Plastové príbory, taniere, slamky, vatové tyčinky a ďalšie jednorazové výrobky z plastu by mali zmiznúť z predaja naprieč celou EÚ.
Poslanci Európskeho parlamentu výraznou väčšinou hlasov schválili celoúniový zákaz predaja plastových výrobkov na jedno použitie. Smernicu, na ktorej sa neformálne dohodli vyjednávači europarlamentu a Rady EÚ, podporilo 560 poslancov, 35 bolo proti a 28 poslancov sa zdržalo.
Zákaz predaja by sa mal podľa novej legislatívy od roku 2021 vzťahovať na jednorazové plastové príbory a taniere, plastové slamky, plastové vatové tyčinky či plastové paličky na balóny.
V predaji by už po novom nemali byť ani produkty z exo-degradovateľných plastov, jednorazové plastové nádoby na potraviny (obaly rýchleho občerstvenia) a ani poháre vyrobené z expandovaného polysterénu. Výnimku by mali, naopak, dostať plastové slamky používané v zdravotníctve.

Foto: Pixabay
„Jednorazové plastové predmety predstavujú približne polovicu všetkých predmetov morského odpadu nájdeného na európskych plážach podľa počtov,“ píše sa v dôvodovej správe k smernici. „Táto iniciatíva sa preto zameriava na 10 najviac nachádzaných jednorazových plastových predmetov a na rybársky výstroj, ktoré dohromady predstavujú okolo 70 % týchto predmetov morského odpadu podľa počtov.“
Návrh Smernice o znižovaní vplyvu určitých plastových výrobkov na životné prostredie si môžete spolu so sprievodnou dokumentáciou stiahnuť cez odkaz v závere článku. O všetkých smerniciach, kvôli ktorým sa bude v dohľadnej dobe meniť odpadové legislatíva na Slovensku, čítajte tu.
Recyklátori zákaz kritizujú
Novú smernicu a plošný zákaz jednorazových plastov však má aj svojich kritikov. Podľa obchodnej asociácie European Plastics Converters (EuPC) je legislatíva krátkozraká a šije sa horúcou ihlou.
„Toto hlasovanie bude mať priamy negatívny dopad na životné prostredie a tisíce pracovných miest v celej Európe. Krajinám a ľuďom diktuje, ako majú žiť a meniť svoje spotrebiteľské návyky bez toho, aby sme sa zamerali na to kľúčové, hlavne vzdelávanie a osvetu,“ povedal výkonný riaditeľ EuPC Alexandre Dangis.

Foto: Fotolia
Znečisťovanie životného prostredia podľa neho bude pokračovať, pritom plasty len vystriedajú iné materiály. EuPC však očakáva, že nová smernica sa vďaka širokej politickej podpore dostane do praxe a na zákaze jednorazových plastov nič nezmenia ani nadchádzajúce voľby do Európskeho parlamentu.
RZV má platiť aj pre tabakové spoločnosti
Zákaz jednorazových plastov nie je jedinou novinkou, s ktorou nová smernica prichádza. Prijatá legislatíva taktiež stanovuje členským štátom do roku 2029 cieľ zberu plastových fliaš na úrovni 90%.
Podľa ďalšieho z cieľov by mal podiel recyklovaného obsahu v plastových fľašiach dosiahnuť 25%. V nasledujúcich piatich rokoch by sa mal zvýšiť až na 30%.
Schválený text tiež upravuje zásadu „znečisťovateľ platí“ zavedením systému rozšírenej zodpovednosti výrobcu, ktorá by sa mala týkať najmä tabakových spoločností či producentov rybolovných nástrojov a zariadení obsahujúcich plasty.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.