Nerecyklovateľný plastový odpad v objeme 25 ton umožní vodíkovému autu najazdiť 250-tisíc kilometrov.
Plastové tašky, fľaše, tácky, poháre, slamky, obaly z výrobkov končia často na skládkach odpadov. No jednou z možností, preferovanejšou ako zakopávanie do zeme, ako takýto odpad ďalej využiť, je premeniť ho na energiu. Klasické spaľovne produkujú teplo a elektrickú energiu, dodávané do okolitých objektov. Ďalšou z možností je odpad splyňovaním premeniť na palivo v doprave.
Práve takúto technológiu vyvíja britská spoločnosť Waste2tricity. Odpad z nerecyklovateľných plastov putuje do pece, kde sa mení na vodík, pričom jediným vedľajším produktom je čistá voda. Spoločnosť rokuje s automobilkou Toyota o možnej spolupráci a plánuje vybudovať stovku nových recyklačných a plniacich staníc, avšak zatiaľ žiadna dohoda uzatvorená nebola.
Pitná voda z palivových článkov
“Sme nesmierne nadšení novou technológiou, premieňajúcou plastový odpad na vysoko kvalitný, nízkouhlíkový vodíkový syntetický plyn, ktorý slúži na pohon plynových motorov,” cituje denník Sunday Express Joe Howea, profesora na univerzite v Chesteri, kde sa zariadenie meniace plastový odpad na elektrinu testuje.
“Vodík používaný v aute alebo inom vozidle predstavuje jednu z najekologickejších technológií, aké sú ľudstvu doteraz známe. Vedľajším produktom je obyčajná voda. Austronauti z NASA používajú pitnú vodu z palivových článkov v rakete počas vesmírnych ciest.”
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.