Na skládke Vlčie hory bola policajná razia. Podozrenia z ekologickej katastrofy sa potvrdzujú | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Na skládke Vlčie hory bola policajná razia. Podozrenia z ekologickej katastrofy sa potvrdzujú

Konať bude musieť viacero orgánov. Prevádzkovateľ medzitým zmizol v schránkovej firme.

Na skládke Vlčie hory bola policajná razia. Podozrenia z ekologickej katastrofy sa potvrdzujú

Ilustračné foto: Fotolia

Na skládke Vlčie hory pri Hlohovci sa včera uskutočnila policajná razia. O prebiehajúcom vyšetrovaní v areáli informoval na sociálnej sieti primátor Hlohovca Miroslav Kollár, ktorý už niekoľko rokov bojuje proti prevádzkovaniu nelegálnej skládky.

Na skládku odpadov je zakázané voziť odpad už od marca 2016, kedy v tej veci vydal rozhodnutie Okresný úrad v Trnave. Napriek tomu inšpektori v novembri minulého roku zistili, že prevádzkovateľ naďalej ukladá odpad na skládku.

Prvé policajné vyšetrovanie sa uskutočnilo už v októbri 2015, prevádzkovateľ však naďalej pokračoval v činnosti.

Prevádzkovateľom skládky bola približne od roku 2006 spoločnosť Plastic People, ktorej jediným spoločníkom bol Rudolf Kubalák.

Po zisteniach kontrol však vlani začala firma svoju vlastnícku štruktúru zahmlievať. Prevodom cez niekoľko firiem skončila v neznámej americkej schránke.

Ministerstvo naznačuje rozsiahlu ekologickú katastrofu

Včerajšia policajná razia potvrdila, že prevádzkovateľ podnikal rozsiahlu protiprávnu činnosť. Ukladal odpady, vrátane nebezpečných, na uzavretú skládku odpadov.

Informáciu pre Odpady-portal.sk potvrdil Mário Kern, riaditeľ odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality úradu kriminálnej polície Prezídia Policajného zboru.

„V rámci objektu skládky odpadu Hlohovec - Vlčie Hory sú vykonávané vyšetrovacie úkony nášho odboru. V tejto veci bolo doteraz vedené vyšetrovanie od roku 2015, pričom voči jednej osobe bolo vznesené obvinenie. Počas tohto vyšetrovania, v spolupráci s Okresným úradom v Hlohovci a Slovenskou inšpekciou životného prostredia, boli získané ďalšie dôkazy o rozsiahlej protiprávnej činnosti spočívajúcej v ukladaní odpadov, vrátane nebezpečných, na uzavretú skládku odpadov,“ uviedol M. Kern.

Z tohto dôvodu sú aktuálne vykonávané prehliadky iných priestorov a pozemkov s cieľom presne identifikovať rozsah protiprávneho konania a jeho následky na životné prostredie.

Na úkonoch so špecializovaným útvarom polície spolupracujú aj znalci z viacerých oblastí, Slovenská inšpekcia životného prostredia, Okresný úrad v Hlohovci, Hasičský a záchranný zbor a Kontrolné chemické laboratórium MV SR.

Podrobnosti ministerstvo zatiaľ nezverejňuje

Aktuálne nie je podľa polície možné zverejniť predbežné zistenia. „Možno však konštatovať, že sa potvrdili informácie o protiprávnom ukladaní odpadov vo veľkom rozsahu. Bude vykonávané rozsiahle znalecké dokazovanie zamerané na vyčíslenie objemu protiprávne uloženého odpad a tiež aké následky mala táto činnosť na jednotlivé zložky životného prostredia,“ pokračuje riaditeľ odboru.

V súčasnosti nie sú známe ani predbežné opatrenia polície. „Opatrenia smerujúce k zamedzeniu nepriaznivých následkov tejto činnosti na životné prostredie sú aktuálne riešené s Okresným úradom v Hlohovci, avšak vzhľadom na rozsah zistenej činnosti je predpoklad, že budú musieť konať viaceré štátne inštitúcie,“ uzatvára Mário Kern.

 

Diskusia (3)

  1. varkolyova.dagmar@gmail.com05.06.2018 (15:51)
    www.aktuality.sk/clanok/312937/proti-toxickej-skladke-bojuje-mesto-aj-obec-stat-mlci/ .....no, čo k tomuto dodať ...všetci sa tu hráme na veľkých ekológov, ochraňujeme životné prostredie množstvom papierov , vtedy je všetko v poriadku, ak máme na všetky hlásenia aj poštové lístky , no a toto tu ......však to je výsmech všetkému a všetkým , hanba tým, ktorý majú tú moc a nevedia si poradiť ...jedna kauza za druhou, ale tie poštové lístky na všetko u firiem, toto je to, čo nás zachráni...už mi nedá to takto napísať, myslím, že všetci vieme, kde sme dnes...ochrana nášho životného prostredia spočíva v množení papierov...aj keď je pravda, že ma táto práca živí ....Dagmar Várkolyová
  2. peter.taus@tuke.sk06.06.2018 (08:30)
    Za všetko hovorí toto: "primátor Hlohovca Miroslav Kollár, ktorý už niekoľko rokov bojuje proti prevádzkovaniu nelegálnej skládky." "Prvé policajné vyšetrovanie sa uskutočnilo už v októbri 2015, prevádzkovateľ však naďalej pokračoval v činnosti." A štát nám stále bude tvrdiť, že si z nás nerobí srandu!!! Bohapusté reči a drísty o tom, ako "máme v pláne" a "pripravujeme systematické zmeny" alebo "prijali sme úspešné opatrenia" len rozoštvávajú normálnyc slušných ľudí. Važení zodpovední, DOKEDY???
  3. risaniova@gaya.sk14.06.2018 (08:00)
    Pani Várkolyová úplne s Vami súhlasím. Aj mňa táto práca živí, ale ten systém "ochrany životného prostredia" je chorý. Nič iné nerobíme, len sledujeme zmeny v zákonoch, vypisujeme hlásenia, oznámenia, koľko odpadu sme dali do domácnosti a presne do akej dediny,...neviem, čo má s tým ochrana životného prostredia! Rišániová

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Najprv covid, teraz výpadok ľudí a angličtina. MŽP líči, prečo opäť neplní zákonný termín

Najprv covid, teraz výpadok ľudí a angličtina. MŽP líči, prečo opäť neplní zákonný termín

Správu s aktuálnymi dátami o stave životného prostredia malo ministerstvo zverejniť do 15. decembra 2022. Dodnes chýba.

Nová mobilná aplikácia má pomôcť ľuďom lepšie triediť odpad

Nová mobilná aplikácia má pomôcť ľuďom lepšie triediť odpad

Digi-Cycle chce uľahčiť separovanie odpadu z domácností. Ukáže, čo patrí kam a kde sú vhodné nádoby.

Počítajú s výrazným znížením emisií v odpadoch. Čo môžeme očakávať? (+GRAFY)

Počítajú s výrazným znížením emisií v odpadoch. Čo môžeme očakávať? (+GRAFY)

Ministerstvo životného prostredia predstavilo návrh historicky prvého klimatického zákona Slovenska. Ten počíta aj s klimatickým cieľom pre odpady. Pozreli sme sa na to, čo nás čaká.