Eversheds Sutherland

Trinásty október bude medzinárodným dňom elektroodpadu

Cieľom iniciatívy je zvýšiť povedomie o správnej likvidácii nefunkčných elektronických zariadení. V súčasnosti recyklujeme iba 20% elektroodpadu.

Trinásty október bude medzinárodným dňom elektroodpadu
WEEE Forum

S nápadom uskutočniť medzinárodný deň elektronického odpadu prišla organizácia WEEE Forum, ktorú podporilo dvadsaťpäť neziskových organizácií zaoberajúcich sa elektroodpadom v devätnástich krajinách z celého sveta.

Cieľom platformy je zviditeľniť problematiku elektoodpadu a motivovať spotrebiteľov k správnemu nakladaniu s ním. Pri ideálnom scenári má byť výsledkom kampane nárast miery opätovného použitia a recyklácie elektronických zariadení.  

Recyklujeme iba 20% elektroodpadu

Podľa odhadov vznikne v roku 2018 celkovo približne päťdesiat miliónov ton elektronického odpadu. Polovicu z toho tvoria zariadenia ako počítače, obrazovky, smartfóny, tablety a televízory. Do zvyšku spadajú domáce spotrebiče a chladiace zaradenia.

WEEE Forum uvádza, že ročne sa pritom recykluje iba 20% elektronického odpadu. Z toho vyplýva, že štyridsať miliónov elektroodpadu každoročne končí buď na skládke, spaľuje sa, je predmetom ilegálneho obchodu alebo sa s ním nakladá spôsobmi, ktoré nespĺňajú požadované normy.

Všetko toto sa deje aj napriek tomu, že 66% svetovej populácie spadá pod právne predpisy o elektronickom odpade.

Výsledkom je obrovská strata cenných surovín z dodávateľského reťazca, hoci svetové zásoby mnohých z nich sa kriticky zmenšujú. Nezákonná preprava tohto odpadu do rozvojových krajín zase spôsobuje vážne zdravotné, environmentálne a spoločenské problémy.

Zapojí sa aj Česko aj Slovensko

Iniciatíva, ktorú vyvíjajú účastnícke organizácie, má zvýšiť povedomie spotrebiteľov o elektronickom odpade s dôrazom na to, ako nefungujúcu elektroniku správne zlikvidovať.

Spoločnosti a organizácie, ktoré sa na medzinárodnom dni elektronického odpadu podieľajú, organizujú na túto tému konferencie a iné podujatia, školské a miestne zbery, a iniciatívu tiež propagujú v obchodoch a recyklačných centrách. Spotrebiteľom je k dispozícii aj príručka o likvidácii elektroodpadu.

Medzi krajinami aktívne zapojenými do iniciatívy figuruje aj Česká republika, ktorá sa zaviazala zorganizovať informačné kampane na školách. Podporia ich spoločnosti ASEKOL, Elektowin a Recyklohraní.

Na Slovensku sa k aktivitám pripojí aj organizácia zodpovednosti výrobcov ASEKOL SK.

Iné krajiny budú v rámci kampane napríklad informovať o najbližších zberných miestach elektroodpadu či organizovať zbierky starých mobilných telefónov.

Kľúčová je spolupráca zo strany spotrebiteľa

K medzinárodnému dňu elektroodpadu sa vyjadrila aj Karmenu Vella, komisárka EÚ pre životné prostredie: „Táto iniciatíva je dôležitá a správne načasovaná, keďže elektronického odpadu je stále viac a materiály, ktoré obsahuje, sú nevyhnutne potrebné na výrobu nových elektronických zariadení a uspokojenie dopytu spotrebiteľov po elektronike.

Dokonca aj v Európskej únii, ktorá je svetovým lídrom v recyklácii elektronického odpadu, sa ho podľa oficiálnych údajov správne zbiera a recykluje iba 35%.

Generálny tajomník WEEE Forum Pascal Leroy dodáva: „Spotrebitelia sú kľúčom k lepšiemu hospodáreniu s elektronickým odpadom a my veríme, že naša kampaň bude mať veľký vplyv na ich návyky.

Napríklad v Belgicku vlastní každá domácnosť priemerne sedemdesiatdeväť elektrických spotrebičov a štyridsaťsedem svietidiel. Dostať elektroodpad z domácností a spoločností do recyklačných závodov je preto kľúčovou súčasťou tejto iniciatívy.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(1)