Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Pozvánka: Deirdre McCloskey: Kapitalizmus ako jediný etický systém

Denník Odpady-portal.sk je mediálnym partnerom prednášky emeritnej profesorky ekonómie, histórie, angličtiny a komunikácie na University of Illinois.

Pozvánka: Deirdre McCloskey: Kapitalizmus ako jediný etický systém

Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika si Vás v spolupráci s partnermi dovoľuje pozvať na ďalšiu z cyklu prednášok Conservative Economic Quarterly Lecture Series /CEQLS/ tentoraz na tému:


Kapitalizmus ako jediný etický systém

Prednášať bude: Deirdre McCloskey, emeritná profesorka ekonómie, histórie, angličtiny a komunikácie na University of Illinois v Chicagu (USA).

Moderuje:

  • Peter Gonda, riaditeľ KI a koordinátor projektu CEQLS

Kedy:

  • štvrtok 6. december 2018 od 18.00 hod. do 20.00 hod.

Kde:

  • Austria Trend Hotel Bratislava (sála Váh+Hron), Vysoká 2A, Bratislava (lokalizácia podľa mapy tu)

Jazyk:

  • prednáška prebehne v anglickom jazyku (simultánne tlmočenie do slovenčiny je zabezpečené)

Program:

  • prednáška a diskusia

R.S.V.P.: Záujem o účasť na podujatí potvrďte najneskôr v termíne do stredy 5. decembra 2018 prostredníctvom prihlasovacieho formulára, ktorý je dostupný tu.


Vo formulári uveďte svoje meno a priezvisko, e-mailovú adresu a prípadný záujem o využitie tlmočenia. Účasť na podujatí nie je podmienená zaplatením poplatku.

Budeme radi, ak nás podporíte tak, že sa stanete členmi Klubu podporovateľov Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika (KPKI) - staňte sa členmi KPKI - viac sa dozviete tu.

V prípade naplnenia kapacity sály (miest určených pre širšiu verejnosť) si usporiadateľ vyhradzuje právo neakceptovať prihlášku. Akceptovanie alebo zamietnutie prihlášky bude potvrdené zaslaním e-mailu z našej strany.

Účastníci prihlásením zároveň vyjadrujú súhlas s vyhotovením a verejným použitím a zverejnením obrazových a zvukových záznamov z akcie organizátorom a vyjadrujú súhlas s účasťou na takých záznamoch.


O Deirdre McCloskey

Emeritná profesorka ekonómie, histórie, angličtiny a komunikácie na University of Illinois v Chicagu

Deirdre McCloskey bola od roku 2000 do roku 2015 profesorkou ekonómie, histórie, angličtiny a komunikácie na University of Illinois v Chicagu. Je poprednou mysliteľkou a uznávanou vedkyňou, ktorá kombinuje kvantitatívne a humanistické metódy. Vyštudovala ekonómiu na Harvarde (kde získala tituly BA a PhD) a dvanásť rokov učila ekonómiu na University of Chicago. Neskôr jej vedecký prístup viedol k tomu, čo sama nazýva “humanomics”—ekonómiou s ľuďmi a ich prejavmi z literatúry a filozofie.

Profesorka McCloskey je autorkou 18 kníh, editorkou 8 kníh a autorkou približne 400 článkov o histórii ekonómie, ekonomickej teórii, filozofii, rétorike, feminizme, etike a práve. Jej najnovšia kniha, Bourgeois Equality: How Ideas, Not Capital or Institutions, Enriched the World (2016), je tretím dielom trilógie o ére buržoázie, etickej, historickej a ekonomickej obhajobe “kapitalizmu” a vysvetlení jeho hmotných a duchovných dosahov.

Prvý diel má názov The Bourgeois Virtues: Ethics for an Age of Commerce (2006) a druhý Bourgeois Dignity: Why Economics Cannot Explain the Modern World (2010). McCloskey v tejto trilógii tvrdí, že takzvaný “kapitalizmus”, ktorý vznikol v severozápadnej Európe z etickej, ideologickej a rétorickej zmeny, je prekvapivo úspešný etický systém. Uvádza, že sloboda, rozširujúca sa postupne od 16. storočia v Holandsku a neskôr v Anglicku a inde, urobila z bežných ľudí odvážnych a inovujúcich.

Výsledkom bol od roku 1800 dodnes nárast reálneho príjmu na obyvateľa rádovo o 3000 percent, čo McCloskey nazýva veľkým zbohatnutím. To sa podľa nej najskôr šírilo po severozápadnej Európe a jej okolí a dnes po celom svete, napríklad v Číne a Indii. Jej ostatnou knihou o ekonometrii, The Cult of Statistical Significance (2008), spolu so Stephenom Ziliakom argumentuje proti rozšírenému, ale nelogickému postupu v štatistických vedách.

Pred sériou kníh o buržoáznej ére boli jej najznámejšími knihami Crossing: A Memoir (1999), The Rhetoric of Economics (1985; 2. vydanie 1998), If You're So Smart: The Narrative of Economic Expertise (1990) a Knowledge and Persuasion in Economics (1994) a The Secret Sins of Economics (2002).

Profesorke McCloskey bolo udelených veľa titulov honoris causa na renomovaných univerzitách v Severnej a Južnej Amerike a v Európe a viacero ďalších štipendií a ocenení, napríklad Hayek Book Prize (Hayekova knižná cena) za knihu Bourgeois Equality Manhattan Institute 13. júna 2017 ako za najlepšiu knihu o hayekovských témach za predchádzajúce dva roky, Bruno Leoni Prize (udelená Instituto Bruno Leoni v roku 2016), Adam Smith Prize (Association for Private Enterprise Education, 2015), Hayek Lifetime Achievement Award (Hayek Institut, 2014), Julian Simon Prize (Competitive Enterprise Institute, 2013) či Výroční cena Liberálního institutu v roku 2009.


Vybrané online texty Deirdre McCloskey a texty iných o jej myšlienkach:
Mohlo by vás zaujímať

Zoznam kandidátov do eurovolieb

Zoznam kandidátov do eurovolieb

Mená zaregistrovaných strán a kandidátov do volieb do Európskeho parlamentu, ktoré sa uskutočnia v sobotu 25. mája 2019 od 07.00 h do 22.00 h.

Plastové tašky sú oproti bavlneným výrazne „zelenšie“. Štúdia spočítala ich celkový dopad

Plastové tašky sú oproti bavlneným výrazne „zelenšie“. Štúdia spočítala ich celkový dopad

Štúdia dánskeho ministerstva životného prostredia porovnala celkový environmentálny dopad rôznych druhov nákupných tašiek – vrátane ich výroby, používania a zhodnotenia po uplynutí životnosti. Priniesla prekvapivé výsledky.

Monitoring odpadového hospodárstva | 8. - 14. 4. 2019

Monitoring odpadového hospodárstva | 8. - 14. 4. 2019

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.