NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Na trhu sú prvé kompostovateľné kávové kapsule

Ročne skončí na skládke dvadsať miliárd plastových kapsúl od kávy. Spoločnosť Lavazza chce objem odpadu zmenšiť kapsulami, ktoré sa rozložia v priemyselnom komposte.

kompostovateľné kapsule Lavazza

Lavazza

Kapsule sa ťažko recyklujú

Káva z kapsúl je čoraz populárnejšia, no problematickým sa stáva odpad, ktorý po nej zostane. Kapsule sú väčšinou vyrobené z viacerých druhov materiálov, najčastejšie z kombinácie plastu, fólie a hliníka. Keď sa k tomu pridajú ešte zvyšky kávy, stáva sa z obalu takmer nerecyklovateľná komodita.

Denník The Guardian uvádza, že len v Spojenom kráľovstve sa podľa odhadov denne vypije deväťdesiatpäť miliónov šálok kávy.

Tento týždeň uvádza spoločnosť Lavazza na trh prvú kompostovateľnú kapsulu, ktorá obsahuje porciu kávy na jednu šálku nápoja. Taliansky kávový gigant sa týmto spôsobom rozhodol čeliť obrovským číslam jednorazových plastových kapsúl, ktoré nemajú ďalšie využitie a končia na skládkach.

Do konca roka chce nahradiť všetky svoje kapsule na domácu prípravu kávy ekologickou alternatívou, pričom ich predajná cena zostane rovnaká.

Z obalu bude hnojivo

Základom kapsúl, ktoré uvádza Lavazza, je biopolymér, ktorý sa dokáže v komposte rozložiť v priebehu šiestich mesiacov. Za predpokladu, že mesto zabezpečuje odvoz bioodpadu a disponuje vhodným zariadením na jeho spracovanie, môže spotrebiteľ kapsule odhodiť do kontajnera určeného na biologický odpad z kuchyne.

Deň odpadového hospodárstva 2019

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Spotrebitelia sú ochotní priplatiť si za menej plastových obalov, vyplýva z prieskumu

Spotrebitelia sú ochotní priplatiť si za menej plastových obalov, vyplýva z prieskumu

Väčšina respondentov z Belgicka, Nemecka, Poľska a Spojeného kráľovstva uviedla, že by im neprekážalo zaplatiť za potravinársky výrobok vyššiu sumu, ak by bol zabalený v obale s menším obsahom plastu.

Eurostat: Odpad z plastových obalov recykluje Slovensko nadpriemerne

Eurostat: Odpad z plastových obalov recykluje Slovensko nadpriemerne

Európsky štatistický úrad informoval o tom, ako jednotlivé členské krajiny recyklujú vyprodukovaný odpad z plastových obalov. Ako je na tom Slovensko?

Potravinový odpad v Afrike by mohla zredukovať solárna chladnička

Potravinový odpad v Afrike by mohla zredukovať solárna chladnička

Keňan vyvinul chladničku, ktorá nepotrebuje pripojenie do elektrickej siete. Technológia prispieva k vybudovaniu kvalitného dodávateľského reťazca, ktorý výrazne predlžuje životnosť potravín.