Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Plastov v supermarketoch napriek záväzkom výrazne neubúda

Výrobcovia aj potravinové reťazce vo veľkom sľubujú prechod z plastových obalov na alternatívy ako papier či sklo. Mnohí tak konajú s vedomím, že ich emisie sa v skutočnosti môžu zvýšiť.

Napriek záväzkom plastov v supermarketoch neubúda. Alternatívy však môžu byť ešte horšie

Fotolia

Nezisková organizácia Green Alliance zverejnila správu o jednorazových plastových obaloch a zanalyzovala záväzky, ktoré si ohľadne nich dali subjekty v odvetví distribúcie potravinárskych výrobkov.

„Znečistenie plastmi je jedným z najväčších environmentálnych problémov našej doby. Jeho riešenie bez zvýšenia environmentálnej záťaže však bude vyžadovať prístup, ktorý sa v širšom meradle popasuje s neudržateľným využívaním zdrojov. Ide o výzvu, ktorej musia spoločne čeliť podnikatelia, vlády aj celá spoločnosť,“ uvádza Green Alliance.

Kandidáti Občianskej konzervatívnej strany

Jedno použitie stále dominuje   

Najmä tlak verejnosti sa v poslednom období výrazne sústredil na spoločnosti pôsobiace v potravinárstve, predovšetkým kvôli množstvu plastu, ktorý sa v odvetví používa v podobe obalov na jedno použitie.

Mnohí výrobcovia ako aj siete supermarketov sa verejne zaväzujú k obmedzeniu spotreby plastov, preto by sa dalo očakávať, že minimálne v distribučnom reťazci potravín skutočne dochádza k zmene.

Think-tank Green Alliance podotýka, že ak je preukázateľný nejaký posun od plastov, ide stále o prechod z jednej jednorazovej možnosti na druhú, iba vyrobenú z iného materiálu.

Alternatívne materiály sa začali používať na výrobu plastových fliaš, mnohé krajiny rovnako zakážu predaj drobných predmetov, akými sú napríklad plastové slamky alebo miešadlá. Z konkrétnych údajov od supermarketov a z množstva vyzbieraného odpadu sa však zatiaľ nedá konštatovať, že by celkove plastov nejako výrazne ubudlo.

Spotrebitelia sa o plasty zaujímajú

Nezisková organizácia viedla rozhovory so zástupcami piatich najväčších britských supermarketov a zástupcami najvýznamnejších spoločností vyrábajúcich spotrebný tovar a nápoje, z ktorých vyvodila závery o stave situácie ohľadne plastov.

Z ich prieskumu vyplýva, že 41 % spotrebiteľov sa veľmi zaujíma o problematiku plastov a znepokojuje ich, 44 % opýtaných plasty znepokojujú značne, 10 % sa o ne veľmi nezaujíma a 3 % sa nezaujímajú vôbec.

Supermarkety vo všeobecnosti hlásia zvýšený záujem zákazníkov o plasty a recyklovanie. Jeden zo zástupcov supermarketov uviedol, že v uplynulom roku množstvo dotazov a sťažností zákazníkov stúplo o 800 %.

Radovan Kazda, kandidát č. 20, Strana SaS

„Išlo predovšetkým o sťažnosti, že plasty sú zlé a v supermarkete nemajú mať miesto, no autori týchto pripomienok vôbec nebrali do úvahy, že by plastové obaly mohli mať nejaké pozitíva, napríklad v otázke potravinového odpadu.“

Približne 30 % opýtaných tvrdilo, že prestali kupovať výrobky od niektorých značiek, ktoré zvykli kupovať, kvôli ich obalom. Konkrétne to uviedlo 48 % respondentov vo veku 18-34 rokov a 14 % starších ako 55 rokov.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Nemecký Lidl ponúka potraviny s blížiacim sa dátum spotreby s 50 % zľavou

Nemecký Lidl ponúka potraviny s blížiacim sa dátum spotreby s 50 % zľavou

Boxy so zľavneným tovarom budú na najviditeľnejšom mieste v predajni. Obchodné reťazce prichádzajú s rôznymi stratégiami znižovania potravinového odpadu.

Menšie festivaly si môžu zapožičať poháre z unikátneho ekologického bioplastu

Menšie festivaly si môžu zapožičať poháre z unikátneho ekologického bioplastu

Spoločnosť Tesco a Inštitút cirkulárnej ekonomiky (INCIEN) budú tento rok opäť spolupracovať na projektoch udržateľnej budúcnosti.

Analytici hodnotili programy strán pre odpady. Dve strany vynikli, dve úplne prepadli

Analytici hodnotili programy strán pre odpady. Dve strany vynikli, dve úplne prepadli

Väčšina strán sa podľa analýzy INEKO venuje otázkam odpadového hospodárstva iba okrajovo. Z hodnotenia vyšla najlepšie SaS.