V porovnaní s rokom 2005 produkujeme o polovicu viac komunálnych odpadov, v EÚ sme však stále hlboko pod priemerom.
Produkcia odpadov na Slovensku stále rastie, miera skládkovania je dlhodobo vysoká a v recyklácii zaostávame. Na druhej strane produkujeme menej komunálneho odpadu v prepočte na obyvateľa, než je priemer EÚ.
Vyplýva to zo Správy o stave životného prostredia SR v roku 2018, ktorú vydali Ministerstvo životného prostredia SR a Slovenská agentúra životného prostredia. Celý materiál si môžete stiahnuť prostredníctvom odkazu v závere textu.
V tomto článku sa dozviete:
- koľko odpadov na Slovensku vzniklo v minulom roku,
- koľko komunálneho odpadu tvoríme v prepočte na obyvateľa,
- aký podiel odpadu sa skládkuje a koľko je na Slovensku skládok,
- akou formou sa zhodnocuje najviac odpadov.
427 kg komunálneho odpadu na hlavu
V minulom roku podľa Správy na Slovensku vzniklo celkovo 13,48 mil. ton rôznych druhov odpadov. V porovnaní s rokom 2017 je to o takmer 10 % viac.
Produkcia komunálneho odpadu na Slovensku od roku 2005 vzrástla o 49,2 % a v roku 2018 sa dostala na 2,33 mil. ton. V prepočte na jedného obyvateľa to predstavuje 427 kg, oproti predošlému roku 2017 je to viac o 34 kg.
V porovnaní s ostatnými krajinami EÚ je však tvorba komunálneho odpadu na Slovensku stále relatívne nízka a sme hlboko pod priemernou úrovňou EÚ27. Menej komunálneho odpadu na obyvateľa vykazujú iba Česko, Poľsko a Rumunsko. Na opačnom konci rebríčka je Dánsko s viac ako 750 kg na obyvateľa ročne.
Najviac komunálnych odpadov podľa Správy pripadalo na jedného obyvateľa v Trnavskom kraji (556 kg). Naopak v priemere najmenej komunálnych odpadov vyhodili obyvatelia Košického kraja (329 kg).
V produkcii odpadov podľa klasifikácie ekonomických činností SK NACE je najväčším producentom odpadov priemyselná výroba, ktorá sa na celkovej produkcii odpadov podieľa zhruba tretinou. Za ňou nasleduje doprava a skladovanie so 16-percentným podielom.
Skládkujeme štvrtinu všetkých odpadov
Vysoký podiel skládkovania odpadov na celkovom nakladaní s odpadmi pretrváva dlhodobo. V prípade komunálnych odpadov je to stále viac ako 50 %, medziročne však o sedem percentuálnych bodov menej. Z celkového množstva odpadov sa podľa Správy skládkuje približne štvrtina.
V roku 2018 bolo na Slovensku v prevádzke 111 skládok odpadov a 19 spaľovní a zariadení na spoluspaľovanie odpadov, z toho dve na komunálny odpad.
„Hlavné ciele v komunálnej sfére sa zatiaľ nedarí plniť. Na nízkej úrovni je recyklácia komunálnych odpadov a cieľ zvýšiť recykláciu komunálnych odpadov na 50 % do roku 2020 sa nepodarí naplniť. Ako neuspokojivú možno hodnotiť aj oblasť triedeného zberu a zhodnocovania biologicky rozložiteľných komunálnych odpadov,“ upozorňuje Správa.
Z odpadov, ktoré prechádzajú nejakou formou zhodnotenia, sa najviac odpadov (27,6 %) zhodnocuje materiálovo.
Recyklácia komunálnych odpadov dosiahla v roku 2018 úroveň 38,1 %. V rámci celej EÚ sme v recyklácii stále pod priemerom, čísla Eurostatu však ukazujú, že Česko, Poľsko a Maďarsko sme začali po roku 2014 dobiehať.
Zostáva vám 9% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.