Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Horšie životné prostredie spôsobuje päťtisíc predčasných úmrtí ročne

Ministerský think-tank IEP odporúča viacero opatrení na zabránenie predčasných úmrtí.

Horšie životné prostredie spôsobuje päťtisíc predčasných úmrtí ročne

Zdroj: IEP MŽP

Každoročne na Slovensku predčasne umiera takmer 5 tisíc ľudí najmä kvôli zlej kvalite ovzdušia, ale aj znečistenej vode či znečisteniu prostredia chemickými látkami, konštatujú vo svojom komentári analytičky Inštitútu environmentálnej politiky Veronika Antalová a Inés Horváthová.

Straty na produktivite sa odhadujú na 0,1 % HDP. Strata produktivity vplyvom chorôb spôsobených životným prostredím bola na Slovensku vyčíslená Komisiou Lancet pre znečistenie a zdravie na úrovni 0,1 % HDP, čo predstavuje 77,3 mil. eur ročne. Najväčšiu časť možno prisúdiť znečisteniu ovzdušia.

„Na Slovensku by sme čistejším životným prostredím mohli každý rok predĺžiť život až 4 898 ľuďom. Pre porovnanie, v roku 2015 zomrelo na Slovensku 4 242 ľudí vplyvom alkoholu a na dôsledky dopravných nehôd zomrelo 310 ľudí. Náklady chorôb spojených so znečistením sú často prehliadané, keďže ich štandardne v účtovníctve nevieme zachytiť. Odhaduje sa však, že vo vysokopríjmových krajinách, medzi ktoré sa zaraďuje aj Slovensko, tvoria výdavky na liečbu znečistením priemerne 1,7 % ročných výdavkov na zdravie.“

Podľa autoriek by zdraviu obyvateľstva prospelo najviac zlepšenie kvality ovzdušia, pretože zhoršená kvalita ovzdušia prispieva hlavne k vzniku a rozšíreniu respiračných a kardiovaskulárnych ochorení.

Na zdravie tiež negatívne vplýva znečistenie povrchových aj podzemných vôd odpadovými vodami a splachovaním hnojív a pesticídov z poľnohospodárskej pôdy.

Znečistená je najmä voda zo súkromných studní. Súkromné studne sú viac náchylné na znečistenie a v porovnaní s verejnými zdrojmi vody sú kontrolované menej pravidelne.

Až 85 % vzoriek vody z neverejných zdrojov, medzi ktoré patria hlavne súkromné studne, nespĺňalo podľa Úradu pre verejné zdravotníctvo hygienické štandardy.

Odporúčania autoriek na zníženie znečistenia a zlepšenie zdravotného stavu populácie:

  • Uplatňovať princíp znečisťovateľ platí a zrušiť environmentálne škodlivé dotácie
  • Prijať a implementovať opatrenia zo Stratégie na zlepšenie kvality ovzdušia
  • Zvyšovať počet pripojených na verejnú kanalizáciu, čím môžu obyvatelia chrániť nielen svoje zdravie ale aj stav ekosystémov vo svojom bezprostrednom okolí.
  • Realizovať podrobný a systematický monitoring a výskum, ktorý môže pomôcť určiť individuálnu zodpovednosť znečisťovateľov. Rovnako pomôže k lepšiemu vyhodnocovaniu efektivity intervencií a umožní včasné a presnejšie informovanie verejnosti. Príkladom môže byť zvyšovanie počtu staníc monitorujúcich kvalitu ovzdušia, čo výrazne zlepší modely znečistenia a umožní včasnejšie a precíznejšie varovať obyvateľov pred vysokými koncentráciami škodlivých látok.
  • Spoluprácu zainteresovaných rezortov so súkromným a tretím sektorom, aby bolo možné zabezpečiť obmedzenie znečistenia už pri zdroji. Otázku znečistenia by tak mali spoločne riešiť ministerstvo životného prostredia, zdravotníctva, dopravy, pôdohospodárstva aj hospodárstva so súkromnými firmami.

Čítajte viac tu: http://www.minzp.sk/iep/publikacie/komentare/zdravy-ako-buk.html 


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Monitoring odpadového hospodárstva | 5. - 17. 3. 2019

Monitoring odpadového hospodárstva | 5. - 17. 3. 2019

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.

Monitoring odpadového hospodárstva | 26. 2. - 5. 3. 2019

Monitoring odpadového hospodárstva | 26. 2. - 5. 3. 2019

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.

V Bratislave hľadajú vodičov smetiarskych aut. Ponúkajú plat 1578 eur

V Bratislave hľadajú vodičov smetiarskych aut. Ponúkajú plat 1578 eur

Bratislavská mestská spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) nových vodičov zberových vozidiel láka na priemerný plat takmer 1600 eur mesačne a viacero benefitov.