Eversheds Sutherland

Novela vyhlášky predlžuje výnimku používania nebezpečných látok v elektrozariadeniach

Návrh vyhlášky MŽP SR určuje, v ktorých zariadeniach a dokedy možno olovo, kadmium a oxid olovnatý ešte používať.

Novela vyhlášky predlžuje výnimku používania nebezpečných látok v elektrozariadeniach
Foto: Fotolia

Ministerstvo životného prostredia opäť novelizuje už niekoľkokrát menenú vyhlášku o technických požiadavkách na elektrické a elektronické zariadenia. Vyplýva to z nových delegovaných smerníc Európskej komisie prijatých koncom roku 2018, ktoré sa vzťahujú ku smernici z roku 2011 o obmedzení používania určitých nebezpečných látok v elektrických a elektronických zariadeniach.

Výrobcovia, dovozcovia a distribútori

Vyhláška predlžuje možnosť „používania vybraných obmedzovaných látok v elektrických a elektronických zariadeniach, za ktoré dodnes neexistuje spoľahlivá náhrada, z dôvodu nedostatočného vedeckého a technického pokroku.“ Ide napríklad o spotrebnú elektroniku, elektrické komponenty, či osvetľovacie zariadenia. Cieľom predpisu má byť prispieť k environmentálne šetrnému zhodnocovaniu a zneškodňovaniu elektroodpadu.

Vyhláška prakticky umožní predĺženie možnosti používania  olova, kadmia a oxidu olovnatého v určitých elektrických a elektronických zariadeniach alebo ich komponentoch z dôvodu nemožnosti ich náhrady a týka sa teda najmä výrobcov, dovozcov a distribútorov takýchto elektrozariadení.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)