Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Plastov v supermarketoch napriek záväzkom výrazne neubúda

Výrobcovia aj potravinové reťazce vo veľkom sľubujú prechod z plastových obalov na alternatívy ako papier či sklo. Mnohí tak konajú s vedomím, že ich emisie sa v skutočnosti môžu zvýšiť.

Napriek záväzkom plastov v supermarketoch neubúda. Alternatívy však môžu byť ešte horšie

Fotolia

Nezisková organizácia Green Alliance zverejnila správu o jednorazových plastových obaloch a zanalyzovala záväzky, ktoré si ohľadne nich dali subjekty v odvetví distribúcie potravinárskych výrobkov.

„Znečistenie plastmi je jedným z najväčších environmentálnych problémov našej doby. Jeho riešenie bez zvýšenia environmentálnej záťaže však bude vyžadovať prístup, ktorý sa v širšom meradle popasuje s neudržateľným využívaním zdrojov. Ide o výzvu, ktorej musia spoločne čeliť podnikatelia, vlády aj celá spoločnosť,“ uvádza Green Alliance.

INISOFT

Jedno použitie stále dominuje   

Najmä tlak verejnosti sa v poslednom období výrazne sústredil na spoločnosti pôsobiace v potravinárstve, predovšetkým kvôli množstvu plastu, ktorý sa v odvetví používa v podobe obalov na jedno použitie.

Mnohí výrobcovia ako aj siete supermarketov sa verejne zaväzujú k obmedzeniu spotreby plastov, preto by sa dalo očakávať, že minimálne v distribučnom reťazci potravín skutočne dochádza k zmene.

Think-tank Green Alliance podotýka, že ak je preukázateľný nejaký posun od plastov, ide stále o prechod z jednej jednorazovej možnosti na druhú, iba vyrobenú z iného materiálu.

Alternatívne materiály sa začali používať na výrobu plastových fliaš, mnohé krajiny rovnako zakážu predaj drobných predmetov, akými sú napríklad plastové slamky alebo miešadlá. Z konkrétnych údajov od supermarketov a z množstva vyzbieraného odpadu sa však zatiaľ nedá konštatovať, že by celkove plastov nejako výrazne ubudlo.

Spotrebitelia sa o plasty zaujímajú

Nezisková organizácia viedla rozhovory so zástupcami piatich najväčších britských supermarketov a zástupcami najvýznamnejších spoločností vyrábajúcich spotrebný tovar a nápoje, z ktorých vyvodila závery o stave situácie ohľadne plastov.

Z ich prieskumu vyplýva, že 41 % spotrebiteľov sa veľmi zaujíma o problematiku plastov a znepokojuje ich, 44 % opýtaných plasty znepokojujú značne, 10 % sa o ne veľmi nezaujíma a 3 % sa nezaujímajú vôbec.

Supermarkety vo všeobecnosti hlásia zvýšený záujem zákazníkov o plasty a recyklovanie. Jeden zo zástupcov supermarketov uviedol, že v uplynulom roku množstvo dotazov a sťažností zákazníkov stúplo o 800 %.

MIM Esona 1

„Išlo predovšetkým o sťažnosti, že plasty sú zlé a v supermarkete nemajú mať miesto, no autori týchto pripomienok vôbec nebrali do úvahy, že by plastové obaly mohli mať nejaké pozitíva, napríklad v otázke potravinového odpadu.“

Približne 30 % opýtaných tvrdilo, že prestali kupovať výrobky od niektorých značiek, ktoré zvykli kupovať, kvôli ich obalom. Konkrétne to uviedlo 48 % respondentov vo veku 18-34 rokov a 14 % starších ako 55 rokov.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ZMOS: Povoľovacie procesy zneužívajú a blokujú rôzne združenia, máme riešenie

ZMOS: Povoľovacie procesy zneužívajú a blokujú rôzne združenia, máme riešenie

Združenie miest a obcí predstavilo analýzu hlavných priorít, na ktoré by sa malo zamerať odpadové hospodárstvo na Slovensku, ako aj niekoľko odporúčaní.

Zákaz vývozu druhotných surovín z EÚ? Zničíte nás, tvrdia recyklátori

Zákaz vývozu druhotných surovín z EÚ? Zničíte nás, tvrdia recyklátori

Recyklátori podporujú sprísnenie vývozu nespracovaného odpadu mimo EÚ. Apelujú na rozlišovanie medzi odpadom a druhotnou surovinou.

Nová metóda od Honeywellu premieňa plastový odpad na kvalitné ropné produkty

Nová metóda od Honeywellu premieňa plastový odpad na kvalitné ropné produkty

Spoločnosť predstavuje postup, ktorý dokáže opätovne využiť aj doteraz nerecyklovateľné plasty. Mohol by výrazne znížiť emisie CO2 aj dopyt po fosílnych palivách na trhu s plastmi.