V Tichom oceáne onedlho spustia systém na likvidáciu plastového odpadu | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

V Tichom oceáne onedlho spustia systém na likvidáciu plastového odpadu

Presne o mesiac sa začne rozsiahle čistenie obrovského ostrova z plávajúcich odpadkov systémom, ktorý navrhol pred piatimi rokmi len 18-ročný mladík. Väčšina oslovených odborníkov je však voči projektu skeptická.

V Tichom oceáne onedlho spustia systém na likvidáciu plastového odpadu

Foto: The Ocean Cleanup

Oblasť medzi Havajskými ostrovmi a Kaliforniou, ktorá sa stala posledné roky známou ako Great Pacific Garbage Patch (Veľká tichomorská odpadková škvrna) má rozlohu trojnásobku Francúzska. Podľa spoločnosti, ktorá sa pustila do projektu na jej odstránenie by mohla byť o niekoľko rokov minulosťou, informoval portál Business Insider.

Presne 8. septembra totiž plánuje nezisková organizácia The Ocean Cleanup spustiť svoj systém plávajúcich bariér, ktoré by mali zberať plastový odpad z oceánskej hladiny. Ten je nielen v tejto oblasti problémom, ktorý doteraz nik neriešil.

Crowd-fundingovú spoločnosť založil v roku 2013 len 18-ročný Holanďan Boyan Slat. Dnes sa tento 24-ročný holandský inovátor konečne dočkal realizácie svojho nápadu.

Foto: The Ocean Cleanup

Do roku 2050 sa očakáva, že množstvo plastov v oceánoch prevýši množstvo všetkých rýb. Tieto odpadky nielen že zabíjajú morské živočíchy, ale ničia i celé ekosystémy, od ktorých je závislé i samo ľudstvo. Dostávajú sa totiž aj do potravinového reťazca, pretože ryby a iné morské živočíchy z nich absorbujú chemické látky.

Skupina Ocean Cleanup vyzýva korporácie i súkromné skupiny na sponzorovanie svojich vlastných bariér. „Našim cieľom je mať do roku 2020 plnú prevádzku," uviedol zástupca spoločnosti Ocean Cleanup.

Z prieskumu medzi pätnástimi odborníkmi, ktorý vykonal expert na žraloky David Shiffman však nie všetci zdieľajú rovnaké nadšenie. Väčšina oslovených vedcov má totiž vážne obavy, že masívne plávajúce zariadenia nevyčistia časť plastového odpadu bez toho, že by neuškodili morskému životu, či sami nepridali ešte viac odpadu.

V priebehu rokov sa plány neziskovej organizácie na čistenie oceánov dramaticky zmenili. Slatov originálny koncept zahŕňal ukotvenie masívnej zbernej pasce na morské dno takmer 3 míle pod hladinu. Väčšina vedcov však vyslovila názor, že je nepravdepodobné, aby by to bolo možné vykonať.


Koncept masívnej bariéry dlhý niekoľko míľ bol tiež nahradený sériou menších dlhých plávajúcich polí v tvare písmena "U". Tieto boli navrhnuté s podvodnými kotvami, ktoré by im umožnili pohybovať sa po hladine pomaly, takže rýchlejšie pohybujúce sa plasty by narazili do polí a ostali by zachytené v sieťach pod vodou.

Konštruktéri si však uvedomili, že podvodné kotvy nebudú stabilné, takže nové pole má iný dizajn: Na vodnej hladine bude plávať približne 60 metrov dlhá plávajúca priehrada v tvare písmena U a siete budú siahať 3 metre pod hladinu.

To by malo podľa The Ocean Cleanup umožniť, aby systém účinnejšie zachytával plasty a aby ich člny dokázali každých niekoľko mesiacov vyzdvihnúť a odovzdať na recyklovanie.

Vzhľadom na to, že sa dizajn niekoľkokrát zmenil, je ťažké predvídať, nakoľko bude najnovší systém po uvedení do prevádzky skutočne zhromažďovať plastový materiál. Jeho úspech v praxi preto aj podľa samotných konštruktérov nie je zaručený a návrh by sa mohol v budúcnosti aj naďalej meniť.

Každý rok sa vyrába viac ako 320 miliónov ton plastov. Každý malý kúsok plastu, ktorý skončí v oceáne sa buď potopí, alebo je zachytený prúdmi. Väčšina z nich je nakoniec unášaná do jednej z piatich masívnych oblastí oceánu nazývaných gyre, alebo prstence. 

Foto: The Pinsta

V týchto lokalitách sa zhromažďuje také množstvo plastov, že mnohí ich začali označovať ako "odpadkové škvrny". Najznámejšou z nich je práve Garbage Patch Great Pacifik. Národný úrad pre oceán a atmosféru tvrdí, že neexistuje spoľahlivé meranie veľkosti niektorej z týchto oblastí.

Výskumníci spoločnosti Ocean Cleanup odhadli, že vo vode je najmenej 1,8 bilióna kusov plastu s hmotnosťou 79 000 ton. Podľa ich výskumu je to 1,7 bilióna kusov drobných mikroplastov, avšak viac ako 90% celkovej plastovej hmoty pochádza z väčších kusov plastu, napríklad zo stratených rybárskych sietí, ktoré sa časom rozpadli na menšie kúsky.


Nové plastové nečistoty neustále prúdia do oceánov z pobrežia, pričom veľká časť z nich nakoniec dorazí do jedného z týchto piatich plávajúcich ostrovov plných odpadu. Po ceste sa plast rozpadá na menšie a menšie kusy. Ocean Cleanup sa zameriava len na väčšie kusy plastov v blízkosti povrchu.

Niektorí vedci, ktorí študovali tento problém tvrdia, že väčšina plastov v oblasti Great Pacific Garbage Patch je už rozpadnutá a nachádza sa hlbšie pod vodou. To by činilo odstraňovanie plastov z vody oveľa zložitejším spôsobom, ak je to vôbec možné. Príkladom sú aj nedávne objavy plastového odpadu na dne Mariánskej priekopy.

Foto: Waste Management World

Eiff Schwartz, riaditeľ programu pre námorné odpady na Kalifornskej pobrežnej komisii povedal Shiffmanovi, že tvrdenia predstaviteľov projektu Ocean Cleanup – že „vyčistia oceány“ do roku 2040 alebo do akéhokoľvek dátumu sú nezmyselné a zavádzajúce a ak sa im to aj podarí, zlikvidujú len veľmi malé percento odpadu, ktoré sa nachádza na povrchu morskej hladiny.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Odmietli centrum na zhodnocovanie odpadu pod Tatrami

Odmietli centrum na zhodnocovanie odpadu pod Tatrami

Zámer spoločností SPP a Brantner na vybudovanie zariadenia na spracovanie bioodpadu narazil na odpor obyvateľov.

Pozreli sa do hnedých nádob a zanalyzovali kuchynský odpad z domácností

Pozreli sa do hnedých nádob a zanalyzovali kuchynský odpad z domácností

Väčšinu obsahu hnedých nádob tvoril kuchynský odpad. Našiel sa však i odpad zo záhrad, kompostovateľné vrecká a v menšej miere aj nerozložiteľné znečistenie.

„Superčervy“ sa živia polystyrénom. Odštartujú novú éru recyklácie?

„Superčervy“ sa živia polystyrénom. Odštartujú novú éru recyklácie?

Vedci zistili, že enzýmy v čreve larvy potemníka peruánskeho, ktorý je kŕmnym hmyzom, dokážu rozkladať polystyrén.