Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Loop: Prvý zero-waste nákupný systém združujúci svetové značky

Procter & Gamble, Nestlé, PepsiCo, Unilever a ďalšie zvučné značky sa spojili, aby bojovali proti jednorázovým obalom. Spustia pohodlný zero waste donáškový systém.

Loop: Prvý zero-waste nákupný systém združujúci svetové značky

Foto: Youtube/Lisa McTigue Pierce

Spoločnosť TerraCycle predstavila globálny cirkulárny nákupný systém, ktorý má ambíciu obmedziť svetovú závislosť od jednorazových obalov a ponúka spotrebiteľom pohodlné riešenie popri zabezpečení environmentálnych výhod.

Nákupnú platformu vyhlásili zakladajúce spoločnosti Procter & Gamble, Nestlé, PepsiCo, Unilever, Mars Petcare, Clorox Company, Body Shop, Coca-Cola European Partners, Beiersdorf, BIC, Danone a ďalší na výročnom stretnutí Svetového ekonomického fóra v Davose vo Švajčiarsku.

Systém Loop je navrhnutý tak, aby umožňoval zodpovednú konzumáciu rôznych produktov v trvanlivých baleniach na mieru, ktoré sú špecifické pre danú značku a ktoré sa po spotrebovaní zhromažďujú, čistia, dopĺňajú a opätovne používajú.

Nespotrebovaný obsah balení bude buď recyklovaný, alebo opätovne použitý.

Zakladajúce spoločnosti chcú splniť svoj záväzok rozvíjať viac cirkulárnych dodávateľských reťazcov od návrhu a výroby obalov až po samotných spotrebiteľov.

Foto: Greener Package

Dopomôcť im k tomu majú ďalší partneri, ako sú Carrefour, Tesco, primárna dopravná spoločnosť UPS a spoločnosť udržateľného riadenia zdrojov Suez.

Cieľom je ponúknuť možnosť nakúpiť "zero waste" najobľúbenejšie spotrebné výrobky na svete pri súčasnom zachovaní cenovej dostupnosti, zlepšeniu pohodlia a vráteniu použitých jednorázových alebo trvanlivých predmetov do kruhového životného cyklu.

Environmentálne prínosy znovupoužiteľných obalov budú po prvotných testoch overené v pilotných skúškach, ktoré sa začnú na jar v Paríži a v severovýchodnej časti USA (New York, Pensylvánia a New Jersey). Očakáva sa, že ďalšie trhy budú otvorené v priebehu rokov 2019 a 2020.

Výrobcovia značiek vlastnia obal, ale vy používate obsah," vysvetlil pre portál Plastics Today zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti TerraCycle Tom Szaky.

Keď si kúpite fľašu šampónu, chcete šampón, nie fľašu. Ale keď sa šampón minie, musíte si s fľašou poradiť. Plast je v poriadku, ale musí to byť Eastman Tritan alebo polykarbonát - vysokohodnotný plast namiesto plastov s nízkou hodnotou," dodáva Szaky.

Spotrebiteľ si môže objednať cez internet rôzne produkty s rôznymi možnosťami naplnenia. Výrobky sa potom zabalia do úložného boxu z PE textílie vnútri vystuženého PP vlnitou doskou, ktorá baleniu dodáva tuhosť.

Foto: Youtube/Lisa McTigue Pierce

Box je rozdelený na úseky oddelené penovou výplňou z HDPE, ktorá drží a chráni rôzne predmety, vrátane chladiacej vložky na zmrzlinu, ktorá ju dokáže udržať zamrazenú až 30 hodín.

Keď zákazníci spotrebujú nakúpené produkty, umiestnia prázdne nádoby do boxu a zabezpečia prepravu prostredníctvom UPS. Box, prázdne nádoby a fľaše, ktoré vlastnia výrobcovia sú potom vyčistené v TerraCycle a odoslané na doplnenie.

V ideálnom prípade Loop dúfa, že nebude musieť umyť boxy zakaždým po ich vrátení. V prípade rozliatia výrobkov alebo znečistenia boxu je ho možné rozobrať, pričom textilná časť bude vypraná a pevné súčasti prejdú umývačkou.

Keď box dosiahne koniec svojej životnosti, jednotlivé komponenty sa rozoberú a recyklujú.


Loop sa v podstate inšpiruje mliekami z 50. rokov 20. storočia, kedy sa výrobky dodávali priamo k spotrebiteľským prahom v opätovne použiteľných obaloch,“ povedal podľa Beiersdorf Newsroom Tom Szaky.

K dátumu uvedenia na trh budú k dispozícii iba určité produkty, ktoré budú pozostávať z najobľúbenejších produktov od každého partnera značky.

Spotrebitelia si budú môcť napríklad zakúpiť šampón či kondicionér Pantene vo fľaši vyrobenej z ľahkého a trvanlivého hliníka, prací prostriedok Tide na báze rastlín v nerezovej fľaši s otočným uzáverom, či ústnu vodu Crest v sklenenej fľaši.

Foto: Greener Package

Oral-B bude pomocou Loop recyklovať použité hlavy mechanických i elektrických zubných kefiek, informujú novinky P&G. Značka Signal spoločnosti Unilever ponúkne namiesto zubnej pasty čistiace tablety Tooth Tabs.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Do roku 2027 bude trh recyklácie solárnych panelov rapídne narastať

Do roku 2027 bude trh recyklácie solárnych panelov rapídne narastať

S akými odhadmi prišli analytici?

Obalový priemysel čakajú investície, ak má zvyšovať podiel recyklátu vo fľašiach

Obalový priemysel čakajú investície, ak má zvyšovať podiel recyklátu vo fľašiach

Výrobcovia nápojov nebudú čakať s primiešavaním recyklátu do obalov do roku 2025. Ale potrebujú jasné podmienky. Nie všetky firmy z odvetvia majú rovnakú štartovaciu čiaru.

Vietor vynáša mikroplasty z oceánov naspäť na pevninu

Vietor vynáša mikroplasty z oceánov naspäť na pevninu

Nový výskum zistil, že stovky tisíc ton mikroplastov, ktoré sa dostanú do oceánov môžu byť prepravené naspäť na pobrežie pomocou morského vánku.