V Prievidzi vyriešili problém s cigaretovými ohorkami | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

V Prievidzi vyriešili problém s cigaretovými ohorkami

Občianske združenie v Prievidzi úspešne implementovalo originálny projekt z Británie. Ľudí núti odhadzovať ohorky do smetných nádob na princípe behaviorálnej ekonómie.

V Prievidzi vyriešili problém s cigaretovými ohorkami

Foto: Wikimedia Commons

Cigaretové ohorky špatia ulice miest a okrem toho sú zdrojom toxických látok, ktoré sú škodlivé pre vodné organizmy aj iné živočíchy. To, ako naučiť ľudí, aby ich hádzali do smetného koša, bolo ešte pred pár rokmi ešte len len v rovine úvahy. 

Napríklad Parížska upratovacia služba musí ročne odstraňovať vo francúzskej metropole 350 ton cigaretových ohorkov napriek tomu, že fajčiari majú takmer na každom rohu k dispozícii odpadkové koše.

Problém zašiel tak ďaleko, že minulý rok vyzvala štátna tajomníčka pre životné prostredie Brune Poirsonová tabakové firmy, aby do troch mesiacov prišli s efektívnym riešením. V opačnom prípade ich mala vláda donútiť, aby sa podieľali na zbere a likvidácii cigaretového odpadu.

So skutočným riešením prišli v roku 2016 vo Veľkej Británii v podobe smetných košov na ohorky, inšpirovaných behaviorálnou ekonómiou. Prvý krát boli vyskúšané ako súčasť projektu Neat Streets, zameraného na redukciu žuvačiek vyhodených na verejných priestranstvách.

Tieto špeciálne smetné koše umožňujú užívateľovi vybrať si medzi dvoma priehľadnými nádobami na zneškodnenie odpadu z cigariet. “Hlasovací lístok“ bol v pilotnom projekte zameraný na mladých mužov, napríklad kladením športových otázok typu: „Kto je najlepší futbalista na svete?“.

Ľudia radi vyjadrujú svoj názor, takže výsledkom bolo, že tieto koše napomohli v miestach ich umiestnenia k zníženiu počtu cigaretových ohorkov až o neuveriteľných 74 %. Podobné projekty tam pokračujú dodnes a okrem športových otázok sú zamerané napríklad aj na charitu.

Na smetných košoch na cigaretové ohorky sa objavujú rôzne hlasovacie otázky. Foto: Flickr/Matt Brown

Funkčnosť tohto konceptu potvrdili aj rumunskí výskumníci z univerzity v Sibiu, ktorí túto intervenciu experimentálne otestovali v roku 2016. V ich prípade sa počet ohorkov na zemi po inštalácii koša proti pôvodnému počtu znížil až štvornásobne.

Kôš funguje na princípe “nudge“, čo je malá jednoduchá zmena v prostredí, ktorá neobmedzuje slobodnú voľbu ľudí, no zároveň navádza často automatické a nevedomé správanie ľudí istým smerom.

Tento kreatívny nápad sa nedávno dostal aj na Slovensko, a to konkrétne do Prievidze. Pri nákupnom stredisku v centre mesta sa objavil originálny smetný kôš, ktorý fajčiarov láka na uhasenie cigariet podobným spôsobom, ako v Británii.

Pri návrhu spôsobu hlasovania bola využitá skutočnosť, že v Prievidzi je veľa ľudí, ktorí fandia miestnemu basketbalovému klubu, pričom existuje prirodzená športová rivalita so susediacim mestom Handlová.


Za slovenským projektom stojí občianske združenie Civita Center, ktoré sa zameriava na podporu behaviorálnej politiky na komunálnej úrovni. Pomohli im pritom behaviorálni experti.

Realizácia prebehla v rámci projektu Behaviorálna politika pre mesto starajúce sa o svojich občanov, ktorý je spolufinancovaný z Európskeho sociálneho fondu prostredníctvom Operačného programu Efektívna verejná správa.

Z rozhovoru s denníkom Dobré noviny sa možno dozvedieť, že združenie realizuje viaceré aktivity zamerané na nenáročné riešenia problémov mesta vo vytypovaných agendách aplikovaním behaviorálnych poznatkov.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

V plastovom priemysle môže karty zamiešať nový hráč. Črtá sa bioplast vyrobený z hmyzu

V plastovom priemysle môže karty zamiešať nový hráč. Črtá sa bioplast vyrobený z hmyzu

Muchy by najprv plastový odpad rozkladali, následne by sa z ich tiel extrahovali chemikálie pre ďalšiu plastovú výrobu.

Správca zálohovania hovorí o podvodoch a manipuláciách. Vidí za nimi aj niektorých predajcov

Správca zálohovania hovorí o podvodoch a manipuláciách. Vidí za nimi aj niektorých predajcov

Finančné škody znáša správca aj výrobcovia zapojení do systému.

Vyvážal odpad na cudzí pozemok, tvrdí polícia. Muž teraz čelí obvineniu

Vyvážal odpad na cudzí pozemok, tvrdí polícia. Muž teraz čelí obvineniu

Vyšetrovateľ v prípade vidí neoprávnené nakladanie s odpadom.