjmy z uloženia odpadu od okolitých obcí a iných subjektov.

Nová rozšírená časť skládky má mať kapacitu 246-tisíc kubických metrov. Bude sa skladať z dvoch kaziet s rovnakým objemom, pričom ich životnosť sa odhaduje znova na osem až desať rokov. "Na skládke prebehli prípravné práce, napríklad odstraňovanie náletových drevín na ploche asi 13-tisíc metrov štvorcových.”

“Následne bol zrealizovaný celkový odkop zeminy v objeme 26-tisíc metrov kubických, čím sa dostala skládka do požadovaného tvaru. Zhotovili sa obvodové hrádze nového telesa skládky. Vybudovalo sa tesniace jadro-ílové tesnenie s objemom 4 400 metrov kubických,” cituje nitrianske vydanie denníka Sme Eduarda Čechoviča, šéfa Technických služieb.

Skládka sa rýchlo zaplnila

Výstavba prvej etapy skládky stála 1,46 mil. eur. Skládka bola sprevádzkovaná v roku 2003, jej životnosť bola stanovená na desať rokov, avšak od roku 2013 sa prevádzka pravidelne predlžovala. V súčasnosti je úložná kapacita kazety v objeme 138-tisíc kubických metrov takmer naplnená. Životnosť skládky sa ale pomerne rýchlo od roku 2008 začala skracovať pre nízku sedavosť, stlačiteľnosť ukladaného materiálu, ako aj minimálne vytriedenie druhotne využiteľných surovín.

"V rámci projektu rekultivácie v súčasnosti prebieha výstavba novej panelovej komunikácie na pôvodnú skládku. Čiastočne je zrekultivovaný jeden svah starej skládky, ktorý úzko súvisí s výstavbou novej panelovej komunikácie na pôvodnú skládku. Teleso celej pôvodnej skládky sa zrekultivuje postupne po ukončení jej prevádzky," uviedla Júlia Bacigálová, vedúca oddelenia výstavby na Mestskom úrade v Zlatých Moravciach.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Grafickí dizajnéri z Londýna vyvinuli kompozitný materiál zo zemiakových šupiek

Grafickí dizajnéri z Londýna vyvinuli kompozitný materiál zo zemiakových šupiek

Poslúži predovšetkým v nábytkárskom priemysle, kde môže nahradiť drevovláknité dosky.

Sú bioplasty naozaj ekologickou alternatívou?

Sú bioplasty naozaj ekologickou alternatívou?

O bioplastoch sa často hovorí ako o ekologickej alternatíve k bežným plastom vyrobeným z ropy. Nová štúdia výskumníkov z Univerzity v Bonne však naznačuje, že prechod na plasty na rastlinnej báze by mohol mať na životné prostredie horší dopad, ako sa očakávalo.

V Trnavskom kraji pribudlo odpadu, v jednom okrese medziročne až o 13 %

V Trnavskom kraji pribudlo odpadu, v jednom okrese medziročne až o 13 %

Takmer tri štvrtiny všetkého komunálneho odpadu, ktorý vyprodukovali obce a mestá v trnavskej župe, zneškodnili. Predovšetkým skládkovaním.