NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Upracme Slovensko! Jarná upratovacia akcia pomôže vyčistiť našu prírodu

Veľké jarné upratovanie sa uskutoční na celom Slovensku v dňoch 28. 3. - 4. 4. 2020 v rámci dobrovoľníckej organizácie Upracme Slovensko.

Upracme Slovensko! Veľké jarné upratovanie odštartuje už onedlho

Foto: Upracme Slovensko

Spolu so stovkami dobrovoľníkov sa môže tejto jarnej očisty svojho okolia a prírody zapojiť každý, komu na svojom okolí záleží. Organizátori preto vyzývajú všetkých ľudí, organizácie, obce i mestá, aby sa zapojili a pomohli tak upratať neporiadok zo svojho okolia.

Organizácia Upracme Slovensko je súčasťou svetového hnutia World Cleanup Day (WCD), ktoré zastrešuje vyše 150 krajín z celého sveta a desiatky miliónov dobrovoľníkov. Na Slovensku vznikla táto iniciatíva v roku 2018, kedy sa skupinka mladých ľudí, ktorým nie je naša planéta ľahostajná, rozhodla konať a zorganizovala upratovacie akcie.

Novým generálnym partnerom Upracme Slovensko je v tomto roku pivná značka Gambrinus, ktorá ide vo svojej aktivite príkladom a od januára prestala ponúkať pivo v PET fľašiach. Vďaka tomu zníži na Slovensku produkciu plastov o 150 ton ročne. Táto podpora zabezpečí, že sa za každú predanú sklenenú fľašu Gambrinusu tento rok uprace z prírody pol kilogramu odpadu.

Kandidáti Občianskej konzervatívnej strany

„Všetci vieme, že jednorazové plasty sú problém, ktorý zbytočne znečisťuje naše okolie. V Gambrinuse sme si povedali, že to po celé desaťročia išlo aj bez nich. Preto sme sa rozhodli ísť cestou zdravého rozumu a prestať produkovať ďalšie plasty tam, kde to nie je potrebné," hovorí manažérka značky Gambrinus Mária Dzureková. Práve PET fľaše boli v minulosti najčastejšie nájdeným druhom odpadu pri dobrovoľníckych upratovaniach.

Za posledné dva roky sa do upratovacích akcií spolu zapojilo približne 9000 ľudí. Spoločnými silami sa im podarilo vyzbierať v rámci Slovenska približne 145 ton odpadu a za pomoci mobilnej aplikácie TrashOut odstrániť 32 čiernych skládok.

Aplikácia na mapovanie nelegálnych skládok

TrashOut je oficiálnou aplikáciou celosvetového hnutia WCD. Bola vytvorená na Slovensku a stala sa užitočným nástrojom na mapovanie nelegálnych skládok. Len na našom území je ich doposiaľ nahlásených viac ako 7300.

Upratovanie bude trvať celý týždeň, aby sa mohol zapojiť každý a to v deň alebo dni, ktoré mu najlepšie vyhovujú. „Našim cieľom je predovšetkým prispieť k zlepšovaniu kvality životného prostredia zberom odpadkov, likvidovaním čiernych skládok, separovaním odpadu pri zapojení sa čo najväčšieho počtu dobrovoľníkov.

Vďaka podpore Gambrinusu budeme môcť množstvo vyzbieraného odpadu prostredníctvom našej iniciatívy navýšiť minimálne o 100 ton,“ povedal Radovan Kramár, jeden zo zakladateľov občianskeho združenia Upracme Slovensko.

Upracme Slovensko zaistí vďaka podpore Gambrinusu upratanie 0,5 kg odpadu za každú predanú sklenenú fľašu tejto pivnej značky, čo tento rok umožní vyzbierať z prírody minimálne o 100 ton odpadu viac.

Ako dodal, pridať sa k veľkému jarnému upratovaniu, či už k organizátorom či dobrovoľníkom, môže každý. Stačí sledovať stránku organizácie Upracme Slovensko, kde budú zverejnené všetky potrebné informácie.

Každý kúsok odpadu sa ráta a čím viac dobrovoľníkov sa zapojí, tým väčší kus prírody sa podarí spoločnými silami upratať. Poďte do toho s nami!

Všetky informácie o Veľkom jarnom upratovaní a viac o projekte nájdete na www.upracmeslovensko.sk alebo na facebookovej stránke.


Mohlo by vás zaujímať

V Starej Turej stavajú na postupných odpadových krokoch

V Starej Turej stavajú na postupných odpadových krokoch

Aj mestský podnik môže v odpadoch dosahovať zaujímavé výsledky. Článok vyšiel v roku 2012 v mesačníku Odpadové hospodárstvo.

Už aj Zvolen má svoje červeno-biele kontajnery na drobný elektroodpad.

Už aj Zvolen má svoje červeno-biele kontajnery na drobný elektroodpad.

Od februára je vo Zvolene k dispozícii štrnásť takýchto kontajnerov a zároveň sa stáva dvadsiatym mestom na Slovensku, v ktorom ich obyvatelia môžu využívať.

Aj firmy podnikajúce v odpadovom hospodárstve potrebujú vyriešiť upratovanie na jednom mieste

Aj firmy podnikajúce v odpadovom hospodárstve potrebujú vyriešiť upratovanie na jednom mieste

Slovenská spoločnosť Manutan je popredným dodávateľom výrobkov a riešení pre odpadové hospodárstvo priemyselných firiem alebo inštitúcií verejnej správy a samosprávy.