Plasty na jedno použitie majú skončiť. Europoslanci odklepli ich zákaz od roku 2021 | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Plasty na jedno použitie majú skončiť. Europoslanci odklepli ich zákaz od roku 2021

Plastové príbory, taniere, slamky, vatové tyčinky a ďalšie jednorazové výrobky z plastu by mali zmiznúť z predaja naprieč celou EÚ.

Plasty na jedno použitie majú skončiť. Europoslanci odklepli ich zákaz od roku 2021

Foto: Maxpixel

Poslanci Európskeho parlamentu výraznou väčšinou hlasov schválili celoúniový zákaz predaja plastových výrobkov na jedno použitie. Smernicu, na ktorej sa neformálne dohodli vyjednávači europarlamentu a Rady EÚ, podporilo 560 poslancov, 35 bolo proti a 28 poslancov sa zdržalo.

Zákaz predaja by sa mal podľa novej legislatívy od roku 2021 vzťahovať na jednorazové plastové príbory a taniere, plastové slamky, plastové vatové tyčinky či plastové paličky na balóny.

V predaji by už po novom nemali byť ani produkty z exo-degradovateľných plastov, jednorazové plastové nádoby na potraviny (obaly rýchleho občerstvenia) a ani poháre vyrobené z expandovaného polysterénu. Výnimku by mali, naopak, dostať plastové slamky používané v zdravotníctve.

Foto: Pixabay

Jednorazové plastové predmety predstavujú približne polovicu všetkých predmetov morského odpadu nájdeného na európskych plážach podľa počtov,“ píše sa v dôvodovej správe k smernici. „Táto iniciatíva sa preto zameriava na 10 najviac nachádzaných jednorazových plastových predmetov a na rybársky výstroj, ktoré dohromady predstavujú okolo 70 % týchto predmetov morského odpadu podľa počtov.“

Návrh Smernice o znižovaní vplyvu určitých plastových výrobkov na životné prostredie si môžete spolu so sprievodnou dokumentáciou stiahnuť cez odkaz v závere článku. O všetkých smerniciach, kvôli ktorým sa bude v dohľadnej dobe meniť odpadové legislatíva na Slovensku, čítajte tu.

Recyklátori zákaz kritizujú

Novú smernicu a plošný zákaz jednorazových plastov však má aj svojich kritikov. Podľa obchodnej asociácie European Plastics Converters (EuPC) je legislatíva krátkozraká a šije sa horúcou ihlou.

„Toto hlasovanie bude mať priamy negatívny dopad na životné prostredie a tisíce pracovných miest v celej Európe. Krajinám a ľuďom diktuje, ako majú žiť a meniť svoje spotrebiteľské návyky bez toho, aby sme sa zamerali na to kľúčové, hlavne vzdelávanie a osvetu,“ povedal výkonný riaditeľ EuPC Alexandre Dangis.

Foto: Fotolia

Znečisťovanie životného prostredia podľa neho bude pokračovať, pritom plasty len vystriedajú iné materiály. EuPC však očakáva, že nová smernica sa vďaka širokej politickej podpore dostane do praxe a na zákaze jednorazových plastov nič nezmenia ani nadchádzajúce voľby do Európskeho parlamentu. 

RZV má platiť aj pre tabakové spoločnosti

Zákaz jednorazových plastov nie je jedinou novinkou, s ktorou nová smernica prichádza. Prijatá legislatíva taktiež stanovuje členským štátom do roku 2029 cieľ zberu plastových fliaš na úrovni 90%.

Podľa ďalšieho z cieľov by mal podiel recyklovaného obsahu v plastových fľašiach dosiahnuť 25%. V nasledujúcich piatich rokoch by sa mal zvýšiť až na 30%.

Schválený text tiež upravuje zásadu „znečisťovateľ platí“ zavedením systému rozšírenej zodpovednosti výrobcu, ktorá by sa mala týkať najmä tabakových spoločností či producentov rybolovných nástrojov a zariadení obsahujúcich plasty.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. vladimirkarkus@gmail.com07.04.2019 (17:30)
    Konečne sa začínajú podnikať výrazné kroky na zníženie produkcie plastov. Myslím si, že globálna situácia je naozaj zlá. Človek má však často dojem, že keď sa nedeje niečo priamo pred dverami jeho domu, až tak veľmi sa ho to vlastne netýka :/ Téme plastov sa venujeme i na webe Ecomia.sk, kde sme zhrnuli riziko plastový obalov. Dovolím si preto zdieľať tento článok i tu: https://www.ecomia.sk/blog/plastove-obaly-na-jedlo-pachaju-skody/

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

OZV ENVI - PAK prezentovala novú online hru o triedení odpadu

OZV ENVI - PAK prezentovala novú online hru o triedení odpadu

Hra je určená pre širokú verejnosť a nadväzuje na behaviorálne techniky, ktorými ENVI - PAK motivuje ľudí k pozitívnej zmene správania.

Čo všetko vieme o mikroplastoch? Sú všade, no nakoľko nám škodia zatiaľ nie je jasné

Čo všetko vieme o mikroplastoch? Sú všade, no nakoľko nám škodia zatiaľ nie je jasné

Drobné plastové čiastočky sa vyskytujú aj na najodľahlejších miestach na planéte, konzumujeme ich v potravinách a vdychujeme zo vzduchu. Doposiaľ však nemáme jednoznačné závery o tom, či negatívne vplývajú na ľudské zdravie a fungovanie ekosystémov.

Prezidentka vetovala novelu zákona o EIA. Obmedzíte práva verejnosti, dôvodí

Prezidentka vetovala novelu zákona o EIA. Obmedzíte práva verejnosti, dôvodí

Zákonu vyčíta najmä ustanovenia týkajúce sa práv verejnosti v novele zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie.