NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Ceny za odpad porastú. Pocítia to peňaženky väčšiny občanov (Analýza)

Cena za skládkovanie sa v najbližších rokoch dotiahne na cenu za energetické zhodnocovanie odpadu, tvrdí Eva Sadovská, analytička WOOD & Company.

Ceny za odpad porastú. Pocítia to peňaženky väčšiny občanov (Analýza)

Ilustračné foto: Odpady-portal.sk

V článku Eva Sadovská rozoberá:

 • aké sú aktuálne ceny za skládkovanie zmesového komunálneho odpadu
 • aké budú už v najbližších rokoch
 • aký dopad budú mať tieto zmeny na rozpočty slovenských domácností
 • aké sú ceny alternatív nakladania s odpadom ako je recyklácia či premena odpadu na elektrinu a teplo.

Odpadové hospodárstvo prechádza na Slovensku zmenami. Po dlhej dobe sa tak zásadne menia aj ceny za nakladanie s odpadom a to hlavne v prípadoch, kedy odpad končí na skládkach.

Prehľad o cenách bežných tovarov a služieb máme väčšinou dobrý. Naopak, v prípade cien odpadu zväčša ani len netušíme, koľko obce a mestá či samotné domácnosti likvidácia odpadu stojí. Zmesový komunálny odpad mnoho rokov končil prevažne na skládkach a náklady boli stabilné. Tomu ale odzvonilo.

Slovenské odpadové hospodárstvo prechádza zmenami. Jedným z dôsledkov je nárast nákladov za spracovanie odpadu, predovšetkým za uloženie na skládkach.

Finálna cena za skládkovanie rastie

Cena za skládkovanie komunálneho odpadu sa skladá z dvoch zložiek: poplatku za uloženie na skládku a poplatku, ktorý sa odvádza do Environmentálneho fondu (tzv. envirofondu).

Priemerná hodnota poplatku za skládkovanie jednej tony zmesového komunálneho odpadu sa pohybuje okolo 35 eur. Poplatok pre Envirofond bol do roku 2018 stanovený na cca 5 eur.

Spolu teda obec alebo mesto doposiaľ platila za skládkovanie odpadu približne 40 eur za tonu.

Prvé zdražovanie pocítili rozpočty miest a obcí, v dôsledku zmeny legislatívy, už v tomto roku. Došlo totiž k zvýšeniu poplatku pre envirofond z 5 eur na 7 až 17 eur a to v závislosti od toho, ako obce a mestá dokážu triediť.

V praxi platí, že čím viac obce a mestá dokážu triediť, tým menej by mali platiť za skládkovanie.

Obciam rastú náklady

Aká je aktuálna realita? Odhadujeme, že z vlaňajších celkových 40 eur za tonu poskočili v tomto roku náklady miest a obcí v priemere na 45 eur. Ide o odhad, ktorý počíta s tým, že suma za tonu smerujúca majiteľovi skládky zotrvala na úrovni 35 eur a obec dokázala vytriediť komunálny odpad aspoň na úrovni 30 % (priemerný podiel triedenia komunálneho odpadu v SR) a teda sa jej týkal poplatok pre Envirofond na úrovni 10 eur.

Zdroj: Zbierka zákonov SR, WOOD & Company

Ďalšie, tentokrát výraznejšie zvýšenie sadzieb čaká mestá a obce v zmysle platnej legislatívy aj počas nasledujúcich dvoch rokov. Poplatok pre Envirofond v závislosti od miery triedenia bude totiž každým rokom rásť.

V zmysle platnej legislatívy vzrastie spomínaná sadzba z tohtoročných 7 až 17 eur na 8 až 26 eur v roku 2020 a na 11 až 33 eur za tonu v roku 2021.

INISOFT

Pričom zvýšenie poplatku pocítia obce a mestá naprieč celým Slovenskom. Samozrejme tie, ktoré budú triediť aj naďalej málo, pocítia nárast poplatku najvýraznejšie.

Vyššie poplatky však nebudú jediným dôvodom prudkého nárastu celkových nákladov za ukladanie zmesového komunálneho odpadu na skládkach.

Novela zvýši náklady

Ak totiž parlament schváli novelu zákona o odpadoch a od januára 2021 zavedie povinnosť upravovať odpad pred skládkovaním, k celkovým doterajším nákladom bude potrebné pripočítať ďalšie výdavky s tým spojené.

Tie odhadujeme v rozpätí 20 až 40 eur za tonu. A hoci by objem skládkovaného odpadu mohol poklesnúť, znižovať sa bude aj kapacita existujúcich skládok.

Cena za skládkovanie môže narásť na 80-90 eur/tonu

Podľa našich konzervatívnych odhadov sa tak cena za skládkovanie jednej tony odpadu zo súčasných približne 45 Eur minimálne zdvojnásobí na úroveň 80 až 90 eur v roku 2021.

Je preto nemysliteľné, aby zmeny cien nepocítili vo svojich peňaženkách aj bežní ľudia v oblastiach, kde odpad končí výhradne na skládkach.

Hovoríme o približne 80 percentách územia Slovenska, teda o takmer všetkých regiónoch SR s výnimkou Bratislavského a Košického regiónu, v ktorých sa vďaka zariadeniam na energetické využitie odpadu (ZEVO) skládkuje výrazne menej.

Recyklácia je skrytá v cene výrobku

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

 • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
 • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

 1. info@odpadovyhospodar.sk10.10.2019 (09:03)
  principiálne sa s tým dá súhlasiť, i keď Váš pohľad je taký propredajný, teda v prospech energetického zhodnotenia. Máte však pravdu, že ceny za skládkovanie určite porastú. Relatívne kozmeticky vďaka zvyšovaniu poplatkov, viac vďaka pravdepodobne povinnej úprave odpadu pred skládkovaním (a či to bude 20 alebo 40 € za tonu, to ukáže prax skládkarov, čo vymyslia a ako sa vojdu do slovíčka "úprava"). Ceny sa pravdepodobne výrazne upravia smerom hore aj vďaka možnému skončeniu cca. 20 sládok pre § 114c. Uvidíme. Ale ceny porastú.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Čo by vám nemalo ujsť. ODPADOVÉ HOSPODÁRSTVO, 2020/07

Čo by vám nemalo ujsť. ODPADOVÉ HOSPODÁRSTVO, 2020/07

Čo obsahuje júlové vydanie mesačníka o odpadovom hospodárstve s prílohou pre energetiku ENERGO?

Editoriál: Veci začnú fungovať

Editoriál: Veci začnú fungovať

Úvodník vyšiel v júlovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2020/07.

Cementárne spotrebujú státisíce ton paliva vyrobeného z odpadu, časť musia dovážať zo zahraničia

Cementárne spotrebujú státisíce ton paliva vyrobeného z odpadu, časť musia dovážať zo zahraničia

Slovenské cementárne a vápenky vlani spálili takmer 350 000 ton alternatívnych palív. Domáce kapacity na pokrytie tohto dopytu nestačia.