NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

V recyklácii a používaní recyklovaných materiálov EÚ prekonala rekord, Slovensko zaostáva

Recyklácia je v EÚ na vzostupe a väčšina odpadu už na skládky neprúdi. Miera recyklácie sa však pri jednotlivých druhoch odpadov značne líši.

recyklácia odpadu

Foto: Fotolia

Európska únia sa k cieľom obehového hospodárstva približuje. Miera recyklácie a miera využitia recyklovaných materiálov zlomili nový rekord. Vyplýva to z údajov Eurostatu.

V poslednom roku, za ktorý sú kompletné dáta dostupné, v roku 2016, sa naprieč EÚ podarilo zrecyklovať 55 % všetkých odpadov. V porovnaní s úrovňou z roka 2010 (53 %) je to mierny nárast. Čísla sa však naprieč jednotlivými druhmi odpadov odlišujú.

„Miera zhodnotenia odpadov zo stavieb a demolícií dosiahla 89 % a miera recyklácie obalových odpadov presiahla 67 %, kým údaj pre plastové obaly bol 42 %,“ zhrnul Eurostat. V prípade obalov z plastov však vyzdvihuje výrazný nárast v uplynulých rokoch – v roku 2005 sa darilo recyklovať len asi 24 % z celkového objemu tohto odpadu.

Pomerne výrazný nárast recyklácie členské krajiny vykázali aj v prípade zmesového komunálneho odpadu. Miera recyklácie sa v jeho prípade vyšvihla z 35 % v roku 2017 v priebehu desiatich rokov vyšvihla na 46 %.

V prípade odpadu z elektrických a elektronických zariadení, akými sú počítače, televízory, chladničky či mobilné telefóny, sa v roku 2016 podarilo zrecyklovať približne dve pätiny (41 %) celého objemu, kým v roku 2010 to bolo zhruba 28 %.

Podiel recyklovaných materiálov je stále malý

Napriek rastúcim číslam recyklácie sa však recyklované materiály používajú v EÚ stále málo. Z recyklovaných produktov a materiálov pochádza len asi 12 % surovinových zdrojov (2016). Veľká väčšina surovín, ktoré využívame, sú teda aj naďalej primárne prírodné zdroje.

Ukazovateľ, ktorý Eurostat v oblasti využívania plastových materiálov využíva, je „miera obehového využitia materiálov“ (Circular material use rate), ktorý meria príspevok recyklovaných materiálov k celkovej spotrebe surovín v priemysle, stavebníctve a ostatných odvetviach ekonomiky.

„Cieľom obehového hospodárstva je zachovať hodnotu produktov, materiálov a zdrojov tak dlho, ako je to len možné, tým, že ich na konci životnosti navráti do produktového cyklu a zároveň zníži tvorbu odpadu,“ uviedol Eurostat.

Slovensko medzi krajinami s výnimkou

V pondelok 4. marca, kedy Eurostat publikoval správu, Európska komisia vydala Správu o implementácii Akčného plánu obehového hospodárstva.

Odpadová legislatíva EÚ vyžaduje, aby sa miera recyklácie komunálneho odpadu do roku 2035 zvýšila aspoň na 65 %, na skládky prúdilo maximálne 10 % odpadu a zvyšok prechádzal energetickým zhodnotením. V prípade odpadov z obalov by sa o 11 rokov malo recyklovať najmenej 70 % celého objemu odpadov.

Slovensko patrí ku krajinám s najväčším podielom skládkovania odpadov v EÚ. Najvyšší kontrolný úrad vlani preveroval, ako sa u nás Slovensku realizuje politika triedenia komunálneho odpadu a či plníme ciele, ku ktorým sme sa zaviazali v strategických dokumentoch. O výsledkoch kontroly NKÚ sme na Odpady-portal.sk písali v tomto článku.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zákaz vývozu druhotných surovín z EÚ? Zničíte nás, tvrdia recyklátori

Zákaz vývozu druhotných surovín z EÚ? Zničíte nás, tvrdia recyklátori

Recyklátori podporujú sprísnenie vývozu nespracovaného odpadu mimo EÚ. Apelujú na rozlišovanie medzi odpadom a druhotnou surovinou.

ZMOS: Povoľovacie procesy zneužívajú a blokujú rôzne združenia, máme riešenie

ZMOS: Povoľovacie procesy zneužívajú a blokujú rôzne združenia, máme riešenie

Združenie miest a obcí predstavilo analýzu hlavných priorít, na ktoré by sa malo zamerať odpadové hospodárstvo na Slovensku, ako aj niekoľko odporúčaní.

Nová metóda od Honeywellu premieňa plastový odpad na kvalitné ropné produkty

Nová metóda od Honeywellu premieňa plastový odpad na kvalitné ropné produkty

Spoločnosť predstavuje postup, ktorý dokáže opätovne využiť aj doteraz nerecyklovateľné plasty. Mohol by výrazne znížiť emisie CO2 aj dopyt po fosílnych palivách na trhu s plastmi.