Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Ako zredukovať potravinový odpad v reštauráciách? Pasívna kampaň nezabrala

Výskumný tím analyzoval zvyšky na tanieroch stravníkov v samoobslužných bufetoch pred a po nainštalovaní informačných tabúľ o potravinovom odpade. Práve v týchto typoch stravovacích zariadení máme najväčšiu tendenciu plytvať potravinami.

Ako zredukovať potravinový odpad v reštauráciách? Pasívna kampaň nezabrala

Fotolia

Vedci si posvietili na správanie stravníkov v reštauráciách, ktoré fungujú na princípe „all you can eat“ („zjedz, koľko vládzeš“ – pozn. red.) a vo vysokoškolských jedálňach, ktoré poskytujú možnosť samoobslužného bufetu. Práve v takýchto stravovacích zariadeniach zvykneme vo veľkej miere plytvať potravinami, keďže si často na tanier naložíme viac než v skutočnosti skonzumujeme.

V Illinois sa snažili stravníkov od takéhoto správania odučiť pomocou kampane, ktorá poukazovala na fakt, že keď má stravník veľkosť svojej porcie vo vlastnej réžii, množstvo vyhodeného jedla je konštantne väčšie ako keď je mu pridelená porcia.

Kampaň bola finančne nenáročná a hoci bola dobre smerovaná, ukázalo sa, že bola iba veľmi málo efektívna. Vyplýva to z výskumu vedeckého tímu z University of Illinois, ktorý analyzoval údaje zhromaždené o správaní stravníkov a rozhodnutiach, ktoré robia pri naberaní porcií.

S „all you can eat“ sa bojuje ťažko

Brenna Ellison, ktorá je profesorkou poľnohospodárskej ekonomiky a ekonomiky domácnosti na univerzite v Illinois, naznačuje, že kampaň smerovaná na informovanosť stravníkov o problematike potravinového odpadu nepriniesla štatisticky významné výsledky. Nijako výrazne sa na množstve potravinového odpadu, ktorý vzniká v prevádzkach vedených štýlom otvoreného bufetu, neodrazila.

„S potravinovým odpadom sa v „all you can eat“ bufetoch a jedálňach bojuje ťažko. Vzdelávacie kampane sú síce lacným spôsobom, ako zvyšovať povedomie spotrebiteľov o potravinovom odpade, no v konečnom dôsledku majú iba malý vplyv na ich správanie,“ hovorí.

Aby došlo k výraznejšej redukcii odpadu, edukačné kampane by mali sprevádzať iné zmeny v systéme. K veľkému množstvu odpadu v týchto prevádzkach prispieva nepochybne fakt, že cena obeda sa neviaže na konkrétnu veľkosť porcie a stravníci to chcú čo najviac využiť. Pomôcť by mohlo aj porciovanie jedál do samoobslužných bufetov.

Pozreli sa na menzy pre vysokoškolákov

Vedci zisťovali, či sa oplatí zaviesť kampaň o redukcii potravinového odpadu vo vysokoškolských menzách, keďže ho tam vzniká veľmi veľa. Práve mladí ľudia navyše zahadzujú zvyčajne viac potravín ako staršie generácie.

„Vo všeobecnosti platí, že oblasť reštauračného priemyslu a potravinárskych služieb produkuje enormné množstvo potravinového odpadu, no v stravovacích zariadeniach určených pre vysokoškolákov, ktoré sa riadia filozofiu „zjedz, koľko vládzeš“, je tento problém obzvlášť závažný,“ konštatuje Brenna Ellison.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Do roku 2027 bude trh recyklácie solárnych panelov rapídne narastať

Do roku 2027 bude trh recyklácie solárnych panelov rapídne narastať

S akými odhadmi prišli analytici?

Obalový priemysel čakajú investície, ak má zvyšovať podiel recyklátu vo fľašiach

Obalový priemysel čakajú investície, ak má zvyšovať podiel recyklátu vo fľašiach

Výrobcovia nápojov nebudú čakať s primiešavaním recyklátu do obalov do roku 2025. Ale potrebujú jasné podmienky. Nie všetky firmy z odvetvia majú rovnakú štartovaciu čiaru.

Vietor vynáša mikroplasty z oceánov naspäť na pevninu

Vietor vynáša mikroplasty z oceánov naspäť na pevninu

Nový výskum zistil, že stovky tisíc ton mikroplastov, ktoré sa dostanú do oceánov môžu byť prepravené naspäť na pobrežie pomocou morského vánku.