NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Mydlové orechy: ekologická odpoveď na všetko?

Mydlové orechy môžu nahradiť prací prášok, no dá sa z nich vyrobiť aj šampón alebo univerzálny čistič do domácnosti. Plody indickej rastliny sú obľúbenou zero-waste vychytávkou, hoci sa neobídu bez polemiky.

Mydlové orechy: ekologická odpoveď na všetko?

Fotolia

Mydlové orechy sú horúcim trendom v zero-waste, no ich vlastnosti boli našim predkom známe už stáročia. Ako čistiaci prostriedok ich odnepamäti používajú napríklad obyvatelia dnešného Nepálu a Indie, ale poznali ich aj domorodí Američania.

Pôvodom z Ázie

Rod Sapindus zastrešuje približne desiatku druhov kríkov a menších stromov z čeľade mydlovníkovitých, ktoré sa vyskytujú v tropickom aj miernom pásme. Ich plodmi sú mydlové orechy. Ide o mäsité, žlto až červeno-oranžové kôstkovice guľatého tvaru, ktoré majú v priemere okolo 2,5 cm a obsahujú tmavohnedé alebo čierne lesklé semeno.

Pre plody sa mydlovník pestoval už od staroveku. Dôležitá je predovšetkým škrupina, keďže obsahuje látku zvanú saponín, ktorá má podobné účinky ako mydlo a po styku s vodou vytvára penu. Plody sa preto lúpu a škrupiny sa sušia. Viac sa o nich dozviete aj vo videu:

Obyvatelia oblastí hojných na výskyt mydlovníka používali škrupiny plodov už pred stáročiami na pranie, ale aj na osobnú hygienu. Mydlové orechy majú hneď niekoľko prívlastkov, ktoré z nich robia skvelé zero-waste riešenie: sú stopercentne biologicky odbúrateľné, kompostovateľné, neupchávajú odtoky, sú hypoalergénne, nedráždia citlivú pokožku a sú šetrné k textíliám aj povrchom.

Prací prostriedok

Mydlové orechy sa v zero-waste komunite používajú najčastejšie ako ekologická alternatíva pracích prostriedkov. Stačí približne päť orechov umiestniť do látkového vrecúška a pri plnení práčky ho zamiešať medzi bielizeň. Po praní dajte vrecúško s orechmi vysušiť a môžete ho použiť znovu, ideálne dva až trikrát, v závislosti od teploty vody. Keď doslúžia, môžete ich smelo vyhodiť do kompostu.

Hlavnou výhodou orechov je, že neznečisťujú odpadové vody žiadnymi chemikáliami. Mnoho používateľov oceňuje napríklad aj to, že pri praní farebnej bielizne nedochádza k blednutiu farieb. Keďže mydlové orechy majú na textil zmäkčujúci účinok, nie je nutné používať aviváž.

Keďže orechy nezanechávajú žiadnu vôňu, ak chcete, aby bielizeň voňala, mali by ste vrecúško pokvapkať esenciálnym olejom. Množstvo orechov, ktoré by ste mali do práčky umiestniť, závisí aj od tvrdosti vody – čím je voda vo vašom okolí tvrdšia, tým viac orechov by ste mali použiť, ideálne však štyri až šesť.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: ENVIRO 2019

Pozvánka na konferenciu: ENVIRO 2019

Pozrite si aktualizovaný program tradičného stretnutia odborníkov pôsobiacich v oblastiach, v ktorých zabezpečujú plnenie environmentálnej legislatívy.

Boli sme na The Big Waste Talk (+ audio a foto)

Boli sme na The Big Waste Talk (+ audio a foto)

Talk show o triedení, zero waste a udržateľnosti v praxi sa uskutočnila 16. mája v Bratislave.

Obehové hospodárstvo podľa Envirostratégie 2030

Obehové hospodárstvo podľa Envirostratégie 2030

Nedávno schválená Stratégia environmentálnej politiky SR do roku 2030 s názvom Zelenšie Slovensko (ďalej ako „Envirostratégia 2030“) obsahuje plány a ciele aj v oblasti obehového hospodárstva.