Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

V prezidentskom paláci sa presadzuje cirkulárna ekonomika

V spolupráci s Inštitútom cirkulárnej ekonomiky uskutočňuje kancelária prezidenta zmeny v predchádzaní vzniku odpadov aj v ďalších opatreniach pre uhlíkovú neutralitu.

Prezidentský palác (Grasalkovičov palác)

Prezidentský palác (Grasalkovičov palác) | Foto: Odpady-portal.sk

„Projekt začal ešte pred nástupom prezidentky Zuzany Čaputovej. Jeho cieľom je zmeniť vnútorné nastavenie pravidiel toho, čo sa používa v rámci úradu, ako kancelária pristupuje k odpadom,“ uviedol pre Odpady-portal.sk hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Martin StrižinecMartin Strižinec | Foto: Odpady-portal.sk

V celej Kancelárii prezidenta SR eliminovali plastové fľaše a nahradili ich sklenenými, vrátane používania sklenených čiaš na podávanie nápojov. Vymenili tiež papierové uteráky na toaletách za alternatívne, ktoré sa pravidelne perú.

V prezidentskom paláci prestali používať kávové kapsule a zvyšky z kávy smerujú do kompostu.

V rámci aktivít INCIEN pripravuje aj workshopy pre zamestnancov.

Prvú analýzu komunálneho odpadu uskutočnil inštitút v Kancelárii prezidenta už v júni tohto roku. Kontrolou prešli všetky kancelárie Grassalkovičovho aj Karáčoniho paláca.

„Objavili sme veľký podiel kuchynského odpadu a jednorazových plastov, najmä polystyrénu,“ povedala pre RTVS Petra Csefalvayová z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky. „Prekvapil nás aj veľký podiel textilného odpadu.“ V zmesovom komunálnom odpade sa nachádzal aj vysoký podiel nevytriedeného plastu a papiera.

Petra-CsefalvayovaPetra Csefalvayová | Foto: Odpady-portal.sk

Inšpiráciou pre vznik iniciatívy bola holandská ambasáda v Bratislave, ktorá funguje "bezodpadovo".

„Na začiatku nás kancelária oslovila so zámerom predchádzania vzniku odpadu,“ vysvetľuje pre Odpady-portal.sk Petra Csefalvayová. V súčasnosti v rámci spolupráce riešia problém umiestnenia biologicky rozložiteľného odpadu, nakoľko vonkajšie priestory oboch palácov majú obmedzené možnosti pre umiestnenie kompostérov.

Aktivistky preto urobili zoznam základných krokov, ktoré by sa mali uskutočniť.

INCIEN podpísal s kanceláriou prezidentky aj memorandum o zelenom obstarávaní. „To je najväčšia méta, ku ktorej sme sa chceli dostať,“ objasnila Petra Csefalvayová.

Juraj Rizman

Poradca prezidentky Juraj Rizman zdôraznil aj záujem prezidentky Čaputovej o uhlíkovú neutralitu a opatrenia, ktoré môžu urobiť počas zahraničných ciest či návštev v prezidentskom paláci. „Chceme zásadne zmeniť aj využívanie energie v objektoch, k čomu by mali smerovať prvé kroky už pri plánovaných rekonštrukciách budov.“

Súčasťou zámerov je aj vybudovanie nádrží na zadržiavanie dažďovej vody. „Chceme dosiahnuť, aby v našich budovách bola environmentálna udržateľnosť na vyššom štandarde.“

Seminár pre zamestnancov Kancelárie prezidenta SR | Foto: Odpady-portal.sk

Budúci rok na jar chcú uskutočniť aj porovnávaciu analýzu komunálneho odpadu so situáciou spred roka, aby zistili účinnosť opatrení.


Mohlo by vás zaujímať

Odpadárska firma v Česku mala údajne ukrátiť štát o miliardy korún na neodvedených poplatkoch

Odpadárska firma v Česku mala údajne ukrátiť štát o miliardy korún na neodvedených poplatkoch

Čerešničkou na torte bolo vlaňajšie schválenie novely zákona, ktorá znemožňuje štátu aj mestám spätne vymáhať poplatky. Odpadárska firma sa bráni a tvrdí, že kauza je spolitizovaná.

NATUR-PACK získal prestížne ocenenie Nadácie Pontis VIA BONA

NATUR-PACK získal prestížne ocenenie Nadácie Pontis VIA BONA

OZV získala toto ocenenie za projekt YouTube kanála NATUR-PACK verejnosti. NATUR-PACK nám prezradil, na aké reportáže a informačné videá sa môžeme tešiť v najbližšej dobe.

Ako nastaviť povinné ciele recyklovaného obsahu v obaloch? Priemysel nie je úplne jednotný

Ako nastaviť povinné ciele recyklovaného obsahu v obaloch? Priemysel nie je úplne jednotný

Plastový priemysel požaduje, aby bol do roku 2030 povinný cieľ recyklovaného obsahu v obaloch na úrovni 30 %. Niektorí spracovatelia však poukazujú na určité riziká.