Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Opatrenia proti koronavírusu doliehajú aj na trh s recyklovaným plastom v Európe

Nedostatok recyklovaného plastu núti výrobcov používať lacnejší originálny materiál. Rastie dopyt po obaloch na potraviny, hygienické a čistiace prostriedky.

Opatrenia proti koronavírusu doliehajú aj na trh s recyklovaným plastom v Európe

Foto: Flickr

Opatrenia v dôsledku epidémie koronavírusu pociťuje aj trh s recyklovaným materiálom v Európe. Na jednej strane sa menia návyky spotrebiteľov pri kupovaní, čo sa odráža na dostupnosti aj dopyte po niektorých druhoch plastových obalov. Na druhej strane prepad ceny ropy zvýhodňuje originálne plastové produkty pred nákladnejšími recyklovanými.

Spotrebitelia napríklad nakupujú balenú vodu, no plastové fľaše sa nevracajú naspäť na recykláciu. Tým sa mení situácia aj pre spracovateľov. „Ľudia kupujú balenú vodu, no fľaše neprinesú naspäť, skladujú ich,“ uvádza recyklátor z Nemecka. Panické nákupy potravín a ostatných výrobkov tak spôsobujú zvýšený dopyt aj po originálnom PET materiáli.

Hoci v zimnom období spotrebitelia zvyčajne nakupujú menej balených nápojov, v momentálnej situácii sa prejavuje oveľa vyšší dopyt po týchto produktoch. Niektorí spotrebitelia dokonca podľa recyklátora prechádzajú na sklenené fľaše. Recyklátori v Nemecku, kde je zavedený zálohový systém, momentálne vyhodnocujú dopad karanténnych opatrení na recyklačný trh.

Ak opatrenia pretrvajú aj do letných mesiacov a pohyb ľudí vonku bude stále obmedzený, prejaví sa to na ešte menšej dostupnosti recyklovaného PET materiálu pre spracovateľov. Spotrebitelia môžu skôr používať pitnú vodu z vodovodu alebo preferovať vodu v sklenených fľašiach.

Nižšia miera vytriedenosti a recyklácie sa však nevzťahuje iba na PET plasty. Podobný trend sa očakáva aj v prípade recyklovaného polyetylénu a polypropylénu. „Počítame s tým, že do našich zariadení bude prúdiť menej materiálu v nasledujúcich týždňoch,“ hlási významná zberová a spracovateľská spoločnosť z Francúzska.

INISOFT

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Do roku 2027 bude trh recyklácie solárnych panelov rapídne narastať

Do roku 2027 bude trh recyklácie solárnych panelov rapídne narastať

S akými odhadmi prišli analytici?

Obalový priemysel čakajú investície, ak má zvyšovať podiel recyklátu vo fľašiach

Obalový priemysel čakajú investície, ak má zvyšovať podiel recyklátu vo fľašiach

Výrobcovia nápojov nebudú čakať s primiešavaním recyklátu do obalov do roku 2025. Ale potrebujú jasné podmienky. Nie všetky firmy z odvetvia majú rovnakú štartovaciu čiaru.

Vietor vynáša mikroplasty z oceánov naspäť na pevninu

Vietor vynáša mikroplasty z oceánov naspäť na pevninu

Nový výskum zistil, že stovky tisíc ton mikroplastov, ktoré sa dostanú do oceánov môžu byť prepravené naspäť na pobrežie pomocou morského vánku.