NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Londýn má prvú „nízkoplastovú“ zónu

Na severe Londýna v štvrti Islington otvorili úplne prvú „Low Plastic Zone“, teda oblasť, v ktorej sa viac ako trom štvrtinám podnikov úspešne podarilo obmedziť používanie jednorazových plastov. Ďalšie štvrte by sa mali čoskoro pridať.

Londýn má prvú „nízkoplastovú“ zónu

foto: Steve Bainbridge

Spotrebitelia sú ochotní oželieť komfort

Verejnosť je čoraz viac znepokojená environmentálnymi vplyvmi jednorazových plastov. Rozhodnutie spustiť „nízkoplastovú zónu“ pramení z celoštátneho prieskumu miestneho orgánu North London Waste Authority (ďalej NLWA), ktorý zabezpečuje likvidáciu odpadu v siedmich štvrtiach Severného Londýna.

INISOFT
V prieskume 93 % respondentov uviedlo, že by uprednostnili obchod, ktorý obmedzil použitie plastov na jedno použitie. Z odpovedí tiež vyplýva, že niektorí spotrebitelia sú ochotní obetovať svoje pohodlie za cenu toho, že sa vyhnú používaniu plastov na jedno použitie.

Pätnásť percent opýtaných priznalo, že už niekedy konzumovalo jedlo, ktoré možno odniesť so sebou, rukami, s cieľom vyhnúť sa jednorazovému príboru. Trinásť percent respondentov zase uviedlo, že radšej zostali smädní, lebo si nechceli kúpiť nápoj v plastovej fľaši.

Desať percent odmietlo svojmu dieťaťu alebo vnúčaťu kúpiť hračku, časopis alebo potravinový výrobok kvôli tomu, koľko plastu s tým bolo spojeného. Deväť percent sa o zbytočných plastových obaloch zmienilo zamestnancom prevádzky, v ktorej nakupovali, a osem percent takýto svoj názor vyjadrilo na sociálnych sieťach podniku.

Riadieľ NLWA Clyde Loakes hovorí: „Náš prieskum ukazuje, že väčšina ľudí je ochotná obmedziť používanie plastov na jedno použitie, no týchto ľudí zároveň frustruje, aké je ťažké vyhýbať sa plastom, keď človek nakupuje alebo sa stravuje za chodu.“

„Vieme, že podniky prejavujú vôľu zmenšiť svoj environmentálny dopad. Nielen preto, že je to správny prístup, ale aj preto, že to prospieva obchodu. Spotrebitelia tvrdia, že si s väčšou pravdepodobnosťou vyberú podnik, ktorý sa angažuje v tejto téme, preto sme presvedčení, že naša iniciatíva zaboduje,“ dodáva.

Z nízkoplastovej zóny sa teší aj členka miestneho zastupiteľstva Rowena Champion: „Ohlasy od verejnosti aj podnikov nás zatiaľ povzbudzujú a inšpirujú. Je zjavné, že množstvo ľudí, ktorí žijú a pracujú v našej mestskej časti, sa bude ochotne podieľať na obmedzení používania jednorazových plastov.“

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Skládka v okrese Nové Zámky sa má podstatne rozšíriť, slúžiť by mala ďalších 10 rokov

Skládka v okrese Nové Zámky sa má podstatne rozšíriť, slúžiť by mala ďalších 10 rokov

Na rozšírenú skládku majú aj naďalej smerovať nie nebezpečné komunálne a priemyselné odpady.

EÚ plánuje zastaviť export ťažko recyklovateľného plastového odpadu do krajín mimo OECD

EÚ plánuje zastaviť export ťažko recyklovateľného plastového odpadu do krajín mimo OECD

Iniciatíva vyvolala vlnu kritiky zo strany viacerých európskych organizácií.

Zelené verejné obstarávania viaznu, ministerstvo chce, aby boli povinné

Zelené verejné obstarávania viaznu, ministerstvo chce, aby boli povinné

Úrady by pri zelených verejných obstarávaniach mali zohľadňovať nielen cenu, ale aj environmentálne dopady obstarávaných tovarov a služieb.