Čo robiť s odpadmi v čase šírenia koronavírusu? Nakladajte s nimi obzvlášť citlivo, radí OZV | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

V čase šírenia koronavírusu buďte ohľaduplní aj k smetiarom, vyzýva OZV

Neplytvajte potravinami a odpad ukladajte do kontajnerov, upozorňuje organizácia zodpovednosti výrobcov NATUR-PACK.

Odpady a koronavírus

Foto: Depositphotos

(Aktualizované 22.3.2020) Od 16. marca 2020 platí najbližších 14 dní pre celé územie Slovenska tzv. núdzový stav. Úrad verejného zdravotníctva vydal opatrenie pri ohrození verejného zdravia, ktorým sa na uvedené obdobie uzatvárajú všetky maloobchodné prevádzky a všetky prevádzky poskytujúce služby okrem udelených výnimiek (potraviny, lekárne, drogérie, banky, pošty, mobilný operátori).

Týka sa to aj prevádzok na zber a výkup druhotných surovín, ktoré sú dočasne zatvorené do odvolania.

Podľa stanoviska MŽ SR sa vyššie uvedené obmedzenia netýkajú prevádzok na zber a výkup druhotných surovín, ktoré sú dočasne zatvorené do odvolania. Aktuálnou neustále sa meniacou a vyvíjajúcou situáciou sa však zaoberá aj hlavný hygienik, ktorý môže ovplyvniť aj to ako sa bude s určitými druhmi odpadov nakladať.

„Na základe informácií, ktoré máme od zberových spoločností však v praxi dochádza k reálnym obmedzeniam pri výkone služieb v odpadovom hospodárstve. Niektoré prevádzky zberových spoločností pozastavujú alebo obmedzujú triedenie vyzbieraných odpadov z triedeného zberu komunálnych odpadov na triediacich linkách, čo ústí do pozastavenia alebo obmedzenia vývozov triedeného zberu komunálnych odpadov predovšetkým zo zástavieb rodinných domov,“ povedala Ing. Mária Bonková, riaditeľka komoditného oddelenia OZV NATUR-PACK.

Ilustračné foto: Odpady-portal.sk

Tím spoločnosti NATUR-PACK preto natočil video, v ktorom prosí občanov o ohľaduplnosť a trpezlivosť k pracovníkom zberových spoločnosti, ktorí zabezpečujú mimoriadne dôležitú službu. Odporúča ľuďom, aby sa snažili v najbližších dňoch produkovať čo najmenej odpadu.

Ako k tomu môžete prispieť?

  • odložte jarné upratovanie na neskôr,
  • nakupujte iba to, čo je nevyhnutne potrebné,
  • neplytvajte potravinami,
  • dbajte v maximálnej miere na osobnú hygienu pri manipulácii s odpadmi a kontajnermi, prípadne vrecami na triedený zber,
  • dôkladne postláčajte všetko, čo sa postláčať dá,
  • neodkladajte odpady vedľa kontajnerov, aby pracovníci zberových spoločností nemuseli prichádzať do priamemu kontaktu s odpadom mimo nádob na triedený zber.

Zvýšené riziko sa netýka len osôb na zberových vozidlách ale aj pracovníkov dotrieďovacích liniek.

Reportáž nájdete aj na kanáli Youtube: https://youtu.be/QZxuTafsDZI


NATUR--PACK je komunikačným partnerom denníka Odpady-portal.sk.



Mohlo by vás zaujímať

Spracovávajú kuchynský a reštauračný odpad. Bioplynová stanica poskytuje aj hygienizáciu

Spracovávajú kuchynský a reštauračný odpad. Bioplynová stanica poskytuje aj hygienizáciu

Pri bioplynovej stanici otvorili novú hygienizačnú linku. Odpad prijímajú 24 hodín, sedem dní v týždni.

Rozhovor YEME: Bioodpad sa snažíme v čo najväčšej miere eliminovať. Chceme ho čo najmenej vytvárať, pomáhať ním alebo ho zhodnocovať

Rozhovor YEME: Bioodpad sa snažíme v čo najväčšej miere eliminovať. Chceme ho čo najmenej vytvárať, pomáhať ním alebo ho zhodnocovať

Naším cieľom bolo uzatvoriť kruh, kedy vzniknutý bioodpad a biodegradovateľné obaly dokážeme spracovať na kompost, ktorý bude následne smerovať k našim zákazníkom, hovorí Dagmar Skalníková z YEME.

Smrdí vám doma bioodpad? Ak sa ho správne zbavíte, ešte aj ušetríte

Smrdí vám doma bioodpad? Ak sa ho správne zbavíte, ešte aj ušetríte

Bioodpad však nie je problém, pretože aj doteraz ho ľudia vytvárali, ale dôležité je, v akej nádobe skončia jeho zvyšky.