NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Pozvánka: Deirdre McCloskey: Kapitalizmus ako jediný etický systém

Denník Odpady-portal.sk je mediálnym partnerom prednášky emeritnej profesorky ekonómie, histórie, angličtiny a komunikácie na University of Illinois.

Pozvánka: Deirdre McCloskey: Kapitalizmus ako jediný etický systém

Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika si Vás v spolupráci s partnermi dovoľuje pozvať na ďalšiu z cyklu prednášok Conservative Economic Quarterly Lecture Series /CEQLS/ tentoraz na tému:


Kapitalizmus ako jediný etický systém

Prednášať bude: Deirdre McCloskey, emeritná profesorka ekonómie, histórie, angličtiny a komunikácie na University of Illinois v Chicagu (USA).

Moderuje:

  • Peter Gonda, riaditeľ KI a koordinátor projektu CEQLS

Kedy:

  • štvrtok 6. december 2018 od 18.00 hod. do 20.00 hod.

Kde:

  • Austria Trend Hotel Bratislava (sála Váh+Hron), Vysoká 2A, Bratislava (lokalizácia podľa mapy tu)

Jazyk:

  • prednáška prebehne v anglickom jazyku (simultánne tlmočenie do slovenčiny je zabezpečené)

Program:

  • prednáška a diskusia

R.S.V.P.: Záujem o účasť na podujatí potvrďte najneskôr v termíne do stredy 5. decembra 2018 prostredníctvom prihlasovacieho formulára, ktorý je dostupný tu.


Vo formulári uveďte svoje meno a priezvisko, e-mailovú adresu a prípadný záujem o využitie tlmočenia. Účasť na podujatí nie je podmienená zaplatením poplatku.

Budeme radi, ak nás podporíte tak, že sa stanete členmi Klubu podporovateľov Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika (KPKI) - staňte sa členmi KPKI - viac sa dozviete tu.

V prípade naplnenia kapacity sály (miest určených pre širšiu verejnosť) si usporiadateľ vyhradzuje právo neakceptovať prihlášku. Akceptovanie alebo zamietnutie prihlášky bude potvrdené zaslaním e-mailu z našej strany.

Účastníci prihlásením zároveň vyjadrujú súhlas s vyhotovením a verejným použitím a zverejnením obrazových a zvukových záznamov z akcie organizátorom a vyjadrujú súhlas s účasťou na takých záznamoch.


O Deirdre McCloskey

Emeritná profesorka ekonómie, histórie, angličtiny a komunikácie na University of Illinois v Chicagu

Deirdre McCloskey bola od roku 2000 do roku 2015 profesorkou ekonómie, histórie, angličtiny a komunikácie na University of Illinois v Chicagu. Je poprednou mysliteľkou a uznávanou vedkyňou, ktorá kombinuje kvantitatívne a humanistické metódy. Vyštudovala ekonómiu na Harvarde (kde získala tituly BA a PhD) a dvanásť rokov učila ekonómiu na University of Chicago. Neskôr jej vedecký prístup viedol k tomu, čo sama nazýva “humanomics”—ekonómiou s ľuďmi a ich prejavmi z literatúry a filozofie.

Profesorka McCloskey je autorkou 18 kníh, editorkou 8 kníh a autorkou približne 400 článkov o histórii ekonómie, ekonomickej teórii, filozofii, rétorike, feminizme, etike a práve. Jej najnovšia kniha, Bourgeois Equality: How Ideas, Not Capital or Institutions, Enriched the World (2016), je tretím dielom trilógie o ére buržoázie, etickej, historickej a ekonomickej obhajobe “kapitalizmu” a vysvetlení jeho hmotných a duchovných dosahov.

Prvý diel má názov The Bourgeois Virtues: Ethics for an Age of Commerce (2006) a druhý Bourgeois Dignity: Why Economics Cannot Explain the Modern World (2010). McCloskey v tejto trilógii tvrdí, že takzvaný “kapitalizmus”, ktorý vznikol v severozápadnej Európe z etickej, ideologickej a rétorickej zmeny, je prekvapivo úspešný etický systém. Uvádza, že sloboda, rozširujúca sa postupne od 16. storočia v Holandsku a neskôr v Anglicku a inde, urobila z bežných ľudí odvážnych a inovujúcich.

Výsledkom bol od roku 1800 dodnes nárast reálneho príjmu na obyvateľa rádovo o 3000 percent, čo McCloskey nazýva veľkým zbohatnutím. To sa podľa nej najskôr šírilo po severozápadnej Európe a jej okolí a dnes po celom svete, napríklad v Číne a Indii. Jej ostatnou knihou o ekonometrii, The Cult of Statistical Significance (2008), spolu so Stephenom Ziliakom argumentuje proti rozšírenému, ale nelogickému postupu v štatistických vedách.

Pred sériou kníh o buržoáznej ére boli jej najznámejšími knihami Crossing: A Memoir (1999), The Rhetoric of Economics (1985; 2. vydanie 1998), If You're So Smart: The Narrative of Economic Expertise (1990) a Knowledge and Persuasion in Economics (1994) a The Secret Sins of Economics (2002).

Profesorke McCloskey bolo udelených veľa titulov honoris causa na renomovaných univerzitách v Severnej a Južnej Amerike a v Európe a viacero ďalších štipendií a ocenení, napríklad Hayek Book Prize (Hayekova knižná cena) za knihu Bourgeois Equality Manhattan Institute 13. júna 2017 ako za najlepšiu knihu o hayekovských témach za predchádzajúce dva roky, Bruno Leoni Prize (udelená Instituto Bruno Leoni v roku 2016), Adam Smith Prize (Association for Private Enterprise Education, 2015), Hayek Lifetime Achievement Award (Hayek Institut, 2014), Julian Simon Prize (Competitive Enterprise Institute, 2013) či Výroční cena Liberálního institutu v roku 2009.


Vybrané online texty Deirdre McCloskey a texty iných o jej myšlienkach:
Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na seminár: Environmentalista komplexne 2019

Pozvánka na seminár: Environmentalista komplexne 2019

Seminár s tematikou životného prostredia je našou „malou školou“ pre environmentalistu a zároveň návodom – ako sa orientovať vo firme.

NATUR-PACK rieši aktuálne sťažnosti na preplnené kontajnery v Košiciach

NATUR-PACK rieši aktuálne sťažnosti na preplnené kontajnery v Košiciach

OZV NATUR-PACK reaguje na medializované informácie.

OLO reaguje na fyzický útok na jedného zo svojich zamestnancov

OLO reaguje na fyzický útok na jedného zo svojich zamestnancov

(OLO - 14.2.2019) Bratislavská mestská spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) s veľkou nevôľou a rozhorčením prijala informáciu o fyzickom útoku na jedného zo svojich zamestnancov – závozníka, počas výkonu svojej práce na Kaméliovej ulici v mestskej časti Bratislava – Vrakuňa.