Úplne odstrániť obaly je nemožné, nahradiť a znížiť sa dajú | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Úplne odstrániť obaly je nemožné, nahradiť a znížiť sa dajú

Recyklácia nie je definitívnym riešením, no zatiaľ sme v problematike plastového odpadu nič lepšie nevymysleli, tvrdí odborník na plasty.

Úplne odstrániť obaly je nemožné, nahradiť a znížiť sa dajú

Foto: Odpady-portal.sk

Je možné zabezpečiť bezodpadovosť plastových obalov a predávať potraviny bez plastov? Aj na tieto otázky v diskusii odpovedali panelisti konferencie Udržateľnosť a potraviny na Slovensku, ktorú pred pár dňami zorganizoval obchodný reťazec Tesco.

“Pokiaľ by sme vedeli zabezpečiť taký obal, aký príroda vymyslela pri niektorých potravinách, ako sú napríklad banány, uhorky, paradajky, jablká, hrušky, ktoré sami už majú obal chrániaci obsah, mali by sme po probléme,” hovorí Martin Polovka, riaditeľ Výskumného ústavu potravinárskeho.

Úplne eliminovať obaly podľa neho pravdepodobne nebude možné, tak ako nie je možné úplne sa vyhnúť vyhodeniu niektorých častí potravín. Je ale nutné sa zamyslieť, či je potrebné také veľké množstvo petrochemických obalov, či sa nedajú nahradiť alebo znížiť ich množstvo.

“Slovensko je v snahách o cirkulárnu ekonomiku na tom tak, ako sme na tom my, aké je naše mentálne nastavenie v týchto veciach. Začíname rozumieť súvislostiam, chápať, že transformácia bude stáť na tom, že všetci budeme spolupracovať. Nie je to o jednom človeku, organizácii alebo obchodnom reťazci, ktorý by to robil kvôli PR a marketingu,” myslí si Petra Csefalvayová z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky.

Predstava sveta bez obalov je absurdná

Predstava sveta, v ktorom zrazu nebudú obaly, je podľa nej úplne absurdná. “Je potrebné pochopiť, kedy je obal naozaj potrebný, a čo všetko môžem spraviť predtým, ako ten obal naozaj použijem napríklad na to, aby sa udržala kvalita, hygiena, podmienky zabaleného tovaru. Myslím si, že určitý typ obalov áno. Len často sa používajú obaly tam, kde ich netreba.”

Podstatným faktorom aj pri obaloch je logistika. P. Csefalvayová tvrdí, že veľa obalov sa môže ušetriť, ak reťazce budú dodávať na trh lokálne potraviny so sezónnou trvácnosťou. Až potom možno uvažovať, či plast alebo nie plast.

“Mali by sme zvoliť taký materiál, vrátane plastu, ktorý v lokálnych podmienkach je možné spracovať, zrecyklovať a tento recyklát uviesť na trhu v čo najbližšom mieste.”

Petra CsefalvayováPetra Cséfalvayová, INCIEN | Foto: Odpady-portal.sk

Recyklovateľnosť obalov

Na koncept cirkulárnej ekonomiky a spôsoby opätovného používania obalov sa zameriava aj spoločnosť Unilever. “Tam kde to ide, snažíme sa to robiť. Pri plastoch zatiaľ nie je výraznejší pokrok, ale napríklad už v roku 2020 bude jedna z našich najväčších značiek používať iba 100 % recyklovateľné obaly. Už v súčasnosti sa znížilo používanie plastov o 20 % v tejto značke,” približuje Pavel Hampejs.

Na Slovensku spolupracuje Univeler pri plastových obaloch so spoločnosťou ENVI - PAK. Podľa P. Hampejsa je Slovensko z pohľadu miery zberu a recyklácie trochu pozadu oproti Česku, kde tento systém funguje už dlhšiu dobu. Spoločnosť chce v spolupráci s OZV investovať veľa do vzdelávania na školách.

V bezobalovej drogérii zatiaľ chýba dopyt

Unilever v Česku spolupracuje so spoločnosťou Ekokom, s ktorou konzultuje vhodnosť obalu na recykláciu ešte pred uvedením produktu na trh. “Upozorňujú nás napríklad, aby sme nepoužili tento typ krytu, lebo sa tým znehodnotí celý obal a nedá sa ďalej použiť ako surovina,” objasňuje P. Hampejs. Myslí si, že ľudí treba motivovať ku zberu a triedeniu. Nie však legislatívou, ale osvetou. Legislatíva môže ovplyvniť to, čo sa ďalej deje s vyzbieraným plastom.

A čo Unilever a bezobalová drogéria? “Vo chvíli, kedy bude existovať dopyt na trhu, sme pripravení priniesť výrobky predávané vo forme “čapovanej” drogérie. Unilever je dodávateľom tovaru pre maloobchodné reťazce a pokiaľ tu nebude existovať dopyt, tak takýto výrobok nemá zmysel prinášať. Funguje to, ale zatiaľ na Slovensku tento program nie je rozšírený,” odpovedá na otázku v diskusii P. Hampejs.

Recyklácia nie je spasiteľom

Profesor Pavel Alexy z Katedry chemickej a potravinárskej technológie, oddelenia plastov, kaučuku a vlákien na STU v Bratislave prirovnáva recykláciu plastov k demokracii. “Nie je to definitívne riešenie, no zatiaľ sme v problematike plastového odpadu nič lepšie nevymysleli."

Pavel AlexyProf. Pavel Alexy | Foto: Odpady-portal.sk

Vedec sa zúčastnil nedávno jednej konferencie v nórskom Osle, kde jeden z najväčších reťazcov v Škandinávii predstavoval novú recyklovateľnú tašku, z 80 % tvorenú recyklovateľným materiálom.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

S rastúcou cenou PET sa zvyšuje aj objem plastov dovážaných do Európy

S rastúcou cenou PET sa zvyšuje aj objem plastov dovážaných do Európy

Takmer tretinu dopytu po PET plaste v EÚ pokrýva dovoz najmä z Ázie.

Zvolili nové vedenie a prezentovali komunálnu techniku. Čo priniesol jarný snem ZOVP (+FOTO)

Zvolili nové vedenie a prezentovali komunálnu techniku. Čo priniesol jarný snem ZOVP (+FOTO)

Jarný snem Združenia organizácií verejných prác SR sa konal 25. mája 2023 v Patinciach.

OZV ENVI - PAK prezentovala novú online hru o triedení odpadu

OZV ENVI - PAK prezentovala novú online hru o triedení odpadu

Hra je určená pre širokú verejnosť a nadväzuje na behaviorálne techniky, ktorými ENVI - PAK motivuje ľudí k pozitívnej zmene správania.