Dvořák Hager & Partners
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Zrušte recykláciu plastov, ak máte funkčný systém odpadového hospodárstva, tvrdí švajčiarsky vedec

Recyklácia plastov sa vyznačuje takmer najnižšou mierou ekologickej efektívnosti a oproti recyklácii väčších elektrospotrebičov a elektroniky je 18-krát menej účinnejšia.

Zrušte recykláciu plastov, ak máte funkčný systém odpadového hospodárstva, tvrdí švajčiarsky vedec

Foto: Fotolia

Recyklácia plastového odpadu sa vo všeobecnosti považuje za ekologicky prospešnú vec. Švajčiarska štúdia ukazuje, že je ekologicky aj ekonomicky neefektívnym riešením a zamerať sa treba na predchádzajúce fázy životného cyklu produktov, nie likvidáciu odpadov.

Profesor Rainer Bunge zo švajčiarskej univerzity tvrdí, že snaha o zlepšenie recyklácie plastov nie je až tak environmentálne priaznivým riešením ako sa prezentuje. Dospel k záveru, že recyklácia plastov v krajinách s fungujúcim systémom spracovávania odpadu nič nerieši. Odpad z plastových obalov sa dostáva do prostredia pri takomto systéme iba dvomi spôsobmi. Voľným odhadzovaním odpadkov alebo vývozom samostatne vyzbieraného separovaného odpadu nižšej kvality do rozvojových krajín. Tam tento odpad končí často v mori.  

V roku 2016 členské krajiny EÚ vyviezli do Ázie 46 % separovaného plastového odpadu určeného na recykláciu. “Preto riešením v krajinách s dobrým systémom odpadového hospodárstva nie je agresívnejšia recyklácia plastových obalov, ale úplné zrušenie recyklácie plastov,” nazdáva sa profesor.  “Akčný plán EÚ pre stopercentnú recykláciu plastov do roku 2030 nerieši problém odhadzovania odpadu do prostredia v týchto krajinách,” píše profesor na stránke Waste Management World.

Švajčiarsko patrí medzi krajiny s rozvinutým energetickým zhodnocovaním komunálneho odpadu. Tamojšia vláda, spolu niekoľkými kantónmi a environmentálnymi združeniami, si dala vypracovať štúdiu o ekologických prínosoch recyklovania plastov a súvisiacich nákladoch. Analýza vychádzala z použitia metódy ekologickej vzácnosti pri hodnotení životného cyklu jednotlivých druhov produktov.   

Slabý ekologický prínos pri vysokých nákladoch

Štúdia ukázala, že recyklácia zmiešaných plastov sa vyznačuje takmer najnižšou mierou ekologickej efektívnosti a v porovnaní napríklad s recykláciou väčších elektrospotrebičov a elektroniky je 18-krát menej účinnejšia.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Jozef Kozák: Férové podmienky pre všetkých

Jozef Kozák: Férové podmienky pre všetkých

Spoločnosť SEWA a.s. je počtom členov najväčšou z kolektívnych organizácií, ktoré pre výrobcov a dovozcov elektrozariadení zabezpečujú plnenie povinností vyplývajúcich z regulácií trhu s odpadmi. O fungovaní kolektívnej organizácie SEWA a problémoch vyplývajúcich zo súčasnej legislatívy sme hovorili s výkonným riaditeľom SEWA, a.s. Jozefom Kozákom. Rozhovor vyšiel v mesačníku Odpadové hospodárstvo vo februári 2012.

Čo by vám nemalo ujsť. ODPADOVÉ HOSPODÁRSTVO, 2018/12

Čo by vám nemalo ujsť. ODPADOVÉ HOSPODÁRSTVO, 2018/12

Čo obsahuje decembrové vydanie mesačníka o odpadovom hospodárstve s prílohou pre energetikou ENERGO?

Biodegradovateľný materiál pripomína kožu. Vypestujete ho takmer zadarmo

Biodegradovateľný materiál pripomína kožu. Vypestujete ho takmer zadarmo

Zero-waste materiál sa dá s takmer nulovými nákladmi vyrobiť aj v domácich podmienkach. Študentka dizajnu na STU pre Odpady-portal.sk porozprávala o „čajovej hube“ kombucha, z ktorej vyrobila dizajnovú tašku.