NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Opatrenia proti koronavírusu doliehajú aj na trh s recyklovaným plastom v Európe

Nedostatok recyklovaného plastu núti výrobcov používať lacnejší originálny materiál. Rastie dopyt po obaloch na potraviny, hygienické a čistiace prostriedky.

Opatrenia proti koronavírusu doliehajú aj na trh s recyklovaným plastom v Európe

Foto: Flickr

Opatrenia v dôsledku epidémie koronavírusu pociťuje aj trh s recyklovaným materiálom v Európe. Na jednej strane sa menia návyky spotrebiteľov pri kupovaní, čo sa odráža na dostupnosti aj dopyte po niektorých druhoch plastových obalov. Na druhej strane prepad ceny ropy zvýhodňuje originálne plastové produkty pred nákladnejšími recyklovanými.

Spotrebitelia napríklad nakupujú balenú vodu, no plastové fľaše sa nevracajú naspäť na recykláciu. Tým sa mení situácia aj pre spracovateľov. „Ľudia kupujú balenú vodu, no fľaše neprinesú naspäť, skladujú ich,“ uvádza recyklátor z Nemecka. Panické nákupy potravín a ostatných výrobkov tak spôsobujú zvýšený dopyt aj po originálnom PET materiáli.

Hoci v zimnom období spotrebitelia zvyčajne nakupujú menej balených nápojov, v momentálnej situácii sa prejavuje oveľa vyšší dopyt po týchto produktoch. Niektorí spotrebitelia dokonca podľa recyklátora prechádzajú na sklenené fľaše. Recyklátori v Nemecku, kde je zavedený zálohový systém, momentálne vyhodnocujú dopad karanténnych opatrení na recyklačný trh.

Ak opatrenia pretrvajú aj do letných mesiacov a pohyb ľudí vonku bude stále obmedzený, prejaví sa to na ešte menšej dostupnosti recyklovaného PET materiálu pre spracovateľov. Spotrebitelia môžu skôr používať pitnú vodu z vodovodu alebo preferovať vodu v sklenených fľašiach.

Nižšia miera vytriedenosti a recyklácie sa však nevzťahuje iba na PET plasty. Podobný trend sa očakáva aj v prípade recyklovaného polyetylénu a polypropylénu. „Počítame s tým, že do našich zariadení bude prúdiť menej materiálu v nasledujúcich týždňoch,“ hlási významná zberová a spracovateľská spoločnosť z Francúzska.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

J. Smatana: Nechceme dotovať recyklačné kapacity na kombinované plastové obaly

J. Smatana: Nechceme dotovať recyklačné kapacity na kombinované plastové obaly

Aj keď sa viacvrstvový plastový odpad vyseparuje, často nie je možné iné ako energetické využitie alebo uloženie na skládke. Pomôcť má ekomodulácia.

Ministerstvo má podľa zákona kontrolovať OZV a koordinačné centrá. Nerobí to

Ministerstvo má podľa zákona kontrolovať OZV a koordinačné centrá. Nerobí to

Zákon o odpadoch envirorezortu ukladá, aby nominoval svojich zástupcov do kontrolných orgánov OZV a KC. Od prijatia tejto legislatívy však ministerstvo nechalo posty neobsadené.

Vyhlášku ku zberu bioodpadu MŽP SR meniť nechce. Ani ukázať výsledok testu nádob

Vyhlášku ku zberu bioodpadu MŽP SR meniť nechce. Ani ukázať výsledok testu nádob

Sme sklamaní z doterajšieho prístupu ministerstva, ktoré zotrváva na nezmyselne nastavených podmienkach, tvrdí Únia miest Slovenska.