Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Padajúce ceny druhotných surovín môžu signalizovať ekonomickú recesiu

Výkupné ceny väčšiny odpadov sa za rok prepadli aj o niekoľko desiatok percent. Aký má tento vývoj vplyv na celý systém nakladania s odpadom?

Padajúce ceny druhotných surovín môžu signalizovať ekonomickú recesiu

Foto: depositphotos

Zmena kondície ekonomiky sa najrýchlejšie prejavuje aj v odpadárskom odvetví. Utlmovanie výroby v priemysle znamená produkciu nižšieho objemu odpadov, ale aj menšiu spotrebu primárnych a druhotných surovín. Ich cena tak zákonite klesá. To sa už dlhší čas deje aj s výkupnými cenami pre jednotlivé druhy odpadu.

„Zatiaľ o ekonomickej kríze nikto otvorene nehovorí, no situácia sa vyvíja podobne ako v roku 2008,“ upozorňuje Peter Krasnec, riaditeľ spoločnosti AVE SK a bývalý prezident Asociácie podnikateľov v odpadovom hospodárstve (APOH). Spomaľovanie dopytu v automobilovom a oceliarskom priemysle má dopady aj na odpady. „Vidíme to na odpadoch u našich priemyselných zákazníkov. Miera produkcie odpadov začína stagnovať a klesať.“

Za odber niektorých materiálov sa už platí

Automobilový priemysel precháza náročným obdobím kvôli clám, brexitu, ekonomickým podmienkam a veľmi prísnej environmentálnej legislatíve v Európe. Práve toto odvetvie je jedným z najväčších odberateľov kartónu a lepenky. Ak sa odber zníži, zberový papier sa hromadí a jeho cena klesá. Ešte pred rokom stáli kartón a lepenka 140 eur, teraz iba 40 eur za tonu a do konca roka to vraj môže byť aj 20 eur. „Zákazníkovi budeme musieť povedať: Bohužiaľ, aby som zobral papier od teba, budeš musieť zaň platiť,“ hovorí P. Krasnec.

Klesajú prakticky všetky komodity. Napríklad tona PET fliaš stála pred rokom 490 – 510 eur, v súčasnosti okolo 350 eur. Farebná fólia, ktorá sa tiež zberá, nemá trhovú cenu, respektíve ide do mínusu, kedy niektorí odberatelia už požadujú platiť za odber. Spracovanie tohto druhu odpadu je totiž povinné. Podobná situácia je s nápojovými kartónmi (tetrapakmi).

Sklo si zatiaľ drží cenu

“Pokles cien výraznejšie rezonuje, nakoľko sa dotýka práve komodít, ktoré vznikajú najčastejšie - vlnitá lepenka, papier a kovy. Klesajú však aj iné komodity: plasty, drevo, elektroodpady. Výnimkou je sklo, kde zatiaľ neevidujeme pokles dopytu a s ním spojený tlak na znižovanie ceny,” hodnotí situáciu na trhu Juraj Jakeš, obchodný riaditeľ spoločnosti Marius Pedersen. Cena vlnitej lepenky a papiera klesla za rok o vyše 45 %, kovy o zruba 15 – 30 % podľa typu. Znižovanie cien druhotných surovín bude podľa neho pokračovať aj naďalej.

“Je nepochybné, že zastavenie dovozu druhotných surovín do Číny malo značný vplyv na následný negatívny vývoj cien najmä pokiaľ ide o plasty. Tu je pokles ceny ovplyvnený aj cenou primárnej suroviny – ropy. V poslednom období to platí aj pre papier, ktorého cena tiež postupne klesá bez ohľadu na jeho druh,” uvádza pre Odpady-portal.sk Katarína Kretter, riaditeľka pre komunikáciu a marketing spoločnosti ENVI-PAK.

Ako dodáva, na cenu papiera má významný vplyv aj to, že sa nedá skladovať dlhší čas, aby sa ho nahromadilo výhodné expedičné množstvo. Za pomerne stabilné považuje ceny za PET nápojové obaly a sklo.

Deň odpadového hospodárstva 2019

Údaje APOH naznačujú, že ceny druhotných surovín padajú dole takmer pri každej komodite. Pri plastoch (PET, HDPE, LDPE, PP, PS, ine), papieri (zmiešaný od obcí, karton/lepenka), skle, železe klesli ceny od začiatku roka o 10 až 50 %. „Podľa posledných informácií z trhu budú ceny, hlavne papiera, ešte klesať,“ upresňuje Martin Múdry,  výkonný riaditeľ združenia.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Spotrebitelia sú ochotní priplatiť si za menej plastových obalov, vyplýva z prieskumu

Spotrebitelia sú ochotní priplatiť si za menej plastových obalov, vyplýva z prieskumu

Väčšina respondentov z Belgicka, Nemecka, Poľska a Spojeného kráľovstva uviedla, že by im neprekážalo zaplatiť za potravinársky výrobok vyššiu sumu, ak by bol zabalený v obale s menším obsahom plastu.

Eurostat: Odpad z plastových obalov recykluje Slovensko nadpriemerne

Eurostat: Odpad z plastových obalov recykluje Slovensko nadpriemerne

Európsky štatistický úrad informoval o tom, ako jednotlivé členské krajiny recyklujú vyprodukovaný odpad z plastových obalov. Ako je na tom Slovensko?

Na trhu sú prvé kompostovateľné kávové kapsule

Na trhu sú prvé kompostovateľné kávové kapsule

Ročne skončí na skládke dvadsať miliárd plastových kapsúl od kávy. Spoločnosť Lavazza chce objem odpadu zmenšiť kapsulami, ktoré sa rozložia v priemyselnom komposte.