Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Na trhu sú prvé kompostovateľné kávové kapsule

Ročne skončí na skládke dvadsať miliárd plastových kapsúl od kávy. Spoločnosť Lavazza chce objem odpadu zmenšiť kapsulami, ktoré sa rozložia v priemyselnom komposte.

kompostovateľné kapsule Lavazza

Lavazza

Kapsule sa ťažko recyklujú

Káva z kapsúl je čoraz populárnejšia, no problematickým sa stáva odpad, ktorý po nej zostane. Kapsule sú väčšinou vyrobené z viacerých druhov materiálov, najčastejšie z kombinácie plastu, fólie a hliníka. Keď sa k tomu pridajú ešte zvyšky kávy, stáva sa z obalu takmer nerecyklovateľná komodita.

Denník The Guardian uvádza, že len v Spojenom kráľovstve sa podľa odhadov denne vypije deväťdesiatpäť miliónov šálok kávy.

Tento týždeň uvádza spoločnosť Lavazza na trh prvú kompostovateľnú kapsulu, ktorá obsahuje porciu kávy na jednu šálku nápoja. Taliansky kávový gigant sa týmto spôsobom rozhodol čeliť obrovským číslam jednorazových plastových kapsúl, ktoré nemajú ďalšie využitie a končia na skládkach.

Do konca roka chce nahradiť všetky svoje kapsule na domácu prípravu kávy ekologickou alternatívou, pričom ich predajná cena zostane rovnaká.

Z obalu bude hnojivo

Základom kapsúl, ktoré uvádza Lavazza, je biopolymér, ktorý sa dokáže v komposte rozložiť v priebehu šiestich mesiacov. Za predpokladu, že mesto zabezpečuje odvoz bioodpadu a disponuje vhodným zariadením na jeho spracovanie, môže spotrebiteľ kapsule odhodiť do kontajnera určeného na biologický odpad z kuchyne.

Radovan Kazda, kandidát č. 20, Strana SaS

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Londýn má prvú „nízkoplastovú“ zónu

Londýn má prvú „nízkoplastovú“ zónu

Na severe Londýna v štvrti Islington otvorili úplne prvú „Low Plastic Zone“, teda oblasť, v ktorej sa viac ako trom štvrtinám podnikov úspešne podarilo obmedziť používanie jednorazových plastov. Ďalšie štvrte by sa mali čoskoro pridať.

Skládky za humnom. Komentár analytika IEP o nelegálnych skládkach

Skládky za humnom. Komentár analytika IEP o nelegálnych skládkach

Na Slovensku existujú tisíce nelegálnych a 111 legálne prevádzkovaných skládok. Riziká skládkovania na ľudské zdravie sa môžu prejaviť najmä pri dlhodobom pobyte v ich blízkosti.

Ďalšie centrum na spracovanie odpadu má vzniknúť v trnavskom okrese

Ďalšie centrum na spracovanie odpadu má vzniknúť v trnavskom okrese

Centrum cirkulárnej ekonomiky inšpirované škandinávskym modelom má vyriešiť problém so skládkovaním odpadu v Trnave a okolí.