Dlho očakávaný strategický materiál má byť východiskom pre environmentálnu politiku do roku 2030. Stratégiu je možné pripomienkovať od dneška do pondelka 18. septembra.
Dokument, ktorý má ambíciu priniesť zásadné zmeny do fungovania chránených území, odpadového hospodárstva či environmentálne škodlivých dotácií, je o čosi bližšie k schváleniu. Po strategickom environmentálnom posudzovaní putuje do medzirezortného pripomienkového konania.
Stratégia by mala rámcovo pokryť všetky oblasti environmentálnej politiky. Pri ochrane prírody dokument, napríklad, navrhuje aby do roku 2025 až polovicu národných parkov tvorilo územie bez zásahov človeka a do roku 2030 toto územie narástlo až na 75 % ich celkovej rozlohy.
Envirorezort ďalej v stratégii navrhuje, aby boli odstránené environmentálne škodlivé dotácie – napríklad podpora ťažby a spaľovania uhlia. V oblasti odpadov chce posilniť prevenciu vzniku čiernych skládok či podporovať zavádzanie množstvového zberu, ktorý má motivovať ľudí k minimalizácii tvorby odpadov a ich triedeniu.

Ministerstvo o niektorých strategických návrhoch informovalo už ku koncu minulého roka a podrobne sme sa im venovali aj na Odpady-portal.sk. Konečnú podobu návrhu dokumentu vrátane sprievodných materiálov si môžete stiahnuť pomocou odkazu v závere článku.
Dokument mešká už 4 roky
„Problémy spojené s následkami klimatickej zmeny, kvalitou ovzdušia, suchom, odpadmi, chránenými územiami a biodiverzitou si vyžadujú systémové riešenia a lepšiu spoluprácu medzi rezortmi. Zelené ministerstvo chce a musí byť v tomto procese hybnou silou,“ povedal na margo dokumentu minister životného prostredia László Sólymos.
Envirostratégia 2030 podľa neho predstavuje jasnú a zrozumiteľnú víziu ochrany životného prostredia, ktorá Slovensku doposiaľ chýbala.
Príprava kľúčového materiálu však viazla celé roky. Vláda poverila ministra životného prostredia vypracovaním Envirostratégie 2030 už v roku 2014 a materiál mal byť pôvodne hotový už do 31. decembra 2014. Tento termín sa neskôr posunul. Zodpovednosť za prípravu stratégie neskôr prevzal Inštitút environmentálnej politiky, ktorú ministerstvo zriadilo pred dvoma rokmi.
800 námetov od verejnosti
Na tvorbe „vlajkovej lode ochrany životného prostredia“ do roku 2030 sa okrem pracovníkov vládnych rezortov podieľali odborníci z akademickej pôdy, vedeckých inštitúcií, podnikateľského aj neziskového sektora, ktorí pracovali v siedmich odborných pracovných skupinách. Celkovo sa na príprave dokumentu podieľalo 160 ľudí.
„Aj keď sa úplne nestotožňujeme so všetkými opatreniami, dlhodobá vízia v oblasti životného prostredia je pre podnikateľské prostredie dôležitým stabilizačným prvkom,“ povedal Miroslav Kiraľvarga, prezident Republikovej únie zamestnávateľov.
„Súčasne apelujeme na plné využívanie všetkých relevantných podporných mechanizmov, ktoré pomôžu dosiahnuť stanovené ciele bez ohrozenia konkurencieschopnosti slovenského priemyslu,“ doplnil.
Okrem názoru zamestnávateľov tvorcovia stratégie dali priestor aj verejnosti. Cez online dotazník ministerstvo zaevidovalo od verejnosti takmer 800 námetov. Koľko z nich sa dostalo aj do finálnej podoby návrhu Envirostratégie, však ministerstvo nespresnilo.
Podnikatelia varujú pred novými daňami
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.