NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Za požiare na skládkach odpadu v Poľsku vraj môžu prevádzkovatelia

Veľkú väčšinu požiarov podľa politikov nespôsobuje samovznietenie. Firmy sa takto majú zbavovať nelegálne dovezeného odpadu.

Za požiare na skládkach odpadu v Poľsku vraj môžu prevádzkovatelia

Foto: TASR

Viaceré skládky odpadu v Poľsku zachvátili v uplynulých mesiacoch ničivé a okolie ohrozujúce požiare. Podľa tamojších politikov to nie je náhoda a vidia za tým úmysel. V tomto roku vypuklo v krajine už 60 požiarov na skládkach často obsahujúcich aj nebezpečný odpad. Ich iniciátormi majú byť podľa niektorých názorov samotní prevádzkovatelia skládok, snažiaci sa takto zničiť nelegálne dovezený odpad na skládku z iných krajín.

Politici: žiadne samovznietenie

Zvýšený počet požiarov má súvisieť aj s rozhodnutím Číny zakázať dovoz mnohých druhov odpadu. “Výraznou mierou to prispieva k znečisťovaniu životného prostredia. Chcem jasne povedať, že stačilo,” cituje predsedu poľskej vlády Mateusza Morawieckiho agentúra Reuters. “Musím súhlasiť s názorom, že veľkú väčšinu týchto požiarov nespôsobuje žiadne samovznietenie, ale nelegálna a trestuhodná činnosť, proti ktorej budeme bojovať.”

Podľa ministra vnútra Joachima Brudzinskiho sa nárast počtu požiarov zrýchľuje a má to zjavne súvisieť s rozhodnutím Číny zatvoriť svoj trh pred dovozom komunálneho alebo recyklovateľného odpadu z Európy. “Bol zaznamenaný nárast nelegálneho dovozu materiálu, ktorý by v Poľsku nemal byť.” Podľa informácii ministerstva životného prostredia vypuklo za celý minulý rok na skládkach 37 požiarov. V tomto roku je to už 63, z toho 27 veľkých požiarov.

Likvidácia nelegálneho odpadu

V Poľsku uvažujú nad zmenou zákona s cieľom zabrániť nelegálnemu dovozu odpadu a jeho likvidácii na skládkach. Ako uviedol minister životného prostredia, mnoho firiem dováža odpad, ktorý má byť oficiálne určený na recykláciu, no táto sa nerealizuje. “Nemôžeme dopustiť, aby sa Poľsko stalo skládkou nelegálneho odpadu v Európe.”

Požiare skládok na Slovensku

Požiare na skládkach odpadov nie sú ojedinelými udalosťami. Ani na Slovensku. Naposledy napríklad horela skládka v obci Petrovce pri Vranove nad Topľou. Veľké požiare zasiahli minulý rok napríklad skládku komunálneho odpadu v Trnave, či Dubovej. Tieto požiare sa pritom opakujú prakticky každý rok. Pravidelnosť požiarov môže vyvolávať pochybnosti o samovznietení ako ich príčine a často sa za vinníka potichu označujú prevádzkovatelia skládok.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Francúzsko chce donútiť výrobcov cigariet k upratovaniu ulíc od ohorkov

Francúzsko chce donútiť výrobcov cigariet k upratovaniu ulíc od ohorkov

O nebezpečenstve fajčenia cigariet sa hovorí často, o problémoch spôsobených cigaretovými ohorkami omnoho menej. Francúzska vláda sa odpad po fajčiaroch rozhodla riešiť svojsky.

ISOH je vo výstavbe. Analyzuje

ISOH je vo výstavbe. Analyzuje

Na informačný systém dohliada riadiaci výbor. Sú v ňom zástupcovia ministerstva aj zamestnávateľských združení, konkrétne mená ministerstvo neposkytlo.

MŽP SR: Rozhodnutia úradu týkajúce sa Vassal EKO môžu byť nezákonné

MŽP SR: Rozhodnutia úradu týkajúce sa Vassal EKO môžu byť nezákonné

Ministerstvo životného prostredia preverilo viaceré rozhodnutia Okresného úradu v Bratislave, ktoré sa týkajú spoločnosti Vassal EKO. Z výsledkov kontrol envirorezortu vyplýva podozrenie.