Dvořák Hager & Partners
REDOX
INISOFT

Cenu odpadu určuje kvalita a miesto vývozu

Do roku 2025 má v Európe pribudnúť 220 nových zariadení na triedenie papiera a lepenky.

Cenu odpadu určuje kvalita a miesto vývozu

Foto: Odpady-portal.sk

Kvalita na prvom mieste pri triedení a vývoze recyklovateľného materiálu. Na tomto konštatovaní sa zhodla väčšina účastníkov konferencie o druhotných surovinách (papierový a plastový odpad), ktorá sa konala 19. júna v anglickom Stockporte.

Obmedzenie dovozu zmesového papiera do Číny vyvolalo zvýšené množstvo odpadu exportovaného do iných krajín. Napríklad India zaznamenala 21 % nárast. Tania Don, marketingová manažérka spoločnosti ACN Europe pochybuje, či tamojší malý trh s recykláciou papiera môže zvládnuť obrovské objemy dovozu, ktoré sem smerovali v predchádzajúcich mesiacoch.

Ako podotkla, aj iné krajiny už sprísňujú požiadavky na dovoz, no nemyslí si, že budú okamžite také striktné ako v Číne. Čínske papierenské podniky sa podľa nej obzerajú po príležitostiach mimo Číny.

Dopyt po hnedom papieri

Manažér spoločnosti Saica Natur Johan Sundblad konštatoval, že trh so super kvalitným materiálom sa rozvíja v Číne a potenciálne inde. Trh podľa neho praje recyklátorom papiera z dôvodu silného dopytu internetových doručovateľských služieb po hnedom papieri. Stále menej vyzbieraného novinového a PAM papiera znamená, že novinové papierne neustále hľadajú materiál.   

Vystupujúci sa podľa servera Rebnews zhodli v tom, že cenu plastového odpadu bude určovať kvalita a bude závisieť od toho, kam sa materiál vyváža. Paul Barnes z Oatley Resources sa nazdáva, že Turecko “kričí a piští po materiáloch”, zatiaľ čo Európa, Veľká Británia, Vietnam, Malajzia, Indonézia a iné krajiny sa stále pozerajú po plastoch. 

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

V Holandsku otvorili pilotný cyklistický chodník z recyklovaného plastu

V Holandsku otvorili pilotný cyklistický chodník z recyklovaného plastu

Na stavbu použili plastové fľaše, poháre na jedno použitie aj obalový materiál. Autori projektu tvrdia, že nedlho by sme mohli jazdiť po plastových vozovkách.

Poslanci podporili protiskládkový balíček zákonov

Poslanci podporili protiskládkový balíček zákonov

Parlament v prvom čítaní podporil zmeny v poplatkoch za skládkovanie, ako i novelu zákona o odpadoch. Takzvaný protiskládkový balíček pochádza z dielne ministerstva životného prostredia. Čoho sa budú týkať zmeny?

Dobrý trh na Panenskej bol opäť aj zero waste (fotoreportáž)

Dobrý trh na Panenskej bol opäť aj zero waste (fotoreportáž)

Organizátori Dobrého trhu, ktorý sa uskutočnil 15. septembra na Panenskej ulici v Bratislave, si opäť dali záležať na ekologickom zhodnocovaní, ale aj predchádzaní vzniku odpadu.