NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Zrušte recykláciu plastov, ak máte funkčný systém odpadového hospodárstva, tvrdí švajčiarsky vedec

Recyklácia plastov sa vyznačuje takmer najnižšou mierou ekologickej efektívnosti a oproti recyklácii väčších elektrospotrebičov a elektroniky je 18-krát menej účinnejšia.

Zrušte recykláciu plastov, ak máte funkčný systém odpadového hospodárstva, tvrdí švajčiarsky vedec

Foto: Fotolia

Recyklácia plastového odpadu sa vo všeobecnosti považuje za ekologicky prospešnú vec. Švajčiarska štúdia ukazuje, že je ekologicky aj ekonomicky neefektívnym riešením a zamerať sa treba na predchádzajúce fázy životného cyklu produktov, nie likvidáciu odpadov.

Profesor Rainer Bunge zo švajčiarskej univerzity tvrdí, že snaha o zlepšenie recyklácie plastov nie je až tak environmentálne priaznivým riešením ako sa prezentuje. Dospel k záveru, že recyklácia plastov v krajinách s fungujúcim systémom spracovávania odpadu nič nerieši. Odpad z plastových obalov sa dostáva do prostredia pri takomto systéme iba dvomi spôsobmi. Voľným odhadzovaním odpadkov alebo vývozom samostatne vyzbieraného separovaného odpadu nižšej kvality do rozvojových krajín. Tam tento odpad končí často v mori.  

V roku 2016 členské krajiny EÚ vyviezli do Ázie 46 % separovaného plastového odpadu určeného na recykláciu. “Preto riešením v krajinách s dobrým systémom odpadového hospodárstva nie je agresívnejšia recyklácia plastových obalov, ale úplné zrušenie recyklácie plastov,” nazdáva sa profesor.  “Akčný plán EÚ pre stopercentnú recykláciu plastov do roku 2030 nerieši problém odhadzovania odpadu do prostredia v týchto krajinách,” píše profesor na stránke Waste Management World.

Švajčiarsko patrí medzi krajiny s rozvinutým energetickým zhodnocovaním komunálneho odpadu. Tamojšia vláda, spolu niekoľkými kantónmi a environmentálnymi združeniami, si dala vypracovať štúdiu o ekologických prínosoch recyklovania plastov a súvisiacich nákladoch. Analýza vychádzala z použitia metódy ekologickej vzácnosti pri hodnotení životného cyklu jednotlivých druhov produktov.   

Slabý ekologický prínos pri vysokých nákladoch

Štúdia ukázala, že recyklácia zmiešaných plastov sa vyznačuje takmer najnižšou mierou ekologickej efektívnosti a v porovnaní napríklad s recykláciou väčších elektrospotrebičov a elektroniky je 18-krát menej účinnejšia.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Rusko netriedi odpad. Blíži sa však k odpadovej revolúcii

Rusko netriedi odpad. Blíži sa však k odpadovej revolúcii

Vlna protestov proti skládkam zrejme prispela k rozhodnutiu vlády schváliť zákon, ktorý má zvýšiť mieru triedenia odpadov.

Zmeny v pracovnom práve. Plníte si svoje povinnosti?

Zmeny v pracovnom práve. Plníte si svoje povinnosti?

Nový rok priniesol viacero zaujímavých zmien a to nie len v oblasti odpadového hospodárstva, ale tiež v oblasti pracovného práva. Článok vyšiel v mesačníku Odpadové hospodárstvo 2019/02.

Oprava. Štúdia IEP nie je ľúbivá

Oprava. Štúdia IEP nie je ľúbivá

Ad článok „Ministerstvo nepreferuje ľúbivejšie...“, ktorý je reakciou IEP MŽP na článok „Ministerstvo má dva odhady nákladov...“ zo 7. februára 2019.