Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Nová smernica sľubuje lepšie triedenie aj rozšírenie zodpovednosti výrobcov

Pre niektoré plasty na jedno použitie bude platiť len trvalé zníženie spotreby. Iné však budú zakázané úplne. Európska únia sľubuje aj zvýšený podiel recyklovaného plastu vo všetkých PET fľašiach.

Ľubomír Ďuračka

Ľubomír Ďuračka / Foto: Odpady-portal.sk

Na konferencii ODPADY 2019, ktorá sa uskutočnila 28. marca v Žiline, predstavil Ľubomír Ďuračka z odboru odpadového hospodárstva a integrovanej prevencie MŽP SR prehľad o aktuálnom vývoji európskej legislatívy vo vzťahu k príprave novej Smernice o znižovaní vplyvu niektorých plastových výrobkov na životné prostredie. Denník Odpady-portal.sk sa téme venoval v tomto článku.

Prvé oficiálne znenie smernice bolo zaslané členským štátom koncom mája minulého roku. Zdá sa, že účinnosť nadobudne už o pár mesiacov.

„Celým impulzom tvorby takejto smernice bolo narastajúce množstvo odpadu v moriach, na plážach a z toho teda aj vychádzajú tie jednorazové plastové výrobky, ktoré sa najčastejšie nachádzali na plážach a v morskom prostredí,“ zdôrazňuje Ďuračka a zároveň pripomína, že tento problém sa však týka aj vnútrozemských štátov.

Nová smernica dopĺňa už existujúcu smernicu o obaloch a odpadoch z obalovRámcovú smernicu o odpade. Voči týmto starším smerniciam je však z právneho hľadiska lex specialis. To znamená, že ak dôjde k určitým nezrovnalostiam, prioritne platí práve Smernica o znižovaní vplyvu niektorých plastových výrobkov na životné prostredie.

Trvalé zníženie spotreby do roku 2026

Zatiaľ čo pre niektoré jednorazové plastové výrobky bude platiť len trvalé zníženie spotreby, iné budú z uvedenia na trh obmedzené úplne.

Ďuračka zdôrazňuje, že ďalej tiež pôjde o požiadavky na označovanie výrobku, zavedenie rozšírenej zodpovednosti výrobcu, ale aj požiadavky na triedený zber z týchto výrobkov.

Okrem toho by výrobcovia mali zabezpečiť zvýšenie informovanosti o vplyve plastových výrobkov na životné prostredie, ako sú napríklad poháre na nápoje či nádoby na jedlo.

„Členské štáty by mali zabezpečiť ambiciózne a trvalé zníženie (spotreby) do roku 2026 v porovnaní s rokom 2022,“ vysvetľuje Ďuračka.

Evidencia bude prebiehať na úrovni výrobkov

Doteraz máme stále evidované výrobky v rámci rozšírenej zodpovednosti výrobcov len na úrovni materiálového zloženia – čiže materiály ako plast, papier, sklo či kovy.

Podľa Ďuračku to vyzerá tak, že evidencia bude na úrovni výrobkov. „A z tejto evidencie potom budeme musieť ako členský štát vykazovať alebo dokladovať opatrenia, ktoré boli prijaté na trvalé zníženie týchto plastových výrobkov,“ dodáva.

Musí to byť uskutočnené tak, aby Komisia mohla usúdiť, že k takémuto výraznému zníženiu došlo aj v realite.

Stanovený obsah recyklátu

Ďalšie opatrenie, ktoré má členský štát prijať, je obmedzenie pre uvedenie plastových výrobkov na trh.

To by mal členský štát dosiahnuť dva roky od účinnosti smernice. V tomto prípade ide o plastové príbory, taniere, slamky, výrobky z oxodegradovateľných plastov a expandovaného polystyrénu.

Smernica tiež vyžaduje stanovenie požiadaviek na výrobok. Do piatich rokov od účinnosti smernice všetky uzávery a viečka ostanú počas užívania pripevnené k obalu.

„Táto podmienka sa bude vzťahovať na plastové fľaše, na nápoje a kompozitné nápojové obaly s kapacitou najviac tri litre,“ vysvetľuje Ďuračka.

Ďalšia požiadavka stanovuje, že podiel recyklovaného plastu vo všetkých PET fľašiach bude musieť od roku 2025 dosahovať 25 percent a od roku 2030 až 30 percent.

Obsah recyklátu sa potom vypočíta ako priemer zo všetkých nápojových PET fliaš uvedených na trh v členskom štáte,“ konštatuje.

Informovanie o vhodnom nakladaní s odpadom

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Odpad so zmiešaným plastom v USA končí v spaľovni alebo na skládke

Odpad so zmiešaným plastom v USA končí v spaľovni alebo na skládke

O zvyškový plastový odpad je iba minimálny alebo žiadny záujem. Pre mestá bol kedysi zdrojom príjmu, teraz predstavuje iba náklady.

Potravinami najviac plytvajú domácnosti, vyplýva z prieskumu EÚ

Potravinami najviac plytvajú domácnosti, vyplýva z prieskumu EÚ

Aké chyby robia domácnosti najčastejšie? Ktoré vekové skupiny najviac plytvajú? Čo najviac vyhadzujú Slováci? Odborníčky diskutovali v Prahe.

Na majstrovstvách sveta v hokeji sa podarilo vytriediť 56 % odpadu

Na majstrovstvách sveta v hokeji sa podarilo vytriediť 56 % odpadu

Sedem ton vytriedeného skla, 21 ton plastov, 25 ton papiera. Pozrite si, ako dopadol hokejový šampionát v Bratislave a Košiciach z hľadiska odpadov.