Recyklácia materiálov je trendom medzi slovenskými dizajnérmi. Pozrite sa, ktorých cez víkend nájdete na Fakulte architektúry STU.
Udržateľný dizajn
Opätovné použitie materiálov, „upcycling“ či filozofia zero waste. Tieto pojmy postupne prenikajú do moderného odevného priemyslu, čoho dôkazom nie sú len veľké značky, akou je napríklad Adidas, ktorý z odpadu z oceánu vyrába bežeckú obuv a futbalové dresy.
Hľadať inovatívne spôsoby ako dať starým veciam novú formu sa snažia aj slovenskí dizajnéri. Mnohých z nich združí už deviatym rokom Urban Market, ktorý sa už tradične uskutoční na Fakulte architektúry STU a na Námestí slobody v Bratislave.
Prioritou predajcov je najmä ochrana životného prostredia. Snažia sa poukázať na to, že v súčasnosti sa vyhadzuje veľké množstvo kvalitného materiálu, ktorý sa dá využiť a pretvoriť na hodnotné výrobky.
Na Slovensku tak vzniká komunita, ktorá dokazuje, že obliekať sa a tvoriť sa dá aj bez odpadu a šetrne k životnému prostrediu. Dizajnéri šijú z textilného odpadu a používajú prírodné, recyklovateľné a ekologické materiály. Výsledkom je móda vyrobená s čo najmenšou záťažou na životné prostredie.
Tieto slovenské značky budete môcť nájsť tento víkend na Urban Markete:
Artisara
Značka ponúka minimalistickú kolekciu vegánskych šiat, ktorá praktizuje politiku nulového odpadu.
Bagbet
„Bagbet je ekologická značka pre ženy a mužov, ktorá sa zameriava na dizajnové spracovanie textilného odpadu. Kolekciami oblečenia Bagbet poukazujeme na obrovské plytvanie v odevnom priemysle. Našou prioritou je byť ohľaduplní voči prírode a vrátiť späť medzi ľudí oblečenie, ktoré by za normálnych podmienok skončilo v koši,“ uviedli pre Urban Market.
zdroj: Bagbet
YOORA STUDIO
Ekologicky zmýšľajúca značka, ktorá ponúka kolekciu svadobných šiat.
Créeme
Značka zameraná na výrobu organickej spodnej bielizne z béžovej bavlny.
zdroj: Créeme
Ka.Mi.kO
„Ka.Mi.kO predstaví na URBAN MARKETE upgrade obľúbenej kolekcie ZERO WASTE, kolekcie, kde sa spája originálny a svieži dizajn s použitím jedinečných upcyklovaných materiálov.“
zdroj: urbanBABY
Humanity House
Značka ponúka blečenie a tašky vyrobené z prírodných, recyklovaných a ekologických materiálov, pričom kladie dôraz na spravodlivý obchod (fair trade). V sortimente sa nájdu napríklad tašky a peňaženky z recyklovaných pneumatík či pravej zvyškovej kože.
BIOGA
Česká značka, ktorej prioritou je ochrana životného prostredia. Pri výrobedbá na recykláciu a ekológiu.
Slow fashion
Trendom je aj filozofia „slow fashion“, ktorej cieľom je vytvoriť šaty, ktoré človek môže nosiť dlhodobo, nie len aktuálnu sezónu. Hnutie zároveň nabáda ľudí kupovať oblečenie z druhej ruky či nakupovať u menších predajcov. Dôraz sa kladie aj na kvalitnú výrobu, ktorá predĺži životnosť oblečenia.
AWA clothes
Značka mladej návrhárky Anity Virágovej, ktorá sa riadi filozofiou slow fashion.
zdroj: Etsy
Skalská slow-fashion
„Ľubica Skalská je mladá módna návrhárka, ktorá sa zaoberá udržateľným dizajnom a módou. Vo svojej dielni na Prahe 7 vedie kurzy šitia a upcyclingu pre verejnosť.“
zdroj: Skalská
Marna
Značka, ktorá sa snaží poukazovať na spoločensky zodpovednú produkciu výrobkov. „Mojim cieľom je tvoriť veci zodpovedne, aby boli udržateľné a slow.“
Pri odevoch sa to nekončí
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.