Evian sa zaviazal, že v priebehu siedmich rokov bude používať 100 % recyklované fľaše | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Evian sa zaviazal, že v priebehu siedmich rokov bude používať 100 % recyklované fľaše

Jedna z najpredávanejších značiek balených vôd na svete oznámila, že do roku 2025 sa jej obalová stratégia stane na 100 % cirkulárnou.

Evian sa zaviazal, že v priebehu siedmich rokov bude používať 100% recyklované fľaše

Foto: Flickr

Značka Evian, ktorá patrí pod Danone sa zaradila medzi svetové gigantické spoločnosti, ktoré začali pestovať trend zodpovednejšieho prístupu k životnému prostrediu a boja proti zamoreniu planéty plastovým odpadom.

Spoločnosť sa zaviazala, že do siedmich rokov mieni vyrábať 100 % svojich fliaš z recyklovaného plastu (PET). V súčasnosti totiž používa iba 25 % recyklovaného plastu.

Tieto fľaše sa môžu recyklovať len tri krát bez toho, aby bola ovplyvnená ich kvalita, informuje portál Living Circular, prevádzkovaný spoločnosťou Veolia. 

Nový prístup Evianu vychádza z partnerstva, ktoré značka uzavrela s kanadskou spoločnosťou Loop Industries. Firma sídliaca v Montreale vyvinula inovatívnu technológiu, ktorá umožňuje recykláciu PET odpadu donekonečna.

Ich technológia depolymerizácie do základných monomérov oddeľuje nečistoty ako sú farbivá, potravinový odpad a iné plasty. Tento proces nevyžaduje žiadne teplo ani žiadnu vodu.

Vzhľadom na tieto skutočnosti je environmentálna stopa výrazne menšia, ako pri konvenčných plastoch, uviedol pre Forbes.com Daniel Solomita, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Loop Industries.

Foto: Maxpixel.net

Recyklovaný plast vyrábaný kanadskou spoločnosťou má kvalitu, ktorá spĺňa požiadavky spoločnosti Evian. Značka teda prestane používať akýkoľvek nový plast vyrobený spaľovaním ropy a prejde z lineárneho na kruhový model, kde sa odpad stáva zdrojom.

Spoločnosť Evian sa už niekoľko rokov snaží znížiť vplyv odpadu z obalov na životné prostredie. Firma dostáva podporu od nadácie Ellen MacArthur Foundation, ktorá jej pomáha pri vytváraní kruhového plánu hospodárstva.


Túto nadáciu založila bývalá britská jachtárka, ktorá v roku 2005 vytvorila svetový rekord v rýchlosti oboplávania celého sveta. Jej víziou je "nová ekonomika", v ktorej spolupracuje plastikársky priemysel s vládami a občanmi na zabezpečenie toho, aby z plastu nevznikal odpad a znížil sa jeho únik do prírody.

S cieľom dosiahnuť nulový odpad od roku 2009 spoločnosť Evian podporovala prostredníctvom Danone Ecosystem Fund veľký počet iniciatív, ktoré pomáhajú zvyšovať podiel zberu a recyklácie plastového odpadu.

Foto: Pixabay.com

Evian sa tiež podieľa na projekte The Ocean Cleanup, založenom mladým holanďanom Boyanom Slatom, ktorý si stanovil za cieľ odstránenie plastu z oceánov sveta. Ďalším príkladom je partnerstvo spoločnosti Evian so začínajúcou spoločnosťou Lemon Tri

Toto partnerstvo umožnilo v roku 2017 zhromaždiť 10 miliónov plastových fliaš na dobrovoľných zberných miestach. V Paríži bude čoskoro zriadených dvetisíc nových zberných miest, kde plánujú vyzbierať do roku 2019 ďalších 25 miliónov fliaš.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zarátali výrobňu TAP aj kompostáreň. Podklad MŽP o MBÚ sa rozchádza s realitou

Zarátali výrobňu TAP aj kompostáreň. Podklad MŽP o MBÚ sa rozchádza s realitou

Oslovili sme prevádzky, ktoré ministerstvo zahrnulo do zoznamu aktívnych zariadení na úpravu zmesového komunálneho odpadu.

Funguje už 12 zariadení na úpravu odpadu, odkazuje ministerstvo obciam (+MAPA)

Funguje už 12 zariadení na úpravu odpadu, odkazuje ministerstvo obciam (+MAPA)

Parametre biologickej stability odpadu dokážu vyhodnotiť momentálne len dve akreditované laboratóriá, priznáva envirorezort.

Skládkujeme viac nebezpečného odpadu, ukázali najnovšie dáta MŽP

Skládkujeme viac nebezpečného odpadu, ukázali najnovšie dáta MŽP

Veľkú časť vyprodukovaného odpadu štát nevie identifikovať. Skrýva sa pod kategóriou „iné nakladanie“.