V prezidentskom paláci sa presadzuje cirkulárna ekonomika | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

V prezidentskom paláci sa presadzuje cirkulárna ekonomika

V spolupráci s Inštitútom cirkulárnej ekonomiky uskutočňuje kancelária prezidenta zmeny v predchádzaní vzniku odpadov aj v ďalších opatreniach pre uhlíkovú neutralitu.

Prezidentský palác (Grasalkovičov palác)

Prezidentský palác (Grasalkovičov palác) | Foto: Odpady-portal.sk

„Projekt začal ešte pred nástupom prezidentky Zuzany Čaputovej. Jeho cieľom je zmeniť vnútorné nastavenie pravidiel toho, čo sa používa v rámci úradu, ako kancelária pristupuje k odpadom,“ uviedol pre Odpady-portal.sk hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Martin StrižinecMartin Strižinec | Foto: Odpady-portal.sk

V celej Kancelárii prezidenta SR eliminovali plastové fľaše a nahradili ich sklenenými, vrátane používania sklenených čiaš na podávanie nápojov. Vymenili tiež papierové uteráky na toaletách za alternatívne, ktoré sa pravidelne perú.

V prezidentskom paláci prestali používať kávové kapsule a zvyšky z kávy smerujú do kompostu.

V rámci aktivít INCIEN pripravuje aj workshopy pre zamestnancov.

Prvú analýzu komunálneho odpadu uskutočnil inštitút v Kancelárii prezidenta už v júni tohto roku. Kontrolou prešli všetky kancelárie Grassalkovičovho aj Karáčoniho paláca.

„Objavili sme veľký podiel kuchynského odpadu a jednorazových plastov, najmä polystyrénu,“ povedala pre RTVS Petra Csefalvayová z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky. „Prekvapil nás aj veľký podiel textilného odpadu.“ V zmesovom komunálnom odpade sa nachádzal aj vysoký podiel nevytriedeného plastu a papiera.

Petra-CsefalvayovaPetra Csefalvayová | Foto: Odpady-portal.sk

Inšpiráciou pre vznik iniciatívy bola holandská ambasáda v Bratislave, ktorá funguje "bezodpadovo".

„Na začiatku nás kancelária oslovila so zámerom predchádzania vzniku odpadu,“ vysvetľuje pre Odpady-portal.sk Petra Csefalvayová. V súčasnosti v rámci spolupráce riešia problém umiestnenia biologicky rozložiteľného odpadu, nakoľko vonkajšie priestory oboch palácov majú obmedzené možnosti pre umiestnenie kompostérov.

Aktivistky preto urobili zoznam základných krokov, ktoré by sa mali uskutočniť.

INCIEN podpísal s kanceláriou prezidentky aj memorandum o zelenom obstarávaní. „To je najväčšia méta, ku ktorej sme sa chceli dostať,“ objasnila Petra Csefalvayová.

Juraj Rizman

Poradca prezidentky Juraj Rizman zdôraznil aj záujem prezidentky Čaputovej o uhlíkovú neutralitu a opatrenia, ktoré môžu urobiť počas zahraničných ciest či návštev v prezidentskom paláci. „Chceme zásadne zmeniť aj využívanie energie v objektoch, k čomu by mali smerovať prvé kroky už pri plánovaných rekonštrukciách budov.“

Súčasťou zámerov je aj vybudovanie nádrží na zadržiavanie dažďovej vody. „Chceme dosiahnuť, aby v našich budovách bola environmentálna udržateľnosť na vyššom štandarde.“

Seminár pre zamestnancov Kancelárie prezidenta SR | Foto: Odpady-portal.sk

Budúci rok na jar chcú uskutočniť aj porovnávaciu analýzu komunálneho odpadu so situáciou spred roka, aby zistili účinnosť opatrení.


Mohlo by vás zaujímať

Analýza ukázala, že zber kuchynského odpadu funguje, ale je drahý a zle nastavený

Analýza ukázala, že zber kuchynského odpadu funguje, ale je drahý a zle nastavený

Zväz odpadového priemyslu upozorňuje, že vyzbieraný kuchynský odpad v niektorých regiónoch nie je kde spracovať a zrejme končí „načierno“ na poliach alebo skládkach.

Poplatkový zákon treba nastaviť spravodlivejšie, myslia si mestá

Poplatkový zákon treba nastaviť spravodlivejšie, myslia si mestá

Predstavili návrhy, ako zefektívniť systém.

Priemyselný odpad premieňajú na stavebný materiál. Polymérové tehly sa spájajú bez malty

Priemyselný odpad premieňajú na stavebný materiál. Polymérové tehly sa spájajú bez malty

Austrálski vedci predstavujú inováciu, ktorá posúva stavebný priemysel bližšie k princípom obehového hospodárstva.