Zrušte recykláciu plastov, ak máte funkčný systém odpadového hospodárstva, tvrdí švajčiarsky vedec | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Zrušte recykláciu plastov, ak máte funkčný systém odpadového hospodárstva, tvrdí švajčiarsky vedec

Recyklácia plastov sa vyznačuje takmer najnižšou mierou ekologickej efektívnosti a oproti recyklácii väčších elektrospotrebičov a elektroniky je 18-krát menej účinnejšia.

Zrušte recykláciu plastov, ak máte funkčný systém odpadového hospodárstva, tvrdí švajčiarsky vedec

Foto: Fotolia

Recyklácia plastového odpadu sa vo všeobecnosti považuje za ekologicky prospešnú vec. Švajčiarska štúdia ukazuje, že je ekologicky aj ekonomicky neefektívnym riešením a zamerať sa treba na predchádzajúce fázy životného cyklu produktov, nie likvidáciu odpadov.

Profesor Rainer Bunge zo švajčiarskej univerzity tvrdí, že snaha o zlepšenie recyklácie plastov nie je až tak environmentálne priaznivým riešením ako sa prezentuje. Dospel k záveru, že recyklácia plastov v krajinách s fungujúcim systémom spracovávania odpadu nič nerieši. Odpad z plastových obalov sa dostáva do prostredia pri takomto systéme iba dvomi spôsobmi. Voľným odhadzovaním odpadkov alebo vývozom samostatne vyzbieraného separovaného odpadu nižšej kvality do rozvojových krajín. Tam tento odpad končí často v mori.  

V roku 2016 členské krajiny EÚ vyviezli do Ázie 46 % separovaného plastového odpadu určeného na recykláciu. “Preto riešením v krajinách s dobrým systémom odpadového hospodárstva nie je agresívnejšia recyklácia plastových obalov, ale úplné zrušenie recyklácie plastov,” nazdáva sa profesor.  “Akčný plán EÚ pre stopercentnú recykláciu plastov do roku 2030 nerieši problém odhadzovania odpadu do prostredia v týchto krajinách,” píše profesor na stránke Waste Management World.

Švajčiarsko patrí medzi krajiny s rozvinutým energetickým zhodnocovaním komunálneho odpadu. Tamojšia vláda, spolu niekoľkými kantónmi a environmentálnymi združeniami, si dala vypracovať štúdiu o ekologických prínosoch recyklovania plastov a súvisiacich nákladoch. Analýza vychádzala z použitia metódy ekologickej vzácnosti pri hodnotení životného cyklu jednotlivých druhov produktov.   

Slabý ekologický prínos pri vysokých nákladoch

Štúdia ukázala, že recyklácia zmiešaných plastov sa vyznačuje takmer najnižšou mierou ekologickej efektívnosti a v porovnaní napríklad s recykláciou väčších elektrospotrebičov a elektroniky je 18-krát menej účinnejšia.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Plytvaním potravinami vyhodí priemerná domácnosť aj 500 eur ročne, tvrdí odborníčka

Plytvaním potravinami vyhodí priemerná domácnosť aj 500 eur ročne, tvrdí odborníčka

O transformácii poľnohospodárstva a udržateľných potravinových systémoch diskutovali experti na konferencii v Bratislave.

Komentár. Sú to ťažké zlyhania, PR aktivitami ich ministerstvo neprekryje

Komentár. Sú to ťažké zlyhania, PR aktivitami ich ministerstvo neprekryje

Najnovšie kolo žalôb, ktorému Slovensko čelí zo strany Európskej komisie, celý obrázok už len dofarbuje.

Pripravili pomôcku pre samosprávy. Nový portál ukáže, ako správne triediť

Pripravili pomôcku pre samosprávy. Nový portál ukáže, ako správne triediť

To, že triedený zber na Slovensku nie je jednotný, je určitou komplikáciou. Tím OZV NATUR-PACK pripravil užitočnú pomôcku pre partnerské samosprávy. Stačí pár kliknutí.