NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Bojkotom slamiek planétu nespasíme. Musíme upustiť od konceptu jednorazovosti

Alternatívy plastov na jedno použitie nie sú nutne ekologickejšie. Plastová slamka sa stala symbolom boja proti znečisteniu oceánov, no v skutočnosti ide iba o minoritnú časť problému.

Konferencia Samoška

Odpady-portal.sk

Zachránia kovové, bambusové alebo sklenené slamky planétu?

Odborníci sa na konferencii Samoška zhodli, že slamky tvoria v diskusii o plastovom znečistení len špičku ľadovca. Používanie plastových slamiek je do veľkej miery iba vecou našich návykov, pričom viac ako o hľadanie riešení likvidácie odpadu by sme sa mali snažiť o predchádzanie jeho vzniku a to predovšetkým upustením od konceptu jednorazovosti.

„Vo všeobecnosti je potrebné pozrieť sa na koniec výrobku, viac ako na začiatok,“ hovorí Peter Šimurka, riaditeľ Odboru odpadového hospodárstva a integrovanej prevencie z MŽP SR. Upozorňuje tiež na fakt, že aj papierová slamka je výrobkom na jedno použitie.

V diskusii o alternatívach plastových výrobkov na jedno použitie musíme brať do úvahy, že aj oni majú dopad na životné prostredie, hoci na prvý pohľad nemusí byť zjavný.

 „Aj bambus má nejakú uhlíkovú stopu a navyše sa má používať tam, kde rastie,“ dodáva prof. Ing. Pavel Alexy, PhD, vedúci oddelenia plastov, kaučuku a vlákien Ústavu prírodných a syntetických polymérov a vedúci výskumného tímu bioplastov na FCHPT STU. Vypestovať bambus na jednom mieste, vyrobiť z neho slamku na inom a potom ju dopraviť cez pol zemegule do Európy nie je riešením problému.

Úplne ideálna nie je ani nerezová alternatíva. Nato, aby sme vyrobili kovovú slamku, minieme približne jedna k jednej koks, z čoho plynie obrovská uhlíková stopa a nerez sa navyše nerozloží. Pavel Alexy tiež podotýka, že medzi recykláciou plastov a skla je obrovský rozdiel z energetického hľadiska. Kým na recykláciu plastov stačia teploty okolo 200 °C, sklo potrebuje približne 1000 °C.

„Ak sa nebudeme správať zodpovedne, tak nerezová slamka je presne taký istý problém ako všetky ostatné,“ konštatuje.

Slamka ja iba symbolom oveľa väčšieho problému

Plastová slamka sa stala symbolom boja proti plastovému znečisteniu oceánov. Viera, že najväčším problémom sú slamky, v spoločnosti prevláda kvôli štúdii Európskej komisie, v rámci ktorej na plážach dobrovoľníci zbierali plastový odpad. Práve slamky sa v nazbieraných odpadkoch vyskytovali najčastejšie.

Komisia však v štúdii nebrala do úvahy hneď niekoľko faktov, napríklad veľké množstvo nápojov so slamkami, ktoré sa na plážach predajú – je teda logické, že sa tam budú vyskytovať vo väčšej koncentrácii.

„Slamky sú iba marketing. Nejde o problém s odpadmi, nejde o problém s plastmi,“ myslí si Ivo Benda, konateľ spoločnosti Greiner Packaging Slušovice.

Deň odpadového hospodárstva 2019

Vysvetľuje, že na plážach sa nachádza iba zhruba 1 % všetkých plastov, ktoré sú v oceánoch. V rámci desiatich plastových produktov, ktoré sa na plážach vyskytujú najčastejšie, je drvivá väčšina vyrobená z expandovaného polystyrénu, pretože ten pláva.

„Máme jediné šťastie, že PET fľaše neplávajú. Keby plávali, podľa tejto logiky by sme pravdepodobne zakázali aj tie. To by asi nebolo úplne dobré, keďže je preukázateľné, že PET-ky majú svoje opodstatnenie.“

Ak má byť slamka symbolom, ktorí nás prinúti zamyslieť sa nad problémom znečistenia plastmi alebo zmeniť naše správanie, tento marketing má význam. Je však naivné myslieť si, že bojkotom slamiek spasíme planétu.

„Je dobré, že sa začala táto diskusia, no nemali by sme problémy zjednodušovať,“ konštatuje Benda.

Prečo pristupujeme k zákazu jednorazových plastov?

Európska komisia sa netají tým, že samotná smernica o obmedzovaní jednorazových plastov vychádza zo spomínanej štúdie, v rámci ktorej dobrovoľníci pozbierali odpad z pláže a z ich analýzy vyplynulo, že najčastejšie sa tam vyskytuje konkrétnych desať plastových výrobkov, ktorých sa smernica týka, medzi nimi aj slamky. 

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Spotrebitelia sú ochotní priplatiť si za menej plastových obalov, vyplýva z prieskumu

Spotrebitelia sú ochotní priplatiť si za menej plastových obalov, vyplýva z prieskumu

Väčšina respondentov z Belgicka, Nemecka, Poľska a Spojeného kráľovstva uviedla, že by im neprekážalo zaplatiť za potravinársky výrobok vyššiu sumu, ak by bol zabalený v obale s menším obsahom plastu.

Eurostat: Odpad z plastových obalov recykluje Slovensko nadpriemerne

Eurostat: Odpad z plastových obalov recykluje Slovensko nadpriemerne

Európsky štatistický úrad informoval o tom, ako jednotlivé členské krajiny recyklujú vyprodukovaný odpad z plastových obalov. Ako je na tom Slovensko?

Na trhu sú prvé kompostovateľné kávové kapsule

Na trhu sú prvé kompostovateľné kávové kapsule

Ročne skončí na skládke dvadsať miliárd plastových kapsúl od kávy. Spoločnosť Lavazza chce objem odpadu zmenšiť kapsulami, ktoré sa rozložia v priemyselnom komposte.