NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Koľko Slovákov lyžuje? Patríme medzi rekordmanov

Každoročne na Slovensku spolu so zahraničnými turistami prelyžujeme až 5 miliónov dní.

Koľko Slovákov lyžuje? Patríme medzi rekordmanov

„Väčšina našich lyžiarskych stredísk sa však nachádza v chránených územiach. Aj preto je potrebné, aby sme mali jasne stanovené priority v najvzácnejších územiach a zbytočne neškodili biodiverzite,“uvádza Inštitút environmentánej politiky MŽP SR.

Až 18 % slovenskej populácie sa lyžuje alebo snouborduje. Celosvetovo sme sa tak umiestnili na jedenástom mieste z hľadiska podielu ľudí kĺzajúcich sa dolu zasneženým svahom na celkovej populácii.

Odkazuje pritom na štúdiu Laurenta Vanata „2018 International Report on Snow & Mountain Tourism“ z apríla tohto roku, ktorá porovnáva jednotlivé krajiny sveta z hľadiska ich lyžiarskej infraštruktúry a počtu aktívnych lyžiarov.

Čo uvádza štúdia?

Slovensko má dlhú lyžiarsku históriu. Vo Vysokých Tatrách boli vleky od roku 1940. S viac ako 40 novými vlekmi dodanými za posledných 10 rokov je na Slovensku v súčasnosti viac ako 100 lyžiarskych oblastí, z ktorých väčšina sa nachádza v severnej časti krajiny.

Približne 80 % krajiny sa nachádza v nadmorskej výške 750 metrov nad morom alebo viac. Najvyšším bodom je Gerlachovský štít s výškou 2.655 m nad morom.

Väčšina lyžiarskych stredísk sa nachádza v prírodných rezerváciách.

Slovensko má takmer 500 vlekov. Vzhľadom na nízku nadmorskú výšku mnohých lyžiarskych oblastí však nie je vždy zaručené pokrytie snehom.

Napriek tomu sa Slovensko zdá byť na dobrej ceste stať sa populárnou lyžiarskym strediskom vo východnej Európe. Slovenské lyžiarske strediská odhadovali, že začiatkom roku 2000 pritiahli približne 4 milióny návštevníkov na lyžiach za rok. V súčasnosti je to už okolo 5 miliónov.

Podiel lyžiarov v jednotlivých krajinách


V súčasnosti prichádzajú na Slovensko lyžovať najmä návštevníci z Poľska, Maďarska, Ruska, Českej republiky a Ukrajiny. Vďaka veľmi konkurenčným cenám sa slovenské lyžiarske strediská snažia rozšíriť svoju ponuku aj na západoeurópsky trh.

Skupina štyroch lyžiarskych stredísk (Veľká Rača / Oščadnica, Park Snow Štrbské Pleso, Jasná Nízke Tatry a Park Snow Donovaly) spustili reklamnú kampaň zameranú na strednú triedu Francúzska, Veľkej Británie a Beneluxu.

Tieto štyri lyžiarske strediská investovali významné prostriedky do infraštruktúry pre lyžiarov a teraz ponúkajú služby podobné službám v západnej Európe (64 km lyžiarskych tratí všetkých úrovní, hotely, chaty a penzióny, šesťsedačkové lanovky vybavené “bublinami“... ).

Skupina Tatry Mountain Resorts, ktorá prevádzkuje 4 lyžiarske strediská a niekoľko hotelov, v rokoch 2007 až 2013 preinvestovala 190 miliónov eur a vylepšila zariadenia a rozšírila strediská.

Donovaly sú jedným z hlavných lyžiarskych stredísk na Slovensku. Nachádzajú sa v strede krajiny medzi Nízkymi Tatrami a Vysokými Tatrami.

Sú obľúbené pre Slovákov, ako aj pre zahraničných návštevníkov.

Donovaly majú 15 vlekov a ponúkajú 18 km zjazdoviek.

Jasná Nízke Tatry - Chopok Sever je najväčšie lyžiarske stredisko v krajine. Nachádza sa v Nízkych Tatrách. Má 18 povrchových vlekov, 7 sedačkových lanoviek a 4 gondoly vrátane nedávno inštalovaného funitelu (typ visutej kabínkovej (gondolovej) lanovky, ktorá kombinuje výhodu visutých (schopnosť prekonávať terénne prekážky) a pozemných lanoviek – Wikipedia) s celkovou kapacitou 30.744 osôb za hodinu.

Až 29 zo 45 kilometrov lyžiarskych tratí je vybavených zasnežovaním.

Lyžiarske stredisko Bystrianska Dolina sa nachádza v Nízkych Tatrách vo výške medzi 1.216 metrov až 2.005 metrov nad morom.

Má 14 lyžiarskych vlekov a 7 lyžiarskych tratí, dve sú považované za ťažké. Zvislý pokles je 789 metrov.

Zdroj: 2018 International Report on Snow & Mountain Tourism

 

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

OZV ENVI - PAK opäť ocenili značkou kvality Superbrands

OZV ENVI - PAK opäť ocenili značkou kvality Superbrands

Prestížnu cenu Business Superbrands Slovakia udeľujú už viac ako desaťročie.

Čo priniesol prvý slovenský Circular Summit

Čo priniesol prvý slovenský Circular Summit

Záujem o cirkulárnu ekonomiku na Slovensku je ohromný. Dôkazom je viac, ako 400 prihlásených na prvý Circular Summit, ktorý sa konal 15. 2. 2024 v Bratislave.

Monitoring odpadového hospodárstva | 26. - 29. 2. 2024

Monitoring odpadového hospodárstva | 26. - 29. 2. 2024

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.