NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Čo patrí a čo nepatrí do papiera

Do zberných nádob na papier nepatria tetrapaky ani papierový obal z desiaty.

Čo patrí a čo nepatrí do papiera

Foto: NATUR-PACK

 • Téma |  25.01.2019 |  Uršula Pomfyová

Predstavte si les, ako v ňom čvirikajú vtáčiky, a potom do toho hluk strojov, ako ťažia drevo, na hrubo opracúvajú guľatinu... A potom si predstavte svoj kôš na zmesový komunálny odpad a koľko v ňom máte odpadu papiera a lepenky.

V lepšom prípade odpadový papier (teda noviny, časopisy, obaly od čajov, keksov, od múky a cukru a iné) asi triedite do modrých zberných nádob alebo vriec.

Prípadne zbierate papier pre deti do školského zberu, nosíte poviazaný papier do výkupne, alebo si po neho k vám domov príde oprávnená firma a vymení vám nazbieraný papier napríklad, ktorý sa stal odpadom, za papier toaletný.

Ilustračné foto: Odpady-portal.sk

Odkiaľ je papier

Prvotná surovina, teda guľatina, sa dostane na pílu, kde ju porežú na potrebnú dĺžku. Odtiaľ putuje do fabriky na spracovanie dreva, na výrobu papiera a lepenky, celulózy.

Papier a lepenku z modrých nádob na triedenie zberová spoločnosť v meste a obci prepraví do prevádzky, kde sa musí dotriediť a hlavne zbaviť od nečistôt, ktoré tam nepatria.

INISOFT

Obsah odpadových nádob sa ďalej triedi, napríklad na papier, noviny, lepenku a farebný papier, časopisy. V prevádzke sa pre lepšiu manipuláciu a prepravu zlisuje do balíkov. Takto naložený kamión smeruje do spracovateľského závodu.

A tu sa naša guľatina z lesa stretne s papierom z triedeného zberu.

Guľatina zbavená od kôry sa na mlynčeku s veľkými čeľusťovými nožmi pomelie na drievka tenšie ako nalámané špáradlá. Zlisovaný papier a lepenka sa cez podávací pás dostanú do velikánskej vane, kde sa kúpu a kúpu, až sa skoro úplne rozmočia. Je z nich niečo ako ovsená kaša, ale nedá sa zjesť.

Masa rozvláknenej buničiny sa nanáša na veľké sitá a podložky, cez ktoré odteká prebytočná voda. Cez valce a valčeky sa masa rozvaľká na obrovské hárky, pričom sa hladí, žehlí a vyrovnáva. Takto upravený papier sa natáča na mega dutinky a je z nej obria rolka papiera.

Po dosiahnutí požadovanej veľkosti sa mega rolka po obvode prekrojí ostrými rezmi na niekoľko rovnakých častí. Každá sa skontroluje, zabalí pre ďalšiu výrobu napríklad baliaceho papiera na darčeky alebo kancelárskeho papiera, novín, kníh a podobne.

Čo nepatrí do odpadového papiera v triedenom zbere

Pri výrobe nového papiera sa nepoužíva ani plastový odpad, ani sklo ani žiadny iný druh, preto pri triedení papiera nezabúdajte na niekoľko dôležitých faktov, najmä na to, čo do zberu papiera nepatrí:

 • Obaly od nápojov, tzv. viacvrstvové kombinované obaly na báze lepenky (od mlieka, mliečnych výrobkov, džúsov a pochutín). Pre tieto zložky platí oddelený zber, čo je určené vyhláškou Ministerstva životného prostredia.
 • Použité hygienické vreckovky, servítky, plienky, dámske vložky alebo odličovacie tampóny. Tieto odpady patria do zmesového komunálneho odpadu.
 • Textil a šatstvo, ani vankúše s perím.
 • Voskovaný papier, ani papier od lepiacich štítkov.
 • Papierový obal so zvyškovým obsahom jedál. Takto znečistený obal patrí do zmesového komunálneho odpadu.
 • Lístie zo záhrady. Tento druh je zaradený ako biologicky rozložiteľný odpad.
 • Obaly zložené z dvoch druhov. Napríklad obal od pizze je z papierovej lepenky, ale hliníková fólia alebo mastný papier, na ktorom je pizza položená, do zbernej nádoby na papier nepatria. Rovnako postupujte pri obale od dezertov, kde vnútorný oddeľovač na bonbóny je z plastu, a preto nepatrí do zbernej nádoby na papier. Príkladov je viac, skúste si viac všímať.
 • Knihy. Hoci sú z papiera, do zbernej nádoby na papier nepatria. Skúste ich ponúknuť do antikvariátu, do knižnice, do burzy kníh, darovať do verejne zdieľaných biblioték, knihovničiek a búdok na knihy napríklad v parku.

Ak si nie ste istí, či ide o materiál z papiera a lepenky, môžete si pomôcť grafickými značkami (písomným alebo číselným znakom), ktoré nájdete na niektorých obaloch.

Označovanie je v súčasnosti dobrovoľné.

 • Vlnitá lepenka PAP 20
 • Hladká lepenka PAP 21
 • Papier PAP 22

papier odpad obal

Grafická značka PAP sa môže vyskytnúť aj na obaloch z viacvrstvových kombinovaných materiálov – na nápojových obaloch, a to vtedy, ak je papier prevládajúca, hlavná zložka obalu. Ale o tomto materiáli nabudúce...

Ing. Uršula Pomfyová
Environmentálna špecialistka, OZV NATUR-PACK 


Mohlo by vás zaujímať

Kam odovzdať vypálenú žiarivku?

Kam odovzdať vypálenú žiarivku?

Elektroodpad ako žiarivky a LED žiarovky treba odovzdať v predajni, alebo na zbernom dvore.

Všeobecné obchodné podmienky

Všeobecné obchodné podmienky

Všeobecné obchodné podmienky pre zákazníkov objednávajúcich si služby poskytované spoločnosťou PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o.

10 skvelých nápadov na upcykláciu starých paliet

10 skvelých nápadov na upcykláciu starých paliet

Použité palety nemusia nevyhnutne skončiť ako palivo, či materiál na drevotriesku. Pozrite si výber jednoduchých nápadov pre začiatočníkov, vďaka ktorým pre ne môžete nájsť ďalšie využitie.