Napriek progresu je stále čo doháňať.
Správne nastavená cirkulárna ekonomika môže minimalizovať plytvanie so zdrojmi, zlepšiť efektívnosť ich využívania, znížiť emisie skleníkových plynov a prispieť k zachovaniu biodiverzity.
Dostupné štatistiky o materiálových tokoch a produkcii odpadu ukazujú, že obehové hospodárstvo v Únii je ešte len v plienkach.
Na makroúrovni sa iba asi 10 % materiálov v európskom hospodárstve získa späť a opätovne sa použije.
Táto miera obehovosti sa pohybuje od menej ako 1 % pre materiály ako lítium a kremík po viac ako 50 % pre striebro a olovo.
Objem odpadu v rozpätí rokov 2010 a 2016 narástol o 3 %, ale vzrástol aj podiel recyklovaného odpadu (až 54 %), ako aj podiel spaľovaného odpadu s energetickým zhodnotením (12 až 18 %).
Miera obehovosti / Foto: EEA
Skládkovanie kleslo z 29 % na 24 %. Hoci medzi jednotlivými krajinami existujú veľké rozdiely, tieto celkové posuny v odpadovom hospodárstve sú v súlade so zásadami hierarchie odpadového hospodárstva, ktoré sú stanovené v rámcovej smernici EÚ o odpade.
Obehové hospodárstvo je zatiaľ v plienkach
Podľa najnovšej správy Európskej environmentálnej agentúry (EEA) sú však iniciatívy v oblasti obehového hospodárstva v Európe stále len v počiatočnom štádiu.
EEA je presvedčená, že omnoho viac by profitovali z väčších investícií do skvalitňovania sľubných inovácií a monitorovania pokroku smerom k obehovosti.
Správa EEA „Dláždenie cesty pre obehové hospodárstvo: informácie o stave a potenciáloch“ (odkaz nájdete na konci článku) hodnotí iniciatívy na vytvorenie obehového hospodárstva, ktoré znižujú využívanie prírodných zdrojov a minimalizujú škodlivé emisie a odpad.
Obehové obchodné modely sú stále populárnejšie
Podľa dokumentu európske spoločnosti v čoraz väčšej miere prijímajú obehové obchodné modely, ktoré sú zamerané najmä na efektívnosť prevádzky a znižovanie odpadu.
Ďalším sľubným vývojom je prechod z obchodných modelov založených na produktoch na modely založené na službách. Najväčšou prekážkou väčšieho využívania takýchto modelov sa javí podniková kultúra, faktory trhu a zložitosť systému.
Prieskumy EEA pritom naznačujú, že z 32 skúmaných členských krajín už 21 štátov podporuje iniciatívy obehového hospodárstva.
Fázy životného cyklu ovplyvnené rôznymi politickými nástrojmi v Únii / Foto: EEA
Štáty využívajú regulačné a trhové nástroje najmä v oblasti recyklácie, zhodnocovania energie a nakladania s odpadom, zatiaľ čo na ekodizajn, spotrebu a opätovné použitie sú zvyčajne využívané „mäkšie“ politické nástroje, ako sú informačné kampane či rôzne štítky a etikety.
V tomto ohľade je tiež veľmi dôležitá vysledovateľnosť materiálov a udržiavanie „čistoty“ materiálových cyklov od nebezpečných látok.
To, či budú výrobcovia ochotní používať recyklované materiály, ale aj to, či budú spotrebitelia pripravení kúpiť výrobky z vyrobené z takýchto materiálov, nebude určovať len cena, ale do značnej miery aj dôvera v materiálovú výkonnosť a bezpečnosť, tvrdí EEA.
Mnohé dáta nie sú k dispozícii
EEA tiež poznamenáva, že monitorovanie pokroku v obehovom hospodárstve si vyžaduje ďalšie investície.
Mnohé údaje (napríklad o fáze výroby a spotreby životného cyklu výrobkov) nie sú dostupné v zavedených informačných systémoch vrátane vnútroštátnych štatistík.
Správa tiež zdôrazňuje, že politiky a iniciatívy obehového hospodárstva si vyžadujú lepšiu integráciu s politikami biohospodárstva a klímy.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.