Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Kompostovateľné potravinové obaly uvoľňujú potenciálne škodlivé chemikálie, tvrdí štúdia

Kompostovateľné alternatívy jednorazových obalov či riadov z plastu sú populárne. Vedci skúmali kvalitu kompostu, ktorého súčasťou sú aj kompostovateľné obaly, a bezpečnosť jeho používania namiesto umelého hnojiva.

Kompostovateľné potravinové obaly uvoľňujú potenciálne škodlivé chemikálie, tvrdí štúdia

Fotolia

Kompostovateľné obaly uvoľňujú chemikálie

Kompostovateľné potravinové obaly sú zdanlivo skvelou udržateľnou alternatívou, no nová štúdia upozorňuje na fakt, že do pôdy sa z nich uvoľňujú potenciálne škodlivé látky. Štúdiu zverejnila nezisková organizácia American Cancer Society vo svojom časopise Environmental Science & Technology Letters. Vedci v nej tvrdia, že biologicky odbúrateľné nádoby sú zdrojom znečistenia chemikáliami, ktoré sa používajú na odpudzovanie oleja a vody.

Biodegradovateľné taniere, misky či poháre sa môžu pridať do kompostu, keďže sú vyrobené z materiálov, ktoré sa pomerne rýchlo rozkladajú. Keď sa tieto kompostovateľné obaly zmiešajú s potravinovým odpadom a odpadom zo záhrady, rozložia sa na masu bohatú na živiny, ktorá sa považuje za vhodnú alternatívu umelých hnojív.

Vedci však teraz vyslovili pochybnosti o tom, či je hnojenie takýmto kompostom naozaj dobrý nápad. Aký majú látky, ktoré sa z kompostovateľných obalov uvoľňujú, vplyv na ľudský organizmus, je doposiaľ nedostatočne preskúmané.

Analyzovali 10 vzoriek

Výskumníci z Purdue University a organizácia Zero Waste Washington, ktorá poskytuje environmentálne poradenstvo, skúmali hladinu chemikálií v desiatich vzorkách kompostu z piatich štátov. Deväť vzoriek pochádzalo z komerčných kompostovacích zariadení, z ktorých sedem prijímalo kompostovateľné obaly. Posledná pochádzala z obyčajného kompostu na dvore, ktorý žiadne biologicky degradovateľné obaly neobsahoval.

Štúdia zistila, že všetky vzorky obsahovali stopy kyseliny perfluóroktánovej (značka PFOA) a kyseliny perfluóroktánsulfónovej (značka PFOS). Tieto kyseliny spadajú do kategórie perfluóralkylovaných a polyfluóralkylovaných látok (značka PFAS) s dlhým reťazcom, o ktorých je známe, že majú negatívny vplyv na zdravie, keďže sa nerozkladajú a časom sa môžu hromadiť.

Vo vzorkách zo siedmich zariadení, ktoré prijímali kompostovateľné potravinové obaly, zaznamenali výskumníci vyššie hladiny týchto chemických látok ako vo vzorkách zo zariadení, ktoré takéto obaly neprijali.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

  1. upolchiv@savba.sk06.06.2019 (10:51)
    V clanku chyba zdroj tych biodegradovatelnych plastov. Absolutne nie je jasne odkial sa vzal na produkciu kyseliny perfluorovej. Mam podozrenie, ze neslo o prave biodegradovatelne plasty, ale o tzv oxobiodegradovatelne, ktore sa najprv rozkladaju pod vplyvom katalyzatora na oligomery a tie su nasledne konzumkovane bakteriami v komposte. Biodegradovatelne plasty, ako kyselina polymliecna, alebo polyhydroxy alkanoaty rozkladom nemozu vytvorit chemikalie s obsahom fluoru

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Európskym recyklátorom chýbajú recyklačné a zhodnocovacie kapacity

Európskym recyklátorom chýbajú recyklačné a zhodnocovacie kapacity

V Európe podľa nich chýbajú zariadenia až pre 40 miliónov ton ročne.

Zálohovanie PET fliaš a plechoviek prešlo do druhého čítania

Zálohovanie PET fliaš a plechoviek prešlo do druhého čítania

Návrh podporilo 120 poslancov NR SR.

Za týždeň zjeme kreditku, za tri týždne hrebeň. Mikroplasty sú už súčasťou nášho jedálnička

Za týždeň zjeme kreditku, za tri týždne hrebeň. Mikroplasty sú už súčasťou nášho jedálnička

Bežný človek skonzumuje v potrave každý týždeň asi 2000 mikročastíc plastov.