Zariadenie na energetické zhodnocovanie odpadu (WtE - Waste To Energy) má mať kapacitu 95 000 t/rok, investícia by mala stáť približne 100 miliónov eur. Prekladateľom zámeru je firma známeho vodohospodára Ladislava Slebodníka.
V katastri obce Drienov na polceste medzi Košicami a Prešovom má byť vybudované zariadenie v areáli s rozlohou približne 6 hektárov, z ktorého zastavaná plocha bude tvoriť pol hektára.
Okrem výroby elektriny (45 064 MWh/rok) by zariadenie malo dodávať aj teplo do horúcovodu, výroba tepelnej energie má dosiahnuť 107 984 MWh/rok.
Odpad by mal byť dovážaný denne len v pracovných dňoch, fabriku bude obsluhovať pri štvorzmennej prevádzke 55 zamestnancov.
Text zámeru podľa zákona o EIA neobsahuje informáciu o cieľovom využití tepla. Pre vyvedenie horúcej vody zo zariadenia má byť podľa zámeru inštalovaná výmenníková stanica a vybudovaný horúcovod 2 x DN 250, ktorý bude viesť k odovzdávaciemu miestu na hranici areálu.
Areál bývalej kafilérie vyzerá dnes takto | Foto - zdroj: Zámer EIA
„Od odovzdávacieho miesta vedie horúcovod ako samostatná stavba,“ vysvetľuje spracovateľ zámeru. Dokument si môžete stiahnuť nižšie.
Predkladateľ uvádza ako referenčnú prevádzku najnovšiu prevádzku v československom prostredí, modernú spaľovňu v Chotíkove pri Plzni, ktorá bola spustená do prevádzky v roku 2016.
Odpad z Prešova a okolia
Keďže v neďalekých Košiciach sa nachádza podobné zariadenie WtE, ktoré prevádzkuje spoločnosť KOSIT, pre túto prevádzku by mal byť zmesový komunálny odpad a jemu podobné odpady zo živností, úradov a priemyslu (katalógové číslo 20 03 01) privážaný z mesta Prešov a vybraných lokalít regiónu.
Závod by mal byť spustený do prevádzky od roku 2024.
O predkladateľoch zámeru
Predkladateľom zámeru je bratislavská spoločnosť SLOR, s. r. o., ktorej spoločníkmi sú Milan Orlovský a Ladislav Slebodník. Firma vznikla v roku 2010, v rozsahu živosti má aj prípravné práce k realizácii stavby. V roku 2017 dosiahla podľa Finstat príjmy iba 1500 eur.
Ladislav Slebodník je známy z vodohospodárskej oblasti ako bývalý riaditeľ bratislavského odštepného závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku. V minulosti bol tiež vedúcim úradu MŽP SR, v roku 2006 v parlamentných voľbách kandidoval za HZDS, v roku 2016 za „následníka“ HZDS Stranu moderného Slovenska.
V roku 2009 sa o ňom uvažovalo ako o nástupcovi na poste ministra životného prostredia po zastupujúcom Dušanovi Čaplovičovi.
V ostatných rokoch podnikal aj ako výrobca vodnej energie a odborný hodnotiteľ projektov cez eurofondy.
Milan Orlovský je zakladateľom a spoločníkom firmy KOOR, s.r.o., ktorá je jednou z popredných ESCO spoločností na slovenskom trhu. Pôsobí najmä v oblasti teplárenstva.
Stiahnite si zámer
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.