Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Aké chyby robíme najčastejšie pri triedení odpadu?

Jedným z celoslovenských problémov je, že odpad v kontajneroch na triedený zber je neraz silno znečistený. Vyplýva to z dlhodobých prieskumov a analýz organizácie zodpovednosti výrobcov.

Aké chyby robíme najčastejšie pri triedení odpadu?

NATUR-PACK

  • Aktuality |  10.03.2019 |  Tereza Kazdová

Financovanie triedeného zberu je v plnej miere hradené takzvanými výrobcami a to prostredníctvom organizácií zodpovednosti výrobcov.

Nato, aby sme naše právo na triedený zber využívali naplno, a nato, aby sme v úrovni triedenia a následnej recyklácie odpadov na Slovensku naďalej nezaostávali za ostatnými európskymi krajinami, je však potrebné, aby sme okrem našich práv uplatňovali aj naše povinnosti.

Organizácia zodpovednosti výrobcov NATUR-PACK v posledných mesiacoch vykonala šesťdesiatštyri analýz odpadu po celom Slovensku a na desiatky ďalších sa pripravuje. Vďaka analýzam triedeného odpadu môžeme vyvodiť, aké občania robia pri triedení najčastejšie chyby.

zdroj: NATUR-PACK

Triedime nedbalo

„V prvom rade sa do nádob na triedený zber vhadzuje aj to, čo tam zásadne nepatrí, teda to, čo v danom kontajneri možno považovať za nečistoty. Keďže na Slovensku nemáme jednotný systém triedeného zberu, každý z nás je povinný oboznámiť sa s pravidlami zberu vo svojej samospráve,“ hovorí Marek Brinzík zo spoločnosti NATUR-PACK.  

Informácie nájdete napríklad na nálepkách nádob na triedený zber či na vývesných plochách a systém zberu musí byť zverejnený aj na každej webovej stránke obce.

„Ak už vieme, čo kam patrí, stačí tieto pravidlá dodržiavať. V praxi je však toto jeden z problémov, prečo sa kontajnery zapĺňajú rýchlejšie, než by sa mali,“ vysvetľuje Brinzík.

Napríklad v modrom kontajneri určenom na odpad z papiera a lepenky by sa nemali objaviť plasty, textílie a už vôbec nie chemikálie. Do zeleného kontajnera na sklo by sa v žiadnom prípade nemali dostať PET fľaše ani iné druhy plastových odpadov. V žltej nádobe na plasty určite nemá čo hľadať sklo alebo nebezpečné odpady.

zdroj: NATUR-PACK

Zber sa predražuje

Nevhodné druhy odpadov bežne predstavujú 15-20% obsahu nádob na triedený zber. V niektorých analýzach OZV sa však čísla priblížili až k hodnote 50%.

Dôležité je uvedomiť si, že ak je v nádobe na triedený zber dosiahnutá hodnota znečistenia 45%, náklady na spracovanie takto silne znečisteného a prakticky nepoužiteľného odpadu znáša obec, čo sa časom môže negatívne prejaviť aj na peňaženkách jej obyvateľov.

Ďalším celoslovenským problémom je aj to, že obaly sa vhadzujú do nádob nestlačené. PET fľaše, nápojové kartóny a papierové krabice sa veľmi často vyskytujú v nádobách na triedený zber bez ich predchádzajúceho stlačenia.

„Celý systém triedeného zberu sa tým predražuje, nakoľko zberové spoločnosti prevážajú vzduch namiesto odpadu. Už iba takým jednoduchým úkonom, akým je stláčanie odpadov, dokážeme ušetriť 40-50% obsahu nádob alebo vriec na triedený zber,“ zdôrazňuje Brinzík.

Triedený zber je pre každého občana Slovenska bezplatný, má to však háčik

Triedený zber je bezplatný pre občanov – pre fyzické osoby. Avšak môže sa stať, najmä vo väčších mestách, že nádoby, ktoré sú určené pre verejnosť, využívajú aj súkromné spoločnosti.

zdroj: NATUR-PACK

Brinzík konštatuje: „Toto je ďalší problém, ktorý v niektorých mestách môže výrazne prispievať k preplneniu niektorých kontajnerov na triedený zber, najmä skla a papiera.“

Súkromné spoločnosti si totiž triedený zber musia financovať z vlastných zdrojov.Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Novela zákona o EIA prešla v parlamente prvým čítaním

Novela zákona o EIA prešla v parlamente prvým čítaním

Envirorezort pôvodne navrhoval, aby novela nadobudla účinnosť už od mája. Termín posunuli.

Monitoring odpadového hospodárstva | 4. - 10. 4. 2024

Monitoring odpadového hospodárstva | 4. - 10. 4. 2024

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.

Chcú riešiť littering z cigariet. ZMOS a SPAK-EKO sa dohodli na spolupráci

Chcú riešiť littering z cigariet. ZMOS a SPAK-EKO sa dohodli na spolupráci

Východisko vidia v uplatňovaní rozšírenej zodpovednosti výrobcov.