Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Rastie záujem o technológie recyklácie PET fliaš

Rakúska spoločnosť ponúkajúca recyklačné technológie eviduje záujemcov ešte pred uvedením vylepšeného zariadenia na trh.

Rastie záujem o technológie recyklácie PET fliaš

Obrázok: Erema

Recyklácia PET fliaš, na rozdiel od všeobecného plastového odpadu, patrí k recyklačným aktivitám prinášajúcim spravidla ekologický aj ekonomický benefit. Rastúci tlak na väčšie používanie recyklovateľných materiálov pri výrobe produktov a obalov núti aj firmy hľadať efektívne riešenia a používať zodpovedajúce technológie.

Zvýšený záujem zaznamenávajú aj dodávatelia takýchto recyklačných technológií. Napríklad rakúska spoločnosť Erema ponúkajúca zariadenia na recykláciu PET fliaš. V týchto dňoch predstavila novo vyvinutú technológiu s názvom Vacurema s patentovaným postupom vákuovej polykondenzácie. Všetky tepelné procesy sa uskutočňujú v dusíkovej atmosfére, výsledkom čoho sú recyklovateľné PET pelety, vyznačujúce sa vyššou kvalitou a prevyšujúce požiadavky na materiály prichádzajúce do styku s potravinami.

Tlak na zvyšovanie kvality recyklátov

Erema tak rozširuje portfólio riešení recyklovania odpadu z PET plastov. Táto technológia je podľa slov spoločnosti odpoveďou na výzvy, ktorým odvetvie PET recyklácie musí v budúcnosti čeliť. “Rastúce záväzky spoločnosti týkajúce sa nakladania s plastovým odpadom zodpovedným spôsobom znamenajú, že politické nároky a dobrovoľné záväzky významných výrobcov nápojov volajú po výraznom zvýšení množstva recyklátov v konečných produktoch. Splnenie týchto požiadaviek možno dosiahnuť vo všeobecnosti väčšou recykláciou materiálu a rôznosti kvality z dôvodu odlišných systémov zberu. Zároveň veľké firmy požadujú stále vyššiu kvalitu recyklátov,” uvádza Christoph Wöss, riaditeľ pre rozvoj biznisu v Erema.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: ODPADY e+ 2019

Pozvánka na konferenciu: ODPADY e+ 2019

Záštitu nad podujatím prijal podpredseda vlády a minister životného prostredia László Sólymos. Aktualizovaný program každoročnej tradičnej konferencie o odpadoch.

Recyklovaný PET odpad je o štvrtinu drahší než novovyrobený plast, no dopyt po ňom neklesá. Prečo?

Recyklovaný PET odpad je o štvrtinu drahší než novovyrobený plast, no dopyt po ňom neklesá. Prečo?

Hoci PET plastový odpad sa recykluje pomerne ľahko, na trhu čelí konkurencii spravidla lacnejšieho aj ľahšie vyrobiteľného “nového” plastu. Napriek tomu rastie záujem o recykláciu.

Členovia SEWA aj za rok 2018 získali naspäť 20 percent recyklačných poplatkov

Členovia SEWA aj za rok 2018 získali naspäť 20 percent recyklačných poplatkov

Aj v roku 2018 SEWA, a. s., splnila zberové povinnosti za svojich klientov a zároveň im vrátila 20 % zaplatených recyklačných poplatkov.