Londýn má prvú „nízkoplastovú“ zónu | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Londýn má prvú „nízkoplastovú“ zónu

Na severe Londýna v štvrti Islington otvorili úplne prvú „Low Plastic Zone“, teda oblasť, v ktorej sa viac ako trom štvrtinám podnikov úspešne podarilo obmedziť používanie jednorazových plastov. Ďalšie štvrte by sa mali čoskoro pridať.

Londýn má prvú „nízkoplastovú“ zónu

foto: Steve Bainbridge

Spotrebitelia sú ochotní oželieť komfort

Verejnosť je čoraz viac znepokojená environmentálnymi vplyvmi jednorazových plastov. Rozhodnutie spustiť „nízkoplastovú zónu“ pramení z celoštátneho prieskumu miestneho orgánu North London Waste Authority (ďalej NLWA), ktorý zabezpečuje likvidáciu odpadu v siedmich štvrtiach Severného Londýna.

CMT Goup
V prieskume 93 % respondentov uviedlo, že by uprednostnili obchod, ktorý obmedzil použitie plastov na jedno použitie. Z odpovedí tiež vyplýva, že niektorí spotrebitelia sú ochotní obetovať svoje pohodlie za cenu toho, že sa vyhnú používaniu plastov na jedno použitie.

Pätnásť percent opýtaných priznalo, že už niekedy konzumovalo jedlo, ktoré možno odniesť so sebou, rukami, s cieľom vyhnúť sa jednorazovému príboru. Trinásť percent respondentov zase uviedlo, že radšej zostali smädní, lebo si nechceli kúpiť nápoj v plastovej fľaši.

Desať percent odmietlo svojmu dieťaťu alebo vnúčaťu kúpiť hračku, časopis alebo potravinový výrobok kvôli tomu, koľko plastu s tým bolo spojeného. Deväť percent sa o zbytočných plastových obaloch zmienilo zamestnancom prevádzky, v ktorej nakupovali, a osem percent takýto svoj názor vyjadrilo na sociálnych sieťach podniku.

Riadieľ NLWA Clyde Loakes hovorí: „Náš prieskum ukazuje, že väčšina ľudí je ochotná obmedziť používanie plastov na jedno použitie, no týchto ľudí zároveň frustruje, aké je ťažké vyhýbať sa plastom, keď človek nakupuje alebo sa stravuje za chodu.“

„Vieme, že podniky prejavujú vôľu zmenšiť svoj environmentálny dopad. Nielen preto, že je to správny prístup, ale aj preto, že to prospieva obchodu. Spotrebitelia tvrdia, že si s väčšou pravdepodobnosťou vyberú podnik, ktorý sa angažuje v tejto téme, preto sme presvedčení, že naša iniciatíva zaboduje,“ dodáva.

Z nízkoplastovej zóny sa teší aj členka miestneho zastupiteľstva Rowena Champion: „Ohlasy od verejnosti aj podnikov nás zatiaľ povzbudzujú a inšpirujú. Je zjavné, že množstvo ľudí, ktorí žijú a pracujú v našej mestskej časti, sa bude ochotne podieľať na obmedzení používania jednorazových plastov.“

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

V plastovom priemysle môže karty zamiešať nový hráč. Črtá sa bioplast vyrobený z hmyzu

V plastovom priemysle môže karty zamiešať nový hráč. Črtá sa bioplast vyrobený z hmyzu

Muchy by najprv plastový odpad rozkladali, následne by sa z ich tiel extrahovali chemikálie pre ďalšiu plastovú výrobu.

Chystajú verejné obstarávanie. Štát má nový plán na odstránenie PCB látok v Strážskom

Chystajú verejné obstarávanie. Štát má nový plán na odstránenie PCB látok v Strážskom

Nebezpečné odpady chce ministerstvo zneškodniť v dvoch fázach. Plán dnes odobrila vláda.

Reakcia: Ad: Je to utópia s množstvom nepresností a chýb, reaguje ZOP na štúdiu IEP

Reakcia: Ad: Je to utópia s množstvom nepresností a chýb, reaguje ZOP na štúdiu IEP

Inštitút environmentálnej politiky (IEP) reaguje na tlačovú správu Zväzu odpadového priemyslu (ZOP) zverejnenú na Odpady-portal.sk. Reakciu IEP prinášame v plnom znení.